The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Napospas (S01E07)

(epizoda)
  • USA Left Behind
TV spot

Zatímco Joel bojuje o přežití, Ellie vzpomíná na noc, která všechno změnila. (HBO Max)

MegaBite

Hodně emotivní epizoda, většinu času se odehrává ve stylu Left Behind. Trochu mi vadí, že té minulosti bylo věnováno příliš moc času a v příběhu se moc neposuneme. Na druhou stranu je tato minulost dost důležitá pro seznámení s Ellie a jejím životem. První polovina byla spíš na 3*, ale posledních 20 minut mě přesvědčilo hodnotit o hvězdu více. Nevím, jak bude končit tato série, ale předpokládám, že to bude jako u hry, což znamená, že 2. sezóna bude o 5 let později. Jelikož zbývají 2 epizody, tak by se asi měl děj asi trochu rozběhnout a tohle snad byla taková předehra k nadcházejícím událostem. Na další díl se těším zatím nejvíc ze všech. ()

Laajaa

Obecně stejně jako u dílu s Billem, nemusím fillery už od anime a ani zde mě to rovnou dvakrát nenadchnulo, dle mého by to šlo zfouknout během 15minut, začínám se bát jak to všechno skončí když vidím to tempo, 2 díly z 9 jsou fillerem fakt mě zajímá, jak mají v plánu to zakončit během dvou dílů.... A pokud mají v plánu to milkovat na více sérií tak s tím skončím :D Prostě tohle je jen zbytečné natahování a pro současný děj už není místo. ()

66pepo66

Oproti hernému dlc trocha menej napätia. Trochu inak vyskladané, ale inak slušné. A vďaka tejto časti iba ďalší pevný krok k tomu čo "hrou nevzdelaní" diváci uvidia vo finále série. :) ()

Rastamania

Skvěle usazený do seriálovýho příběhu, natřískaný detailama a opět perfektně zahraný.. flashback na celý díl mě ale zklamal a představa, že musím kvůli tomu čekat další týden na nový díl, kdy se příběh skutečně pohne, mě pěkně nasírá :) ()

Baru.Class odpad!

Minulej díl byl o naprostym hovně, a voila, tendle je ještě o větším! Nepřestává mě udivovat, s jakou ultra rychlostí jde celej tendle seriál doprdele. Mě už prostě nebaví 50min čumět na mega trapný přiteplený rádoby emotivní scénky, ještě s ultra nesympatickou Ellie aka non binární Bella. Todle je prostě totální sračka a já se jenom obávám dalšího dílu. A rozhodně nechápu, jak někdo dává čtyři nebo dokonce pět hvězd! Asi sem magor nebo nevim, ale chci prostě post apokalytickej seroš s houbičkovejma zombíkama! ()

Pes

Tak ma to nebavilo až som to v 3/4 vypol a radšej pozerám Walking Dead. Sorry ale takto som si to nepredstavoval... Nechápem čo to je za trend v seriáloch dnešnej doby motať sa okolo sračiek a venovať im celé časti. Bolo to tak v House of Dragon, (vraj) v LoTR a teraz tu... Jedna dobrá časť strieda úplné hovno asi teda budem pozerať vždy iba ob-časť... ()

stret

Celkom fajn, s rychloposuvom bol ten divci dejchanek - ucelom ktoreho bolo o.i. vsadit si LGBTI polibek - pozeratelny. Lebo bez toho by sme nedokazali pochopit obycajny priatelsky vztah a tak strasne sme to potrebovali vykraslit poznanim, ze tie kamaratky sa v skutocnosti na seba pozerali ako na sexualne objekty.  Hura, boli sme zasa obohateni. Bolo to ale vkusne, ziadna penetracia analov. Bolo to tentokrat pomalsie, vztahove. Nemam problem chapat, ze serial nemoze byt vkuse nabusena akcia. PS: Hru nepoznam - hry s "mohutnym pribehom" nehram, lebo ma ta zlatanina zvana "pribeh" - ktoru vymyslel tim programatorov - vonkoncom nezaujima. Na to aby som mohol hodnotit serial NEPOTREBUJEM poznat hru. Naopak, je lepsie ju nepoznat a neomielat tu ako sa nieco podoba ci nepodoba na hru. Tych, ktori tu hru poznaju je mi v podstate luto. Sledovanim tohoto serialu nemaju co ziskat. ()

Qer

Celkem zbytečný záplatový díl, který kdyby nevznikl, tak se absolutně nic nestane. Člověk si tak rázem vzpomene na kultovní Ztraceni, kde podobnými díly byl vyplněn celý seriál. Tady už by to chtělo trochu přidat na tempu. ()

sh4ris

Hodně slabý díl a mohl si být dle předlohy jak chtěl - prostě to byla nuda. A ti, kdo si nevšimli, tak vztah hlavních dvou postav se přece tříbil už od začátku. Konkrétně minulý díl, kdy se skoro rozdělili, nám toho řekl mnohem víc. ()

