Zavěste červené lucerny

• Česko Vyvěste červené lampiony (více)

Snímek líčí příběh devatenáctileté dívky Sung-Lien, která musí podle své macechy opustit životní perspektivu spojenou se vzděláním a stát se čtvrtou konkubínou bohatého muže. Někdejší plány a obzory mladé ženy se zúží na domácnost manželova domu, jehož chod má svá přesná, striktně vyžadovaná pravidla. Popis rodinných zvyků, poměrů uvnitř neprodyšně uzavřeného mikrosvěta a krutého nerovnoprávného zacházení se ženami tvoří pozadí tragického osudu individuality, která se ocitá v drtící mašinérii samoúčelných společenských pravidel a tradic. (oficiální text distributora)

majo25

Nie celkom typický film z orientálnej Ázie, ktorý ale typicky opäť potvrdzuje, že ženy vedia byť krutešie ako muži. Uzavretý svet konkubín, pardón manželiek, ktoré vábia svojho spoločného manžela - každá do svojej postele, sťaby sliepky, ktoré chcú každý deň zniesť (zlaté) vajcia. Uzavretý svet má však svojské pravidlá, po prameňoch ktorých nie je vždy dobré pátrať. Škoda záveru, ktorý mi logicky nesadol - pohľad na mrtvolu predsa nemôže takto pošarapatiť z dušebnou stránkou a uviesť ju do chorého stavu. ()

Radiq

Skvěle vychytaná atmosféra a drsné pletky mezi těmi paními (jako že to byly paní) a fakt krásnej palác, takovej bych chtěl doma. Možná aji s těma babama, akorát ne japonkama. I když ta čtvrtá hezká byla. ()

Idego

Intriky a boj o moc super. Sledovat, jak se postupně odhalují a vyvíjejí charaktery i vzájemný vztahy všech manželek, mě bavilo. Prostředí domu i kostýmy jsou nádherný a ve spojení s kompozicí jednotlivcýh scén to i přes komorní setting dělá uhrančivej vizuál, až je škoda, že to za těch 30 let nikdo neremasteroval a obraz ani v blu-ray verzi není úplně ostrej. Přes to všechno to ale ke konci ztrácí dech a moc silnej zážitek ve mně po tom filmu nezůstal. Přitom tragickej osudu holky, která se místo vysokoškolačky stane hadrem ve světe patriarchátu, kde se ze zoufalosti vzájemně požírá s dalšíma jí podobnýma, má určitě větší potenciál. Zatím průměr, ale možná to ve mě ještě časem dozraje. ()

Steffa.

Extrémně působivý film, ve kterém se postupně odhaluje vzájemné „soužití“ žen, intriky, faleš i ztráta jejich vlastní individuality. Jedinou jejich snahou je, aby se před jejich domem vyvěsily červené lampiony na znamení toho, že pán dnešní noc stráví u nich. Se ženami je zacházeno bez úcty, nemají téměř žádnou hodnotu a porušení pravidel se krutě trestá. A některé ženy se ještě snaží získat pro sebe lepší pozici způsobením jakéhokoli zla zbývajícím ženám. ()

neoBlast

Damn, jsem sice chlap, ale také by mě zajímalo co je tak opojného na paličkové masáži chodidel a na červeném světle z lampionů? 80 % ()

LadyDevil

Panečku, to bylo něco! Jednak můj první čínský film a s touhle tématikou, na delší lyrický pasaáže jsem si zvykla poměrně rychle a seděly mi, i čínština.. ale potom ta mrazivost tradic, uzavření v mikrosvětě, smířenost v ženských očí... ještě teď mi z toho není dobře. Stačí, když si vybavim tvář, po který se koulí jedna slza za druhou a nehne se jediný sval v obličeji. Nenávist, soupeření, závist, zoufalství..toho všeho se nám dostává dosyta a pěkně pomaloučku, postupně, až konec graduje. Opravdu emotivní zážitek, kdy si můžeme jako ženy v ČR vážit toho, jak se tu žije.. ()

Ceres

Jedno z vrcholných děl Zhanga Yimoua, s bezchybnou a dokonalou Li Gong. Tímhle dílem si mě mistr Zhang přesvědčil, že je to opravdová legenda nejen čínské, ale světové kinematografie. A to měl ještě alespoň vizuálně hodně co řici v dalších jeho skvělých filmech. Tohle je ale dokonalost sama, smekám. 100% ()

Pecival

Zajímavý a poměrně smutný film o vysoké škole intrik - ne nadarmo se přeci říká, že nejhorší je kolektiv žen :) Z mého pohledu tomu chybí trochu výraznější momenty a celkový tah na bránu. Za zhlédnutí to ale určitě stojí. ()

mohamedsfinger

Velmi zajímavý, potemnělý a přitom barvami hrající pohled na ženy a zároveň velmi klaustrofobická a tíživá alegorie. Yimou Zhang dokázal spojit tyto dva prvky do jednoho krásného filmu, jehož největší devizou jsou nádherné záběry. Tak nádherné a souměrné kompozice jsem už dlouho neviděl a nejspíš taky dlouho zase neuvidím. Herecké výkony jsou zde sice velmi umírněné, ale opravdu výborné. Zvláštním prvkem je pak tradiční hudba, která mi učarovala a pomáhala v době, kdy té statiky a nehybnosti bylo moc i na mě. ()

kolemjdouc

o dívce kterou pohltilo soukolí tradic.Nebylo úniku.Beznaděj a život ve věčném hašteření a soutěžení kdo bude první.Působivá hudba.Typicky čínské.U mě dobrý ()

