Ve sklepě

• Rakousko Im Keller (více)

Provokativní film-esej vlivného rakouského režiséra Ulricha Seidla je stylizovaným náhledem do privátní sféry několika Rakušanů, kteří se uvnitř pečlivě udržovaných sklepů věnují svým bizarním potřebám, koníčkům, vášním a obsesím. V precizně komponovaných symetrických záběrech se tu střetávají laciné mužské fórky a drahý nábytek, dechovka a operní árie, biče a panenky, sexualita a sadismus, nacistické relikvie a fitness. Ve svých typických „oživlých obrazech" Seidl zkoumá podzemí rakouské duše. (Film Europe)

Mates Hradecky

Naštěstí nedává paneláková sklepní koje 1x1 příliš prostoru k takovému netradičnímu využítí, tak mám ve sklepě pouze Merkur a štafle. ()

Archvile

Pomiešali jablká a hrušky. Jedna vec sú domáce koníčky. Každý človek niekedy vo svojom živote niečo zbieral. Niekto známky, iný zase angličáky. V tomto dokumente to sú trofeje zvierat alebo memorábilie WWII. Druhá vec sú sexuálne úchylky. Nie že by to bolo úplne zriedkavé, ale S&M praktiky je úplne iný bizár. ()

fw.nina

Asi som nevďačný divák. Neodniesla som si žiaden hlboký zážitok, postrádam skutočné posolstvo tohto filmu. Pre mňa osobne je to kombinácia všetkého toho "čudne čudného", čoho je už dávno plný internet. Pravdou je, že dnes už nás len máločo dokáže šokovať. To, že takíto ľudia existujú, všetci vieme. Akurát niekto zhrnul všehochuť ich pivničných hrátok do osemdesiatminútovej stopáže. ()

Kaylar

Nejsem si jistá, zda lze film interpretovat jako sociologickou sondu do rakouských duší. Předpokládám, že podobná "sklepní tajemství" by šlo objevit i v jiných evropských zemích. Film se mi nejeví jako nikterak šokující - je zde prezentováno široké spektrum zálib od snadno uvěřitelných a pochopitelných až po méně obvyklé. Někdy se divák zasměje, někdy je mu protagonistů líto, někdy kroutí hlavou nad bizarností provozovaných hrátek. Celkově hodnotím film jako obohacující. ()

ceduard

V pocitově dosti dlouhém filmu se sice mihne i pár mladých, ale mluví jen starší generace. Možná mladí ještě nemají dost vlastních sklepů? A filmaři se opravdu hodně věnují jen pár výstředním týpkům. Takže jako "zkoumání podzemí rakouské duše" výsledek rozhodně nepůsobí. "Zkoumá se" to, co autory rajcuje, například sadomaso, které tu dostává velký prostor, a zkoumavě natočené porno je spíš hodně špatné než ne moc dobré. Ovšem sestříhat jednotlivé výpovědi stylem Klusák/Remunda tak, aby aktéři působili jako co největší pitomci, tvůrcům jde, takže ztracený čas to nakonec není. ()

MFDF Ji.hlava 2014

MFDF Ji.hlava 2014

15.10.2014

Od 23. do 28. října proběhne již 18. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, největší události svého druhu ve střední a východní Evropě. Letošním tématem je továrna, která se… (více)