Reklama

Reklama

Výzva do ticha

Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1965, 12 min

Režie:

Dušan Hanák

VOD (1)

Dokumentárny film o výtvarných a o verbálnych prejavoch duševne chorých ľudí. (RTVS)

Recenze (3)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Hanákov krátky dokument o výtvarných dielach namaľovaných pacientami trpiacimi schizofréniou zaujme najmä tým, že obrazy sú síce značne depresívne, ale na druhú stranu mnohé z nich vyzerajú ako veľmi premyslené diela profesionálnych umelcov. Niekoho môže sklamať, že sa venujeme len obrazom a na kamere nevystupujú aj konkrétni autori. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Arteterapie dokáže ukázat změny duševního rozpoložení u psychóz. Hlavně barvy. V psychologii má nejhorší pověst fialová, kterou malují hlavně hysterky. Ta zde nadužívaná nebyla. Stalo se třeba že pacient nakreslil náhle něco jiného a psycholožka říká kolegyni, že je to hodně divné. A druhý den zdemoloval svůj pokoj. ()

Reklama

Dikaiarchos 

všechny recenze uživatele

Film by měl vidět divák napřed bez zvuku, zrakem naslouchat obrazům, - co mu řeknou ony samy. Filmový komentář totiž zavile trvá na tom, že jde o díla duševně nemocných jedinců, ne o výtvarná vyjádření svébytných osobností, vstupujících do svobodného světa umění, aby se v něm, jak tomu u kreativců bývá, střetly s pochody svých – byť churavých - myslí. Komentář ale vrátka vedoucí na dialogické hřiště pro všechny pomíjí a akcentuje plot: interpretujme práce nemocných jen v mezích jejich diagnózy, neboli ponechme autory jejich monologům a my si nad jejich tvorbou veďme své v psychiatrické terminologii… A konektivní branka umění ani nevrzne. // Můj nanejvýš neodborný pohled ale nestírá respekt k postoji filmovému, suše odbornému, a k umu režiséra. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Film sa natáčal presne 8 mesiacov na deň, od marca do novembra 1965. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Interpret komentára k snímke bol Július Hvozdík. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama