Koudelka fotografuje Svatou zemi

Gilad Baram

Gilad Baram

Josef Koudelka
  • Belsazar

Ptal jsem se přímo režiséra, do jakého žánru jeho počin patří. V podstatě mi neodpověděl. Tohle není dokument ani náhodou, tohle je propalestinská propaganda. V žádném případě netvrdím, že Izraelci-Židé jsou ti hodní a Izraelci-Palestinci zlí, problematika je mnohem složitější, jen mi strašně irituje jednostrannost tohoto sledu videozáznamů a fotografií. Samozřejmě to lze vidět jako dokument o Koudelkovi, ale pak je to dost málo. / Skláním se před Koudelkovým uměním i snahou mladého režiséra, v podstatě se mi to líbilo, ale velkým problémem zůstává jeden velmi smutný fakt: Většina lidí žijících v (různých) demokraciích toto dílko ve své značně naivní radikálními demokraty podporované představě bude vnímat jako kritiku jednoho systému, který (na rozdíl od toho našeho) celkem funguje. Škoda, promrhaný potenciál.(19.4.2016)

jestli je režisér opravdu fotograf, tak to bylo docela vidět... řeči kolem politiky byly uplně mimo (měl radši držet hubu), řeči kolem focení byly celkem zajímavý... nejlepší ale na celym filmu byly ty fotky bych řek. a vlastně by mě zajímaly i ty technický věci (co to bylo za foťáky, na jakej film foti, jestli používá nějaký filtry atp.)(12.1.2017)

Když už divákovi autor naservíruje pár Koudelkových fotografií, tak je to bez hudby a beze slov, takže si je může nerušeně vychutnat jako v galerii. Jenže záběry z jejich pořizování jsou převážně zajímavé jen pro fotografy. Autor dokumentu je naštěstí také vystudovaný fotograf, takže aspoň kompozici jeho převážně statických záběrů toho nejde moc vytknout. A pasáží, kde Koudelka i něco zajímavého říká, je v dokumentu nakonec nejméně.(15.5.2019)

Dokument není ani tak o Svaté zemi anebo o Izraelsko-palestinském konfliktu, jako spíš o tom, jak Koudelka fotí hledá svoje místa, kde fotky vznikají. Film je o tom, jak o snímcích přemýšlí, jak je komponuje a jak se mění krajina konfliktem postižená. Koudelka očividně nikomu v konfliktu nestraní. Je to zkrátka pacifista a ze snímku jasně vyplývá jeho snaha ukázat lidem netradiční pohled na Israel.(8.12.2016)

• sator

Mlčící Koudelka a režisér bez invence...pakliže nás chtěli přesvědčit že je to příšerná země -povedlo se...(6.6.2019)