Zavěste červené lucerny

• Česko Vyvěste červené lampiony (více)

Snímek líčí příběh devatenáctileté dívky Sung-Lien, která musí podle své macechy opustit životní perspektivu spojenou se vzděláním a stát se čtvrtou konkubínou bohatého muže. Někdejší plány a obzory mladé ženy se zúží na domácnost manželova domu, jehož chod má svá přesná, striktně vyžadovaná pravidla. Popis rodinných zvyků, poměrů uvnitř neprodyšně uzavřeného mikrosvěta a krutého nerovnoprávného zacházení se ženami tvoří pozadí tragického osudu individuality, která se ocitá v drtící mašinérii samoúčelných společenských pravidel a tradic. (oficiální text distributora)

rbrandt183

Hoci sa medzi ženami intrigovalo vo veľkom, i tak za najzápornejšiu postavu možno považovať toho domáceho Pána, ktorý ich nemal za viac než predmety osobnej spotreby, niečo ako zubná kefka alebo ponožky. Hudobná stránka skvelá, vizuálne a kostýmovo tiež posobivé - výborný zážitok. ()

ElisD

Často jsem v ději a atmosféře tohoto filmu na výletě v Číně bloudila ve fantazii a bylo TO tam. A dá se na něj dívat, jakožto Evropan, je koukatelný i pro milce západních snímků. ()

confuoco

Exotikou atraktívne nahliadnutie do neznámeho sveta: čínsky boháč (ktorého kamera nikdy neukáže do detailu tváre a symbolizuje tak niečo neosobné a zároveň všadeprítomné) vlastní dom, ktorý predstavuje mikrosvet ovládaný vlastnými pravidlami. Mladá žena (skvele stvárnená očarujúcou Li Gong), ktorá doň prichádza ako jeho nová manželka, pravdivú tvár celého systému odhalí, až keď už je neskoro - aj nevinné chyby tu nesú so sebou hrozivé následky, ktoré sa nedajú zvratiť. Film má minimálne dve roviny: jednou je psychologicky precízna štúdia ženskej rivality a temnej stránky medziľudských vzťahov, druhá nastavuje zrkadlo čínskemu autoritatívnemu režimu, ktorý film podľa očakávania zakázal. Mnohovýznamový a nadčasový snímok. ()

RNDr.Strom

Červená světla planoucích luceren, roztoužená a intimní jako dotek... Kdo na ně má dnes právo? Kdo bude poctěn přítmností druhého? Aneb když tadice a zvyklosti chtějí z člověka udělat domácí zvířatko. Dokáží to? Co se stane se čtyřmi ženami, jejichž svět se smrskne na jedno, byť členité, stavení o pěti lidech a "pár služebných", kde jediným způsobem, jak vyniknout, se stává hrát s těmi (čtěte proti) nejbližšími, a kreativně ohýbat pravidla, dokud to jen jde? Zvítězí pak někdo? A co bude dál? Řekli byste, že příběh o čtyřech čínských manželkách jednoho bohatého Číňana z 20. let minulého století nám o nás něco může říct? ()

Salman

Mimořádně povedený film, který opozorňuje na dnes módní téma genderové nerovnosti velmi citlivě, inteligentně a neotřele. Ne jako západní politkorektní propaganda...navíc jsou ve filmu úžasné kostýmy a obecně výprava a hlavní představitelka hraje svoji roli taktéž špičkově...líbil se mi pokaždé stejně, když jsem ho viděl, a to bylo snad už čtyřikrát... ()