
Dron - stačí stisknout spoušť
-
Dron
(festivalový název) -
Drone
-
Dron
(festivalový název)
Dokumentární
Norsko, 2014, 78 (58) min
Režie:
Tonje Hessen ScheiScénář:
Tonje Hessen ScheiKamera:
Anna MykingHudba:
Olav ØyehaugÚčinkují:
Jesselyn RadackStřih:
Joakim SchagerPlakáty
Obsah
-
Jaké to je zabít někoho na dálku? Pro jednu stranu jsou ozbrojené bezpilotní letouny „účinným skalpelem k vyoperování rakoviny zvané terorismus", druzí poukazují na tisíce nevinných obětí včetně stovek dětí.
V průběhu staletí se vzdálenost bojujících stran výrazně změnila. Dříve šlo o boj muže proti muži, pak přišly meče, šípy, střelné zbraně, bomby, rakety a dnešek je zasvěcen dronům. S pomocí bezpilotních letounů, mnohdy vybavených řízenými střelami, můžete z druhé části světa nejen detailně pozorovat svůj cíl, ale i na něj zaútočit. Je téměř jisté, že neminete, otázkou však zůstává, co nebo kdo vám k tomu dává právo. Největšími operátory dronů jsou v současnosti Spojené státy americké, jejichž utajené vojenské jednotky na pokyn CIA provádějí ostřelování domnělých teroristických buněk a úkrytů, mnohdy však na základě nedostatečně podložených informací. Díky tomu jsou terčem kritiky. Jejich válce totiž podlehly již tisíce nevinných civilních obětí. Norský dokument přináší očitá svědectví obětí takových útoků, autentické výpovědi dvou operátorů dronů, kteří na dálku zabili tisíce lidí a rozhodli se o tom promluvit, i názory politologů a politiků na složitou morálně-právní otázku.(Česká televize) - Je to jako hra – z výšky sledujete svůj cíl a pak jedním zmáčknutím tlačítka zneškodníte protivníka. O tisíce kilometrů dál v pákistánských horách v tu samou chvíli umírají lidé. Masivní nasazení bezpilotních letounů v americké armádě změnilo v poslední dekádě zásadním způsobem tvář války. USA je prezentují jako klíčový a úspěšný nástroj cílené likvidace islamistů. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Počty nevinných civilních obětí mnohonásobně převyšují počty zabitých teroristů. Ve snímku, který odhaluje zákulisí bojových operací, zaznívají výpovědi bývalých i současných armádních operátorů dronů, inženýrů i pákistánských civilistů, kteří útoky přežili či ztratili své rodiny.(Jeden svět)
- Dron jako na dálku ovládaná zbraň nepozorovaně útočící z výšin pouhým stiskem tlačítka představuje symbol války proti terorismu. Zastánci jej vnímají jako efektivní nástroj likvidace džihádistů, ve filmu však dostávají prostor především jeho odpůrci. Vyšetřování jedné smrtící technologie rozkrývá rozsáhlou síť souvislostí fungování současné mezinárodní politiky.(MFDF Ji.hlava)
- Je to ako hra – z výšky sledujete svoj cieľ a potom jedným stlačením tlačidla zneškodníte protivníka. O tisíc kilometrov ďalej v pakistanských horách v tú istú chvíľu zomierajú ľudia. Masívne nasadenie bezpilotných lietadiel v americkej armáde zmenilo v poslednej dekáde zásadným spôsobom tvár vojny. USA ich prezentujú ako kľúčový a úspešný nástroj cielenej likvidácie islamistov. Ako to ale vyzerá v skutočnosti? Počty nevinných civilných obetí mnohonásobne prevyšujú počty zabitých teroristov. V snímke, ktorá odhaľuje zákulisie bojových operácií, zaznievajú výpovede bývalých aj súčasných armádnych operátorov dronov, inžinierov, i pakistanských civilistov, ktorí útoky prežili, alebo pri nich prišli o svoje rodiny.(Jeden svet)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Norwegian Film Institute
