Ju Dou

Čína / Japonsko, 1990, 95 min

Yimou Zhang

Heng Liu

Jiping Zhao

Příběh z čínských tržnic a bazarů podaný mistrem vyprávěčem. Příběh z barvírny odehrávající se mezi vlajícími "prapory" obarvených látek si s napětím vyslechneme, ale nebudeme ho posuzovat, protože sepětí života předků, současníků a následovníků je pro nás nyní už těžko pochopitelné a jeho význam se už téměř vytratil. A tak příběh lze komentovat zase jen příběhem (tenhle je ze zenového prostředí): Zbohatlík požádá mistra, aby mu dům opatřil nápisem dokládajícím prosperitu rodu. Mistr napsal: "Děda zemřel, otec umírá, syn zemře." Objednatele to pobouřilo, ale mistr klidně vysvětlil: "Jedině, když členové rodu budou umírat v této posloupnosti, může být rod úspěšný." Yimou Zhang je jedním z nejlepších vypravěčů naší doby.(15.9.2016)

stara rodinna drama, ktora ukazuje ze na kazdeho raz pride rad a bude treba zuctovat za hriechy minulosti. skoda ze vo filme sa toho az tak nedeje, dramaticnost nie je vygradovana, su tu hluche miesta, ktore by sa dali aj skratit ci vystrihnut. ale na to, ze ide o reziserove takmer zaciatky tak ide o celkom slusny filmik.byt tak natoceny o 10 rokov neskor tak by bol urcite o triedu lepsi (Hrdina, Klan lietajucich dyk)(7.10.2014)

Už v tomto třetím Zhangově filmu je náznak jeho pozdější práce s barvami, určitě si nevybral náhodou rodinu, která se živí barvením látek. Ale narozdíl od některých novějších děl se alespoň zaměřil více na obsah než pouze na vizuální stránku. A mimochodem, ten sud na kolečkách pro ochrnutého staříka byl dokonalý :) 9/10(9.9.2009)

V šatu venkovského statku počátku 20. století ukryté ponaučení, že každému se za jeho hříchy dříve či později dostane odplaty. Ať už je to Pán domu vykořisťující sluhy a týrající svou ženu, nebo později ona a její milenec, když zneužívají manželovy nemohoucnosti k podvodům a krutostem na něm spáchaných. Je patrna řada charakteristických rysů mnoha Čangových vrcholných děl jako jistá sociální kritičnost, zkoumání úlohy ženy ve společnosti nebo půvabná práce s barvami, jejich úrovně však Ju Dou ve výsledku nedosahuje.(30.6.2007)

Dost drsná záležitost. Mladí se mstí starému, starý se za tu mstu mstí mladým, mladí se mstí nazpátek... Nevím, nevím, jestli je "oko za oko, zub za zub (v tomto případě asi i více)" nejefektivnější přístup. Kromě poměrně drsného a zajímavého příběhu musím také podotknout pěknou vizuální stránku plnou barevně laděných látek, které jsou v obydlí postav barveny. Vynikající.(26.3.2012)