Pornografický vztah

• Francie Une liaison pornographique (více)

Jeden muž, jedna žena, jedna erotická představa. Muž a žena se rozhodnou tuto představu sdílet. Zpočátku jednou. Pak víckrát. Záludně se rodí vztah. Sex už není tím jediným, co je spojuje. Pomilují se. Rodí se cit. Jde o pornografický vztah. (oficiální text distributora)

Linka2

Něco mi tu vadilo, ale co? Už vim, nic se v celym filmu nestalo. Dal by se popsat jednou větou: Ona se na něj usměje, on se zeptá jestli půjdou do hotelu, zavřou se dveře od hotelového pokoje, otevřou se dveře od pokoje, na ulici se rozloučí a domluví na příští týden. Jestli v tom bylo něco hlubšího tak jsem to nepochopila. Citově mě to nijak neoslovilo. Snad jen ten trochu nahořklý závěr, kde si člověk uvědomí jak neodstatečná nebo nepochopená komunikace může vést tak daleko, že dva lidi, kteří se upřímě mají rádi, si úplně zmizí ze života. Tři hvězdy za to jak mě z toho zamrazilo. ()

GREGOIRE

Moc MILÉ PŘEKVAPENÍ (půl hvězdičky si ještě přidejte). Nemám rád přeslazené romantické cajdáky, kde si nakonec oba padnou do náručí za zvuků slzopudné melodie a nastupujících titulků. To Vám zde ovšem nehrozí, stejně jako odvážné erotické scény. Jde o minimalistické dílko ve všech ohledech. Délkou, úspornými, jednoduchými způsoby vyjadřování, důrazem na detaily. Jemné náznaky, mimika tváře. Nečekejte nějaké vizuální nebo zvukové rozptylování. Vše ustupuje do pozadí. Film koncentruje Vaši pozornost na verbální a ještě více na mimoverbální KOMUNIKACI. Výkon obou představitelů je vyrovnaný a oba mi ve svých rolích seděli. Závěr je sice smutný (žel, i odhadnutelný), ale je to myslím lepší a dává to smysl. Shrnuto: Film, který nedojímá prvoplánově – záleží na každém z nás, co si z něj odneseme. Ukazuje nám, jaké brýle mámení nosíme a jak moc potřebujeme korigovat své názory KOMUNIKACÍ s druhými. ()

Micione

Vynikající film z řady psychologických dramat, který je schopný zasáhnout svojí neskonalou hloubkou citů. Skvělé pasáže, soundtrack, otevřenost dialogů, výkony hlavních protagonistů ... K tomuto moc dobře natočenému a výjimečně silnému filmu se myslím dobře hodí slova Sigmunda Freuda: „Lidský život se točí jenom kolem sexuality, na tom se nic nezměnilo a ani nezmění...“ :) ()

Frajer42

Krátký příběh o tom, kterak dva důchodci, kterým je pomalu dohromady přes sto let, spolu provádí něco tak odporného, jako je sex, a to tak dlouho, až se do sebe vzájemně zamilují. Dialogy jsou decentně vulgární. Dost dlouho oba smilníci mží, copak se ve skutečnosti děje za dveřmi hotelového pokoje. Zhruba do poloviny filmu jsme byli se spolusledovatelkou přesvědčeni, že tam chodí mastit karty. Jakmile jsme přišli na kloub tomu, že se tam chodí mastit úplně něco jiného, tak jsme byli oba dost znechuceni a pohoršeni a já se dokonce přiznám, že jsem si dost často zakrýval oči, aby moje puritánství snad nedošlo k nějaké újmě. Moje společnost je silnější povahy, a tak se zvládala na ty nestydatosti koukat. Moc mi v tom příběhu nesedělo to prolínání s rozhovorem, ve kterém aktéři tohle vzplanutí citů hodnotili a dovysvětlovali zpětně. Také mě iritovalo, že paní byla o 17 let starší než pán. Za jistých okolností mohla být jeho mámou, kdyby si v dospívání nedávala pozor a chovala se jako kurva...chci říct, jako žena bez zábran prodávající své tělo. Jako diváka mě taktéž zarmoutilo, že jsem se nedočkal nějakého brutálního a absolutně nečekaného zvratu a paní opravdu pánovou matkou nebyla. Velká škoda. Překvapení tu ovšem čeká pro vášnivé čtenáře Bible svaté. Konečně se zde člověk dozví, jak to přesně mezi Adamem a Evou tehdy probíhalo a co předcházelo příchodu prvního človíčka na svět. ()

hous.enka

Pornografický vztah se pro mě stal jedním z nejvíce romantických antiromantických filmů. Myslím, že nejde o ni ani o něj, ale jde o bezejmenné ženy a muže, kteří k sobě neustále hledají cestu - skrze sex? Dějová linka zůstala potlačena, aby o to víc vynikli ti dva (a s nimi i ten starý pár). Ač se tu nevyskytují explicitně zobrazené pohlavní (či jiné) styky, je film plný intimity, náznaků, tajemna a nejistoty, jak to vlastně celé nakonec dopadne - jako to bývá ve vztahu dvou lidí. Poslední rozhovor mě naprosto dostal do kolen, neb přece každý víme, co ten druhý přesně chce a potřebuje. ()