Šťastné chvíle

Předloha:

Mo Jen (kniha)

Yong Hou

Bao San

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +postavy, příběh, réžie, závěr -hudba asi není to nejdůležitější na tomto filmu/// Příjemný, zábavný, smutný a dojemný. To sou čtyři slova, která tento film přesně vystihují. Trošku se to tváří jako čínská variace na popelku. Jen je příběh o dost reálnější, ze současného světa a určitě mu chybý Happy End. Ale zas proč ne. Úmysl hlavního představitele byl chválihodný a pocity, že dívka alespoň v malém měřítku zažije šťastné chvíle jsou velice dojemné./// Celkem 73%///(3.6.2008)

• Mi Nü-Chai

Ach jo, tyhle příběhy o dobrých, leč osudem stíhaných lidech, mi způsobují kopřivku. Jediné, co Čanga zachránilo je tradiční dobré řemeslo, pár humorných okamžiků v první třetině filmu a moje zamyšlení u závěrečných titulků – bavila jsem se představami, jak by s tímto materiálem (slepá mladičká polosirota, starý dělník a jeho přátelé, zlá macecha) naložili jini režiséři... Kim Ki-duk - macecha dívku týrala, nevlastní bratr ji znásilňoval a posléze byla prodána dělníkům. Ti nejdřív pokračovali v znásilňování a mučení, pak se o ni začali hádat, povraždili se a dívka spáchala nakonec sebevraždu, neboť je to všechno její vina. Cukamoto Šinju - zmutovaní dělníci dívku dovlekli do továrny, kde do ní cpali tak dlouho všemožné železné trubky, až se z ní stalo obrovské polokovové monstrum, které je nakonec pozřelo i s továrnou. Miike Takaši - dívka, prodána skupině vysloužilých gansterů jako otrokyně si z nich vytvořila nový gang zabijáků s vypíchnutýma očima a nechala je umučit k smrti macechu a nevlastního bratra Fukui Šózin - dělníci milující gumové oblečky potkají na ulici neznámé děvče. Všichni je sborem znásilní a pozvrací. A pozvrací a znásilní. Děvčeti se to začíná líbit. Děvče zvrací. Všichni jsou šťastní.(6.2.2008)

Ze začátku docela obyčejná komedie, ale jakmile se v centru dění ocitne postava mladé Wu Jing, změní se příběh v drama postupně odhalující charakter všech svých postav a dostávající jakousi hloubku, která ústí v nenásilný konec. Jistě, existuje mnoho lepších filmů na toto téma, ale ani tento není špatný.(18.12.2005)

Yimou Zhang je naštěstí natolik dobrý režisér, že i navzdory poněkud lacinému tématu o sbližování chudého starého dělníka se slepou syrotou citově nevydírá. Dokonce potlačil i tu svou touhu na prosazení formy nad samotný film. Tady jsou hlavními jmenovateli optimismus spolu s nadějí. Byť se smutnou příchutí. Vznikl tak snímek s vtipem, který pozvolna přechází v melodrama. Prostě komorní, milé a nadprůměrné.(6.2.2008)

Zhao robi vsetko preto, aby sa mohol ozenit s odpornou, krutou a neludskou zenskou, ktora sa neskor bez mihnutia oka vzda svojej dcerky a on sa o nu musi postarat... Urobil by pre nu vsetko na svete. Dobre natoceny pribeh, usmevny a dojimavy zaroven, o slepej dcerke a podarenom ujcekovi v najlepsich rokoch. Pekny filmik o laske, ktory som si uzivala od zaciatku do konca.(6.2.2008)

• - Režisér Zhang Yimou vyhlásil přes internet casting na roli slepé dívky. Dong Jie, která roli získala, byla vybrána ze zhruba 40 000 uchazeček. (Cheeker)

• - Byly natočeny dva konce. Kratší pro vydání v Číně a delší pro mezinárodní distribuci. (Cheeker)