Koudelka fotografuje Svatou zemi

Německo / Česko, 2015, 72 min

Gilad Baram

Gilad Baram

Josef Koudelka

jestli je režisér opravdu fotograf, tak to bylo docela vidět... řeči kolem politiky byly uplně mimo (měl radši držet hubu), řeči kolem focení byly celkem zajímavý... nejlepší ale na celym filmu byly ty fotky bych řek. a vlastně by mě zajímaly i ty technický věci (co to bylo za foťáky, na jakej film foti, jestli používá nějaký filtry atp.)(12.1.2017)

• Belsazar

Ptal jsem se přímo režiséra, do jakého žánru jeho počin patří. V podstatě mi neodpověděl. Tohle není dokument ani náhodou, tohle je propalestinská propaganda. V žádném případě netvrdím, že Izraelci-Židé jsou ti hodní a Izraelci-Palestinci zlí, problematika je mnohem složitější, jen mi strašně irituje jednostrannost tohoto sledu videozáznamů a fotografií. Samozřejmě to lze vidět jako dokument o Koudelkovi, ale pak je to dost málo. / Skláním se před Koudelkovým uměním i snahou mladého režiséra, v podstatě se mi to líbilo, ale velkým problémem zůstává jeden velmi smutný fakt: Většina lidí žijících v (různých) demokraciích toto dílko ve své značně naivní radikálními demokraty podporované představě bude vnímat jako kritiku jednoho systému, který (na rozdíl od toho našeho) celkem funguje. Škoda, promrhaný potenciál.(19.4.2016)

• Biopler

Toto nie je dokument. To je sledovanie Koudelku pri práci kde dlho sledujeme ako nastavuje svoje postavenie pre stlačenie spúšte. Občas do toho niečo kecne, ale to nestojí za reč. Pre jeho krásne zábery sa to oplatí pozrieť.(7.3.2017)

Ačkoliv je mi tento dokument velmi sympatický (točil ho fotograf a je o fotografovi), nemůžu ho hodnotit jinak, než průměrným hodnocením. Hlavní podíl na tom má obsahová neujasněnost, neboli to, že režisér nevěděl, co chce říct, nebo to věděl, ale nedokázal to do výsledného sestřihu protlačit. O palestinsko/izraelském konfliktu se tu nedozvíme prakticky nic. Sledujeme tu různé lidi, kteří mluví o různých věcech, vidíme budování bariér, které mají oba státy oddělit, ale povaha konfliktu, nebo nedej bože nějaký komplexní pohled tu zachycen není. Bojím se, že pokud do kina nevyrazíte s alespoň s nějakou základní znalostí toho, jaké mají tyto země mezi sebou vztahy, budete úplně mimo, protože nikdo vám neposkytne žádný záchytný bod. Dobrá, historickou osvětu vyloučíme, má tedy smysl tento dokument vidět pokud jste fanoušci fotografie? Jak se to vezme. Gilad Baram s odstupem sleduje Koudelku při práci, což je asi tak nejlepší popis toho, na co se budete koukat. A co takový fotograf dělá? Hledí do krajiny, zkoumá kompozici, zkouší fotografovat různé úhly vybrané scény a tak podobně. Tedy věci, které jsou zábavné pro něj, ale kolemstojící umírají nudou. Baram se bohužel Koudelky na nic neptá, ať už na styl jeho práce, tvůrčí proces, zkušenosti (Koudelka je špičkový reportážní fotograf), nic z toho. Jestli tento dokument skutečně stojí za to kvůli něčemu vidět, tak jsou to krásné Koudelkovy fotografie, které tu mají opravdu hodně prostoru.(19.4.2016)

Dokument není ani tak o Svaté zemi anebo o Izraelsko-palestinském konfliktu, jako spíš o tom, jak Koudelka fotí hledá svoje místa, kde fotky vznikají. Film je o tom, jak o snímcích přemýšlí, jak je komponuje a jak se mění krajina konfliktem postižená. Koudelka očividně nikomu v konfliktu nestraní. Je to zkrátka pacifista a ze snímku jasně vyplývá jeho snaha ukázat lidem netradiční pohled na Israel.(8.12.2016)