Záhadná Země

(TV pořad)
Dokumentární
USA, 2015, 59x44 min

Vysoko nad Zemí krouží rychlostí asi 27 000 km/h družice, které odhalují a luští mnohdy zarážející záhady, neviditelné pro pozemské pozorovatele. Díky výkonné optice umožňující velké zvětšení, infračervenému čtecímu zařízení a modernímu radarování Země se dají pořídit snímky, které nás zvou na úžasnou cestu do skrytých světů a odhalují tajemství minulosti a fantastických přírodních úkazů. Některé snímky nám přímo vyrazí dech, pár jich je vysloveně bizarních. Jeden by mohl představovat důležitou indicii v pátrání po rajské zahradě Edenu, zatímco jiný by nám mohl pomoci určit polohu legendárního města zlata, El Dorada. A jaká děsivá pravda se asi skrývá za ničivými vlnami tsunami, které jsou dobře vidět i z kosmu, ale mizí beze stop, nebo za zlověstným krvavě rudým jezerem v Bagdadu, městě postiženém válečnými útrapami? Podivné spirály v písku pouště Kalahári jsou čím – pozůstatkem činnosti nějaké pradávné kutury, nebo signalizují něco mnohem nebezpečnějšího? Jsou obří kresby zvířat v peruánských horách důkazem existence prehistorického hvězdářství? A našly družice během svého pátrání tajnou podzemní základnu šíleného diktátora? Mohlo se stát, že snímky automaticky pořizované na oběžné dráze zachytily onen zlomek vteřiny, kdy se civilní letadlo ve vzduchu rozpadlo na kusy a zřítilo se? Na tyto a mnohé jiné otázky nám v jednotlivých dílech pořadu o záhadách sledovaných z výšky odpovědí kovaní znalci. (TV Spektrum)

RealNasgharet

Je to celkem pěkně natočené, nicméně brzy zjistíte, že ve spoustě případů (s přibývajícími díly čím dál častěji) dělají vědu z naprosto jasných/dokázaných skutečností. Má to zkrátka působit tajemně, ale pro většinu diváku s mozkem větším než angrešt se to asi mine poněkud účinkem. Za zpracování dávám 70 procent.... ()

Marze

Čekal jsem konspirační teorie a falešné zprávy. Ale oba díly, které jsem viděl byly založeny na satelitních snímcích a vysvětlování působí věrohodně. ()

mrclTV

Zaujímavý koncept. Fotografie z družíc a satelitov zachycujúce záhadné zjavy, svetlá alebo geometrické obrazce na Zemi, čo sa môže pri takomto záhadnom koncepte pokaziť? Zatiaľ som videl asi 8 častí a musím povedať, že kvalita je skutočne rôznorodá. Opäť sa tu vyskytuje rozšírený nešvár dokumentov na Discovery, sú zbytočne dlhé a rozťahané - na niektorých neznámych objektoch sa tvorcovia pristavia na večnosť a samozvaní odborníci na všetko sú schopní 10 minút rozprávať o tom, čo to nie je a nakoniec z toho výjde, že nikto nevie čo to je, alebo naopak niektoré skutočne zaujímavé záhady odpinknú za tri minútky bez širšej diskusie. Tu predstavované mystéria by som zaradil do troch kategórií: 1. záhady, ktoré spočiatku vyzerajú veľmi tajomne, ale nakoniec sa príde na ich celkom racionálny pôvod (väčšinou sú to rôzne geometricky zaujímavé stavby) - tieto sa mi páčia najviac, ale percentuálne sú v dokumente zastúpené najmenej. 2. jednoducho neznáme a nevysvetliteľné záhady, kde ostáva iba polemizovať o možnom pôvode a seriál vám nedá na nich odpoveď, maximálne tak veľmi pochybnú, tých je percentuálne asi najviac - bavia ma od prípadu k prípadu. 3. úplne hlúposti, naposledy ma zaskočila "obria tajná nacistická základňa z druhej svetovej vojny na Antarktíde" - ako toto zistili z jednej neostrej machule, na ktorej nebolo skutočne nič vidieť...a ako sa tvárili maximálne presvedčivo, poriadny trapas. Tieto senzáciechtivé absurdnosti posúvaju tento potencionálne dobrý dokument na úroveň sci-fi peciek ako sú Ancient Aliens. Nápad dobrý, ale obsah čoraz viac na výsmech. ()