poster

Ju Dou

 • čínština

  菊豆

Drama

Čína / Japonsko, 1990, 95 min

Režie:

Yimou Zhang

Scénář:

Heng Liu

Hudba:

Jiping Zhao
 • GodComplex
  ****

  Yimou Zhang a Gong Li jiz ve svem tretim filmu zacinaji zurocovat sve zkusenosti a dostavaji se do formy, jeste to neni vrchol, ale uz se to blizi. Zhangova rezie, pestrobarevne zabery, prace s obsahem, vse o uroven lepsi, nez v Rudem poli, ktere bylo primarne exterierni, zatimco tenhle kousek se naopak zameruje temer vyhradne na interiery domaci tovarny na barveni latky. Gong Li je zde o dalsi uroven hezci a herecky presvedcivejsi. Pribeh zalozen na cinskych rodinnych tradicich a opet typicky cinsky nesympaticky a nekompromisni, ale mozna prave o to pusobivejsi. 7/10(15.1.2010)

 • Ajantis
  ***

  V šatu venkovského statku počátku 20. století ukryté ponaučení, že každému se za jeho hříchy dříve či později dostane odplaty. Ať už je to Pán domu vykořisťující sluhy a týrající svou ženu, nebo později ona a její milenec, když zneužívají manželovy nemohoucnosti k podvodům a krutostem na něm spáchaných. Je patrna řada charakteristických rysů mnoha Čangových vrcholných děl jako jistá sociální kritičnost, zkoumání úlohy ženy ve společnosti nebo půvabná práce s barvami, jejich úrovně však Ju Dou ve výsledku nedosahuje.(30.6.2007)

 • H34D
  ***

  Ač to možná tak nebylo myšleno, v Ju Dou vidím především film kritizující čínskou kulturu. Ty největší potíže v ústřední rodince totiž nejsou způsobeny těžkou prací, ani chudobou, nýbrž lidmi samými. Všechny přítomné mužské charaktery jsou něčím defektní, zdá se, že jediná Ju Dou má všech pět pohromadě, a proto si také musí nejvíc vytrpět... Ju Dou je pěkně napsaný, ale dnes už trošku obtížně "koukatelný" film. 6/10(12.10.2014)

 • Los
  *****

  Už v tomto třetím Zhangově filmu je náznak jeho pozdější práce s barvami, určitě si nevybral náhodou rodinu, která se živí barvením látek. Ale narozdíl od některých novějších děl se alespoň zaměřil více na obsah než pouze na vizuální stránku. A mimochodem, ten sud na kolečkách pro ochrnutého staříka byl dokonalý :) 9/10(9.9.2009)

 • Vojife
  ****

  Dost drsná záležitost. Mladí se mstí starému, starý se za tu mstu mstí mladým, mladí se mstí nazpátek... Nevím, nevím, jestli je "oko za oko, zub za zub (v tomto případě asi i více)" nejefektivnější přístup. Kromě poměrně drsného a zajímavého příběhu musím také podotknout pěknou vizuální stránku plnou barevně laděných látek, které jsou v obydlí postav barveny. Vynikající.(26.3.2012)