Šťastné chvíle

Předloha:

Mo Jen (kniha)

Yong Hou

Bao San

Zhaova bezcharakterní snoubenka se chce zbavit své nevlastní dcery, 18-leté slepé dívky Wu, a tak Zhaa přinutí, ať ji zaměstná jako masérku ve svém hotelu Happy Times. Problém je v tom, že žádný hotel Happy Times neexistuje, Zhao pracuje ve fabrice a hotel si vymyslel, aby udělal na svou nastávající dojem. Proto Zhao uprostřed fabriky vybuduje falešný masážní salón a doufá, že slepá Wu nic nepozná..... Zhang Yimou si zřejmě vzal oddechový čas a natočil film ze současnosti, a to dokonce komedii. A povedlo se mu to. Ale nečekejte žádné třeskuté gagy, jde spíše o smutnou komedii, jakou byl třeba německý Good Bye Lenin (zápletky těchto filmů toho mají ostatně i trochu společného). A závěr filmu už je komických prvků zbaven úplně, je prostý, smutný, ale o to působivější.(3.3.2005)

Nebýt několika infantilních úletů, mohou Šťastné chvíle konkurovat jihokorejských ždímačkám slz, ale o něco podobného zjevně neusilují, svým zjevem jsou komornější, ušmudlanější a sociální situací postav i zoufalejší. K mimořádnému filmovému zážitku jim přesto kus chybí. 70% Zajímavý komentář: Mi Nü-Chai(18.4.2010)

Velmi pěkná, osvěžující a tak trochu černá komedie. Hlavní postava patří mezi ty typy, které vás osloví od samého počátku. Spojení nepříliš bystrého mozku, ale dobrého srdce funguje v kombinaci s nechtěnou slepou dívkou skvěle. Prakticky jediný problém spatřuji v tom, že krátce před tímto filmem vyšel tematicky podobný, ale po všech stránkách lepší Kikudžiro. Zkrátka Takeshi Kitano Yimou Zhanga zahambil, a proto musím s hodnocením níž. 7/10(11.3.2015)

Rád jsem se nechal unést osudy Zhanga i jeho dobrých přátel z továrny. Příběh Zhanga a Wu Ying byl velmi lidský a z poměrně volného začátku s ideou zrenovovat v parku opuštěný starý vrak busu jako hodinový hotýlek, sklouzl do solidního dramatu. Ani já se nedomnívám, že cílem snímku bylo dojmout. To už se spíše přidalo k příběhu samo. Pro ty co zvažují shlédnutí napovím, že ty chvíle štěstí se neodehrávají v autobusu !!! Krásný film. * * * *(12.1.2012)

Šťastné chvíle... celou dobu jsem se bedlivě díval a říkal si, že je to vlastně jedna velká trapná nuda. Jenže jak se blížil konec, chtěl jsem víc. Chtěl jsem vědět, co se stane s Wu Ying, chtěl jsem vědět, jak asi dopadl Zhao. Až jsem si po skončení titulků uvědomil, že mě film regulérně "dostal". Dostal mě svou naivitou. Dostal mě svou lidskotí. Dostal mě svou lidskou krásou. Byly to pro mě šťastné chvíle...(7.2.2008)

• - Byly natočeny dva konce. Kratší pro vydání v Číně a delší pro mezinárodní distribuci. (Cheeker)

• - Režisér Zhang Yimou vyhlásil přes internet casting na roli slepé dívky. Dong Jie, která roli získala, byla vybrána ze zhruba 40 000 uchazeček. (Cheeker)