
Krkonoše
Dokumentární
Česko, 2017, 90 min (Televizní verze: 48+50 min)
Režie:
Viktor KunaScénář:
Martin KrálKamera:
Martin Král, Viktor KunaHudba:
Viktor KunaStřih:
Viktor KunaZvuk:
Viktor KunaPlakáty
Obsah
-
Dokumentární film Viktora Kuny a Martina Krále, zachycující Krkonoše, nejvyšší české hory, jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historické a kulturní souvislosti činnosti člověka v Krkonoších. Film Vás mimo jiné zavede do nejkrásnějších míst Krkonoš, jako je např. Obří a Labský důl, Sněžné jámy, Sněžka, Malý a Velký rybník nebo Labský, Pančavský a Mumlavský vodopád nebo pramen Labe.(oficiální text distributora)
- Téměř v každém člověku tkví touha po poznání krásných věcí. Někdy je to výtvarné umění, jindy architektura, poezie nebo literatura, které zaujmou pro své mimořádné hodnoty. Avšak prazákladem tohoto obdivu je sama příroda. Krásná v každém ročním období, kdy každé údolí, hora, jáma či skalní útvar má svůj osobitý charakter, jiný ráz a své kouzlo.(Dech hor)
-
Nejvyšší české hory s nejkrásnějšími a nejpozoruhodnějšími místy a mnoha zajímavostmi o jejich vývoji, flóře, fauně, historii a činnosti člověka v monumentálním projektu.
Čechy podceňované horské království. Ráj endemických druhů rostlin, unikátních horských rašelinišť a ledovcových karů. Pohoří mnoha nej. Místo nejstaršího českého národního parku s nejvyšší horou i vodopádem. Místo, které každý zná a málokdo o něm opravdu něco ví. Viktor Kuna a Martin Král se rozhodli to změnit. Díky tomu vznikl unikátní dokumentární projekt o našem přírodním bohatství. „K horám mám celoživotní vztah,“ přiznává Martin Král, někdejší závodní lyžař a několikanásobný absolvent Krkonošské 70. „Zjistil jsem, že lidé české hory nedoceňují a mladí je ani neznají. A nevědí nic o jejich bohatství a jedinečnosti,“ dodává Viktor Kuna, který se za horolezectvím a turistikou vydává desetiletí nejen po Čechách, ale také do Alp, Himálaje, Pamíru nebo na Kavkaz. Filmové potkání Martina Krále a Viktora Kuny vzniklo nenápadně, ale pro film osudově. Oba milovníci hor, oba amatérští kameramani, jeden pedagog, druhý umělec. Začali s představou krátkého vzdělávacího geografického dokumentu. První měl nápad, byl zkraje hybatelem, druhý byl motorem, který se nezastavil další dva roky. Film mu rostl pod rukama, jako perfekcionista jej zdokonaloval, přetáčel a přestříhával. Vznikl dokumentární film, který přináší kompletní informace o nejkrásnějších místech Krkonoš, jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, o flóře, fauně, historii a činnosti člověka... Unikátní jsou Krkonoše i ve dvou dalších ohledech: komentář k filmu napsal tatínek režiséra, spisovatel a muzikolog Milan Kuna. „Dal filmu několik myšlenek, kterými jej osmyslil a pozvedl a má na filmu lví podíl,“ hodnotí jeho práci syn, který je pro změnu původcem hudby k filmu. Právě jeho houslové nahrávky tvoří hudební páteř díla.(Česká televize)
-
Photo © Dechhor Viktor Kuna
jfilaa
Film je skutečně nádherný (záběry i hudba), v Krkonoších jsem vyrůstal a většinu míst docela dobře znám. Ale chápu, proč je o film nezájem ze strany škol, on popis každé kytičky a nebo geologického procesu je únavný i pro dospělejšího diváka, natož pro nezbedné děti. Ale vím, že někteří z těchto dětí si cestu do hor oblíbí a lásku k přírodě také. Jsem rád, že film vznikl a že jsem mě tu možnost ho shlédnout.(12.6.2018)
Slarque
Jsou tam sice záběry, které dávají vědět, že jde o čistokrevný amatérismus, ale Krkonoše samotné jsou natolik působivé a fotogenické, že to ustojí. V kině bych asi hodně remcal, ale v televizi mi to přišlo jako slušná náplň volného odpoledne.(26.12.2018)
juta
Dostal jsem úplně něco jiného, než jsem očekával. Doufal jsem, že zde najdu nějaké památky, místa, která nejsou tak známá, která bych mohl navštívit a tak dále, jenže tady jsou spíš takové hlavní "atrakce" jako Sněžka, vodopády a různé boudy a vrcholky. Stejně tak se tu až příliš zajíždí do historie a o tom, jak byly tyto hory vytvořeny a to není příliš zajimavé. Působilo to na mě, jakoby to bylo tvořené pro školy do hodiny dějepisu, či přírodopisu. Taky to působí strašně staře, jako dokumenty vytvořené před dvaceti lety a na rok vzniku 2016 bych to teda rozhodně nehádal. Aspoň to je tedy trochu naučné, jako že boudy nikde jinde nenajdeme a naštěstí se tu našla i chvíle na "pro mě" neznámou památku - vikingský kostel Wang na polské straně, který budu chtít jednou navštívit.(24.12.2017)
sskrblik
Kérkonoše jsou bezesporu moje malá, ještě tolik neobjevená, avšak srdeční záležitost v rámci naší vlasti. Nejsou to sice Alpy, ale člověk je doma a připadá si malý mezi těmi óbr kopci (hory). Navíc je tam božský klid, tedy pokud se vyhnete turistickým Václavákům. Nyní se k nim nacházím daleko více nablízku a těším se jak s rodinou procestujeme všechna možná zakoutí. Dokument jednoznačně inspiroval k další toulkám, ale je pravda že neukázal vše, což by ani 90 minut logicky nemohlo pokrýt. Mnohdy profi záběry se střídají s těmi jako z toulavky nebo od amatérů - proto skromnější hodnocení.(5.1.2019)
blezg
Většina přírodovědných nebo naučných filmů je zajímavá tím, že ze zajímavého tématu vybere pár jednotlivostí a ty pěkně poutavě a detailně rozebere a předvede. A to tady není, nebo aspoň povětšinou. Tady se hrnou data a obrazy v rytmu quickstepu pro roboty, pročtyvole? Jsem snad robot nebo je to test na závratě pro budoucí studenty letectví? Přitom Krkonoše jsou tak krásné, že je opravdu těžké zkazit dokument o nich. Úvodních patnáct minut je úplně katastrofických, jeden obrázek střídá druhý po dvou vteřinách, je to jak sledovat vnitřek hlavy epileptika při záchvatu, to vše za nevábného vypravěčského hlasu při přednášce o vzniku pohoří, kterému by pro představivost slušela lépe jednoduchá animace. Naopak příspěvky o botanice, boudách a hornictví jsou zajímavé. I tady by to chtělo ale informace tak nehrnout a nechat je trošku plynout a vyniknout. Méně je někdy více. Kdybych byl sám, nikdy bych to nedokoukal...(2.1.2019)