Stíba
Rozjezd na pět ale po zlomu hruba v polovině jsem uvažoval i o tříhvězdičkovém hodnocení. Jednostrannost podání nebyla totiž jedinou věcí, která mi vadila a snaha hodit na drony za každou cenu vinu skutečností, které jsou staré jak lidstvo samo tomu rovněž nepřidala. Mnohá fakta jsou ale zajímavá a pokudi si udržíte mentální odstup a nebude přehnaně hltat vše co je servírováno, obrázek o tomhle začínajícím fenoménu si můžete udělat velice pěkný. (festival Jeden svět Benešov - 27. 3. 2015)(30.3.2015)
Sirion
Při mém pohledu ze vzdáleného bezpečí mi nikdo naplno nedošlo, jaké psychické následky může v lidech zanechat neustálé sledování z výšky. Bohužel se zdá, že toto ještě plně nedochází ani mnohým lidem, pro které je zmáčknutí jednoho tlačítka tak snadné. Zdrcující jak snadno se vzdáváme svobody, když jsme posedlí nějakou technologií. Že nejde o hru, ale o skutečné lidi na druhém konci světa, tento dokument připomíná víc než dobře.(10.3.2015)
Harry_
Film vypráví o technickém fenoménu dneška, dronech, zde bohužel v tom nejhorším možném použití - k zabíjení lidí. Ve zprávách slyšíme o chirurgicky přesných náletech na teroristy v Afghánistánu i jinde. Jenže tyto útoky mají vedlejší efekt v podobě řady nevinných civilistů a především o nich a snaze bránit Pákistánce, kteří jen bydlí na "špatném místě", film je. Pákistán není ve válce s USA, přesto jsou jejich občané zabíjeni a vláda, resp. obě vlády, mlčí. Film přináší řadu zajímavých informací, o něčem píší jiní, já přidám jednu: útoky provádí americké letectvo, ale organizuje CIA. Snímku škodí nedostatek objektivity. Americká vláda se odmítla jakkoliv k tématu vyjádřit, ale přesto mi tam velmi chybí jakákoliv zmínka, že tímto způsobem bylo pár známých teroristů skutečně eliminováno. Svět není černobílý a právě v těchto dnech například Islámský stát drží zřejmě jednoho Čecha a několik Rakušanů. Pochybuje snad někdo o tom, že by se tam zrovna nyní pár dronů nehodilo?(10.3.2015)
Autogram
Najväčší svetový terorista bojuje proti iným svetovým teroristom. A potrebuje k tomu nové „chirurgicky presné“ vraždiace prostriedky. Dron nie je čínska hračka z hypermarketu, ale z diaľky ovládaný stroj riadený hráčmi počítačových hier. Niekoľko ich vystúpilo z brlohu pred kameru, a netuším, či to bolo s požehnaním CIA, aby ukázali, že aj oni majú nejakú ľudskú tvár, a je im ľúto, že civilných obetí je stokrát viac ako skutočných zabitých teroristov. Dokument rieši otázku dronov čisto z vojenského pohľadu, nedočkal som sa žiadnych technických informácií, ani ich náznakov. Jeden vynálezca, ktorý sa vo filme objavil, poskytol len pár štatistických údajov a malú ukážku v civilnom prostredí.(4.11.2015)
subic
Vrazi ve státním zájmu používají drony, zakažme jim tu válku na dálku. Vzdálenost vyvolává lhostejnost a čím je větší, tím je vojákům i protivník lhostejnější. Ale je to důvod, proč se domáhat omezení dronů? Čekal jsem dokument o dronech jako o technologii a ne o tom, jestli je používat nebo ne, takže docela zklamání. A jak je řečeno na konci, Evropa se k tomu ještě nijak nevyjádřila... a mě je to taky celkem lhostejné.(11.11.2015)