FISHa

Epizody samotné jsou zpracovány velmi dobře, atmosféra hry, postavy, napětí...vše na mě funguje skoro stejně jako ve hře ale začínám již hodně pociťovat, že pouhých 9 epizod nebude dostatečných k odvyprávění důležitých příběhových linek a hlavně závěrečné katarze.... určitě se bude stále jednat o hodně fajn adaptaci podle hry ale zde bych byl radši, kdyby měla první série alespoň 12-13 dílů 😉🤷 ()

Lacique

Dámy a páni..... Nuda...nuda...nuda....ten jeden bod za kulisy....inak na to že ma to rok otravovalo aké to bude veľké..... veľmi slabé,. Celý seriál zatial nehodnotím, ale ono sumár to spočíta...a ešte k tejto časti...aby som sa 55 minut pozeral na dve osoby bez sexappealu v rozbitom nákupnom centre......tak to fakt soráč..... ()

Polux

8/10 | V rámci série představuje sedmá epizoda další dojemnou love story v post-apokalyptických kulisách, která souvisí s hlavní dějovou linkou, tj. strastiplným putováním Joela a Ellie za nejistou nadějí na záchranu zbytků lidské populace a do značné míry také za naplněním svých vlastních osudů, pouze okrajově a bez které by se série bez větších problémů zajisté obešla. Jedná se tak víceméně o další, na první pohled nadbytečný, retrospektivní filler, ovšem oproti podobně koncipované třetí epizodě, která skutečně žádné zásadní a pro divákovu orientaci v příběhu potřebné nové informace nepřinesla, je na tom sedmá epizoda trochu jinak, protože jednak odhaluje jistý charakterový rys Ellie a jednak poskytuje divákům příležitost nahlédnout na některé podstatné události z její nedávné minulosti. | Konečně totiž došlo na představení příběhu z neméně zdařilého herního dodatku Left Behind, který předchází událostem z vlastní hry a věnuje se skutečnostem, které v konečném důsledku vedly k napadení a následnému nakažení Ellie a ještě o něco později k setkání Ellie se zástupci odboje a nakonec se samotným Joelem a Tess. Současně právě v herním dodatku došlo ze strany tvůrců k odhalení náklonosti Elie ke stejnému pohlaví, v tomto případě zosobněné postavou Riley (což později v parádním herním pokračování nabylo na významu a stalo se součástí narativu), ne jinak je tomu i zde. | Jak se dalo předem předpokládat s ohledem na adaptaci herního dodatku, sedmá epizoda je znovu velice komorní záležitostí jak co do počtu vystupujících postav, tak počtu navštívených míst a celkového produkčního měřítka. Prakticky celý děj se po vzoru herní předlohy odehrává na ploše jedné, byť rozlehlejší, lokace a totiž opuštěného nákupního střediska a po celou dobu sleduje osudy pouze dvojice postav a to konkrétně Ellie a Riley. Samotné prostředí nákupního střediska je vykresleno skvěle atmosféricky a svůj herní předobraz zdařile napodobuje. Nová herecká posila v podobě Reid je pro Ramsey více než důstojnou spoluhráčkou a v roli Riley vystupuje naprosto přirozeně. Ramsey a Reid mají mezi sebou slušnou vzájemnou chemii a i díky tomu je nevyřčené, ale o to silnější, citové pouto mezi oběma postavami z jejich strany podáno citlivě a uvěřitelně. | V podstatných ohledech jde opět o poměrně věrnou adaptaci událostí z herní předlohy, přesto i zde dochází ze strany tvůrců k určitým kreativním změnám, přičemž některé z nich jsou chvályhodné, nebo alespoň pochopitelné a některé jsou naopak nadbytečné, respektive rozporuplné. K těm povedeným posunům rozhodně patří chytré provázání příběhu z herního dodatku, odehrávajícího se v minulosti, s aktuálně probíhajícím dějem ze hry, což v závěru dílu kulminuje působivou sekvencí, ve které se zrcadlí psychologické rozpoložení Ellie z doby, kdy došlo k jejímu nakažení, s přítomností, ve které se v podobné situaci na hraně života a smrti ocitá Joel. | Dále tady Riley dostává oproti svému hernímu předobrazu další pochopitelný důvod, proč se hodlá přidat k odboji (přidělená práce v kanalizaci) a současně dojde k logickému vysvětlení přítomnosti Riley v nákupním středisku a související příčiny konání rozlučky mezi Ellie a Riley právě tam (odbojem přidělené stanoviště namísto náhodného místa setkání). Scéna rozhovoru Ellie s velitelem školského zařízení v úvodu dílu ukazuje zástupce zdejších represivních složek, které se utvořily z bývalého státního aparátu, v pozitivním světle, což znovu pěkně ilustruje fakt, že v tomto fikčním světě je potřeba rozlišovat dobro a zlo vždy na úrovni jednotlivce, nehledě na frakci, ke které přísluší. | Ne všechny tvůrčí rozhodnutí v sedmé epizodě jsou ovšem hodné pochvaly. Výtky z předchozích dílů bohužel nadále přetrvávají i zde a naději na zlepšení tak lze vkládat snad jen do samotného finále série. Žádný následný střet s přeživšími, se kterými se Joel a Ellie setkali na univerzitě v předchozím díle, v současnosti a totéž se týká rovněž střetu s hordou nakažených v nákupním středisku v rámci retrospektivní sekvence. Žádný průzkum prostředí, přičemž tento aspekt hry je, s čestnou výjimkou druhé epizody, v celé sérii trestuhodně nevyužitý. Akce je i tentokrát naprosto upozaděna a přítomna prakticky jen do takové nutné míry, aby se děj pohnul vpřed ve shodě s herní předlohou. | Celá dějová linka hledání zásob s cílem zachránit Joelovi život ze strany Ellie v nákupním středisku, známá z herního dodatku, která Ellie připomene její předchozí pobyt na obdobném místě a prožité události tamtéž s Riley, je tady úplně vypuštěna a nahrazena myšlenkou neztrácet naději a bojovat až do konce, která v závěru sedmé epizody propojuje retrospektivní scénu Ellie a Riley, zvažující po svém nakažení další postup a scénu ze současnosti, ve které se Ellie rozhodne neopustit zraněného Joela a neponechat ho tak napospas smrti, tak jako se to v minulosti stalo Riley a Ellie samotné. K hernímu dodatku se tvůrci v sérii pravděpodobně již nevrátí a finální osud Riley tak zůstane divákům utajen. | Celkově pokračuje sedmá epizoda v nastoleném trendu kvalitativně nadstandardní podívané, ve které naštěstí stále nechybějí skvěle podané scény (lyrický moment na kolotoči, pomalá kamerová jízda, odhalující právě se probudivšího nakaženého, ukrytého v útrobách nákupního střediska, taneční moment na prodejním pultě a samozřejmě osudový souboj s nakaženým) a další příjemné pomrknutí na fanoušky herní předlohy, respektive herního dodatku (štěrkání ruční svítilnou, ve které dochází baterie, nebo předělávka popového hitu, znějící ve scéně sblížení Ellie a Riley). Nicméně série pomalu spěje ke svému konci a bylo by tak záhodno v příštím díle, po stránce akce, opět trochu přitlačit na pilu. | PeZet () (méně) (více)