ClimbVibe

Snímek, který když chytne v prvních minutách, tak už nepustí. Pro mne strhující dílo, vynikající příběh vyprávěný nádhernými obrazy. ()

Ynés

Čang prokládá psychologické drama statickými záběry na střechy uzavřeného komplexu domů, divák má tak čas, aby se mu vše rozleželo v hlavě a mohl se tak lépe vžít do pomalu plynoucí hutné atmosféry. Čas je pro tuto uzavřenou společnost nedůležitý, rok rozděluje pouze na léto a zimu, a taková příležitost jako narozeniny nikoho nezajímá a není důvodem pro oslavu, obzvláště když se jedná o ženu. Nejen čas je téměř statický, samotné postavy žijí ve své bublině, ve své polovině záběru, ze které se nemíní hnout, vlastně ani nemají kam. Výborná parafráze na režim samotný, kritika ženských intrik a zároveň zastání se ženského pohlaví v rámci kritiky mužské nadvlády. ()

Ixbalanke

Film je zvláštním způsobem působivý. Děj sice není natolik silný, ale atmosféra je natolik přirozená, poetická a podmanivá, že nemohu dát méně. Připadá mi tento film jako sen... ()

Rozjimatel

Výborná dráma s dusnou psychologickou zápletkou, odohrávajúca sa (pre našinca) vo veľmi exotickom svete so značne bizarnými pravidlami a zvyklosťami. Vo svete, v ktorom vládnu muži a ženy sú len podradné bytosti. V takomto svete, navyše uzavretom a izolovanom, týmto ženám potom zrejme neostáva nič iné, ako intrigovať medzi sebou navzájom. Film oplýva obrazovou nádherou s krásnymi kompozíciami a krásnou hrou s farbami a svetlom. Plynie svojim pomalým, pokojným tempom, ale pokojný zrovna nie je, jeho atmosféra je často až dusivá. Ďalším z kladov filmu je pôvabná a talentovaná Li Gong v hlavnej úlohe. Na záver si musím opäť trochu posťažovať na čínsku "operu", ktorá vo filme často znela. Tomu kvíleniu zrejme na chuť nikdy neprídem a to som veľký milovník klasickej opery. Ale bolo to rozhodne znesiteľnejšie, ako keď ženské postavy hrali muži a snažili sa napodobňovať ženský spev. ()

Mikino00

Po slibném úvodu začíná být film roztahaný, dějově předvídatelný, hlavní hrdinka čím dál tím více nesympatičtější, až do spěje ke konci, který je velkým zklamáním. Ale i tak je to zajímavý snímek, stojící za zhlédnutí. ()

Nethar

První paní, druhá paní, třetí paní, čtvrtá paní, jedno velké sídlo, pán, který nejde pořádně vidět, sluhové, intriky a čínská kultura. Poetické, komorní. Nečekejte miliony dějových zvratů, děj se ubírá svým pomalým tempem, stejně jako se luhují čajové lístky v gaiwanu. ()

ekomo

Nečekaně silný zážitek, ta syrovost příběhu se vší propracovanou psychologií postav a komorních až klaustrofobních interiérů. Závěr je podán stroze, ale zároveň nebývale intenzivně, takže v divákovi zůstávají po skončení vskutku depresivní pocity. ()

pwh

Tak moje první setkání s čínskou klasikou dopadlo dobře. Tohle mrazivé komorní drama mě docela chytlo. Na první pohled nepříliš zajímavý příběh o mladý ženě, jejíž povaha se při manželství s jedním autoritativním boháčem (nepříjemný pocit z něho je jednoduše a účinně navozen tím, že mu tměř celý film není pořádně vidět do obličeje) dostává do konfliktu s přísnými čínskými tradicemi. Ovšem ukázalo se, že sebenezajímavější námět dokáže zaujmout, je-li šikovně zpracován. Jednoduchý příběh lze opatřit jistou dávkou tajemna a hned je probuzena divákova zvědavost, o co tu vlastně jde a jak to dopadne, i když je pak rozuzlení vlastně dost prosté. Navzdory tomu, že se celý film odehrává v jedné budově, kamera se skoro nehýbe, jsou v něm dosti střídmé herecký výkony atd. je ten film plný celkem silných emocí... ()

Pevek2

Co z tohohle filmu dela zazitek 1)V naznacich, jednodusse az hypnoticky postavene strhujici drama 2) I kdyz to tak vubec nepusobi, je to natacene statickou kamerou. Lahudka. 3) Rytmus. Jeden z nejlepsich filmu, ktere jsem videl ()