Sezona mira u Parizu

• slovenský

Sezóna mieru v Paríži

Jugoslávie / Francie, 1981, 102 min

Nejvíc se mi zašrouboval do závitů v mozku ten magor, co měl doma svý náckovský uniformy, a dokázal poutavě a s nadšením vyprávět, kolik lidí a kde ve kterékoli z nich zabil. A dalších pár střípků, ale ostrých a jasných. „V Americe bylo zle. Tam jsem gusle neměl“. A samozřejmě Maria Schneider, už ne živočišně sexuální jako v Posledním tangu v Paříži, ale krásně melancholicky ženská. Pecen chleba, tahaný s sebou jako nouzové jídlo, a nezapomenout nosit k tomu chlebu stále po kapsách sůl! Kousíčky betonu z německých bunkrů jako ty nejdražší suvenýry pro turisty... To vše mám stále před očima. Po víc jak čtvrtstoletí uplynulém od zhlédnutí! To už něco vypovídá o síle toho příběhu a kvalitě filmu... Dodatek: žádný další komentář a vidělo nás to jen pět lidí? To snad dávali tenkrát za totáče opravdu jen v jednom jediném kině v republice (v Olomouci) nebo co? A oproti tomu 138 komentářů a 2100 hodnotících pro Poslední tango v Paříži? Já vím, vždyť pro mě je to taky klasika, a navíc se tam Maria Schneider pěkně svlíkala a tak... Nicméně - Sezóna míru v Paříži taky stojí za zhlédnutí!(11.1.2013)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1981 - Špeciálna cena poroty(13.1.2012)