Natar odpad!

7 díl je ještě zbytečnější a útrpnější než díl 3. Pustil jsem si seriálovou adaptaci akční střílečky a viděl jsem příšerně nudné psychologické drama dvou puberťaček v obchoďáku. Záživné na tom mělo být, že je to postapo obchoďák, respektive prázdný obchoďák vyzdobený několika málo kulisami v podobě mírně rozbujelých rostlin? Snad ne proboha! Relevantní obsah vztahující se k tématu seriálu by se dal shrnout max. do 10 minut. Po 7 dílech definitivně potvrzeno, že se jedná jen o tuctový jalovým dějem natahovaný a nesympaticky obsazený postapo survival seriál, který těží z úspěšného marketingového hype kolem kultovní značky Last of US. Aneb názorná ukázka, jak snadné je přimět stádní konzumenty produktů filmového průmyslu blaženě bečet nad naprosto průměrnou záležitostí. ()

boss123

Siedma epizóda Napospas adaptuje DLC k videohre The Last of Us. Ako veľký fanúšik hry môžem povedať, že sa tvorcovia veľmi verne držali svojej predlohy. Opäť, ale vystrihli podstatnú časť akcie, čo mi nie len v tejto epizóde, ale aj v celom seriály už začína pomerne vadiť. Aj, keď samozrejme dokážem pochopiť prečo tomu tak je. Táto časť sa zaoberá predovšetkým Ellie a ukazuje nám aj viac s jej života. Rovnako tak sme mali možnosť spoznať jej najlepšiu kamarátku Riley. Čo ma trošku trápilo je, že sa celá časť dosť vliekla. V hre pôsobili všetky spoločné scény Ellie a Riley o dosť lepšie. Hlavne, preto, že nám autori dali možnosť za obe postavy hrať. Najviac by som vyzdvihol samotný záver, ktorý je podobne ako aj v originály celkom tvrdý. Taktiež kvitujem, že tvorcovia opäť celý príbeh Ellie obohatili o ďalšie nové scény a situácie, ktoré som predtým nemal možnosť poznať. Na záver len dodám, že sa celá epizóda radí v mojom osobnom hodnotení medzi tie slabšie. Stále je to, ale dobré, a tak, ako aj ostatné som si ju užil. Štyri hviezdy a 80 percent. ()