Reklama

Reklama

Samoživy

(TV film)
  • angličtina Single parents (festivalový název)

Obsahy(1)

Matky samoživitelky a jejich děti v zoufalé situaci. Skutečné příběhy v novém dokumentárním filmu Olgy Sommerové. Situace chudých a zoufalých matek samoživitelek je dána ostudným fenoménem, vyskytujícím se s velkou četností a brutalitou právě v Česku, a tím je nepostihnutelnost otců neplatičů. Dokumentární film o matkách, jednom otci a jejich dětech vede dialog o jejich svízelné situaci s politiky, kteří po desetiletích, kdy ignorovali sociální vyloučení dětí, vyrůstajících v chudobě, chystají nový zákon o zálohovém výživném. Ocitáme se v době dramatického zvratu od společensky neudržitelné segregace statisíců českých dětí.
Podstatou filmu jsou zoufalé příběhy žen a dětí živořících v chudobě, jejich marné pokusy domoci se práva u české justice, úřadů a znalců, zároveň jejich odhodlání bojovat proti nespravedlnosti.
Námět, scénář a režie: Olga Sommerová. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Samoživy jsou hodně výživným dokumentem, který zná důvěrně každá rozvedená žena s dětmi, dokonce i ty, které výživné pravidelně dostávají. Utvrdila jsem se pouze ve svém přesvědčení, že ženě v nouzi nikdo nepomůže, leda jiná žena, která si zažila to stejné. Zkušenosti se sociálními pracovnicemi jsou bohužel tristní. Měly by pomoct, ale často spíš uškodí. Česká žena musí vydržet víc než americký akční hrdina, o tom žádná, ale stejně mi nejvíc klesla čelist z toho tatínka. ()

kocik1 

všechny recenze uživatele

Značně nevyvážený dokument. Nemohu si pomoci, ale Olga Sommerová je zaujatá, ví, kde chce skončit a vidím to i já, jako žena. Je to takové volání po socialismu s lidskou tváří, chybí mi tam však i otázky, které by samoživitelky a samoživitel nejspíš neradi slyšeli.Ono opravdu není žádný med zůstat na všechno sám(a), ale proč si milé mámy pořizovaly dítě s člověkěm, který byl flákač anebo je bil už dřív (jak jedna připustila a ostatním nepříjemnou otázku nikdo nepoložil), proč si neuváženě pořídily další dítě s podobným individuem, ačkoli už tušily, jak to dopadne? To, s kým si pořídím rodinu, je přece moje odpovědnost. Nelze všechno házet na stát, který se nepostará. Drtivá většina otců se i po rozpadu vztahu o svoje děti stará a i když si žádné dítě nezaslouží, aby žilo hůř než jiné, tak to tak prostě je, každé děcko zná jiné, které je "bohatší", netřeba v sobě živit hořkost. S příjmem 17000 a 19000, který v dokumentu zmínily dvě z matek, musí leckde vyjít celá rodina. Proč pán, který si vzal k sobě 4 děti bývalé manželky (mimochodem, klobouk dolů před jeho rozhodnutím), nechodí do zaměstnání, i když je nejmenšímu děcku už 6 let anebo proč nedostává pěstounský příspěvek, když jsou nabídek na "práci" pěstouna plné úřady práce? Je hodně otázek, které měla Olga Sommerová položit, ale nepoložila. A tak vznikl srdceryvný nedokument, který sice v člověku vzbudí lítost, ale....., těch ale je příliš mnoho. Výživné od státu bude hrazeno za neplatící otce z daní těch, kdo se o své děti starají a leckdy na tom nejsou o nic líp. ()

Reklama

Kirman 

všechny recenze uživatele

Zkrátka si nemohu pomoct, ale je to viděno jednobarevně. Nejsem asociál, ale pro některé nemám holt pochopení - ženy, které se staví do role obětí, všechno je a všichni jsou ti zlí(už z principu) a proti nim. Ne, tak to nechodí. Není to o životě, který vám někdo nalinkoval, život si taky řídíme my - a některé ty ženy si to nechtějí připustit aneb, když je krize s partnerem, pořídíme si dítě (to jistě zachrání vztah), ejhle, ono to nevyšlo, tak si zkusme pořídit druhé a ono to bude lepší...tak třetí s jiným volem. Rovný rovného si hledá - chudáci děti. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Silný popis situace matek samoživitelek, které v krizi ryjí čumákem v zemi (a jednoho muže samoživitele). Všichni se při natáčení kontrolují co řeknou (možná i režisérka Sommerová ve filmové řeči), aby neřekli něco navíc, takže člověk musí číst mezi řádky. Je známo, že ženy si vhodného partnera vybrat neumí. Moudrý manželský poradce Jeroným Klimeš říká, že ve výběru partnera ženy míří na terč v rozptylu bambitky 45%. Je to jakoby šli koupit auto a řekli prodavači, že chtějí aby to bylo velké a červené. Pak vidíte spolu chodit podivné páry a žena táhne místo auta žebřiňák. Nemluvě o mužích s viditelnými sociálními patologiemi jako například alkoholismus, workaholismus gamblerství nebo názorový fundamentalismus. Pokud muž ženu přitahuje fyzicky, mohou ji "béčkoví" muži nabízet nošení na rukou, ale je to marné. Navíc i ti časem s vadnoucí přitažlivostí ženy z jejího okolí nápadníků ubývají. ()

DuanBerry 

všechny recenze uživatele

Jímavý dokument o velmi rozšířeném, dlouhou dobu neprávem opomíjeném problému naší země, kde sociální systém je na úrovni Konga a kde domoci se práva je jako skočit hlavou do zdi. Zálohové výživné, o kterém se toho času mluví na všech frontách, snad situaci maminek a občas i tátů zlepší, i když by bylo potřeba v první řadě neplatičům rovnou šlápnout na krk. ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama