Jak vyrobit vraha

• USA Making a Murderer

Série(2) / Epizody(20)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali. (Netflix)

Recenze uživatele jackalsc k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2015) (S01)

Bylo to opravdu fantasticky natočené, velice odvážné a velice poutavé. Na konci mi je fakt špatně, špatně z toho jak člověk vidí tu bezmoc, kde vás ani nenechají nic říct a plácnou zamítnuto. V závěrečném dílu jsem byl v šoku, já opravdu věřil, že někdo se konečně chytne za hlavu jak je toto vlastně možné. Nechce se mi ani věřit, jak vidím všechny ty policejní složky, jak drží všichni spolu, že se nikdo výrazně psychicky nesesypal. Když se někdo přeřekl, nebo mi přišlo, že touto výpovědí to totálně posral, nic se z toho nestalo. Všichni to ignorovali aby měli pokoj. Bratr Halbachové, naprosto chápu jak se musel cítít. Ale toto? Toto chování? Je to přesně ten typ člověka kdo chce krev za každou cenu, který kopne do jakéhokoliv člověka, protože to jeden řekl a druhý který to vyvrací, toho nechce slyšet. Takový člověk vše uzavře a i kdyby omilostnili Averyho, bude pořád věřit v jeho vinu až do konce, protože to někdo na začátku řekl. Dean Strang a Jerome Buting, odvádí famózní práci, v každém sporu poráží drtivě obžalobu a stejně to nikoho nezajímá. Všichni asi začnou civět do blba, dělají se, že poslouchají a přitom už přemýšlí jakou děvku vyklátí dnes v noci. Sakra ja chápu, že je to těžké jako porota posoudit tento případ, ale opravdu to tak vypadá, že tento případ byl pojat naprosto jednostranně a ti lidi co s tím nesouhlasili s tím nakonec stejně souhlasili, protože co kdyby byl opravdu vrah? Důkazy o nevině a vině nebyly jednoznačné. Raději mít jistotu, než ho běhat na svobodě? A to je přesně ten problém. Když si to vlastně uvědomíte, dostanete se do problému a rozhoduje o vás 12 náhodných lidí, kteří musí dojít k stejnému výsledku.To je téměř vždy nemožné. 12 lidí, kteří se dívají na kriminálky v domnění, že lépe rozhodnou. Jako vážně? 12 lidí absolutně bez kriminalistických zkušeností, něco plácnou, protože něco podobného viděli v kriminálce Miami. Tiší introverti, kteří mají opačný názor, jsou převálcováni, tupými tvrdohlavými lidmi, kteří to umí se slovy, pořád opakují stejné věci, až nakonec přesvědčí lidi co si myslí opak, protože co kdyby? Navíc nikdy není vyloučeno, že přesvědčiví lidé staví svou teorii na nedoložených důkazech, kde převládají emoce a prvotní dojem z obžalovaného. Ostatní to prostě přijmou v domnění, že je to fakt, ačkoliv není. A musíme se sakra hnout protože, nechceme v porotě trčet do konce života. Je to práce, té menšině co si myslí opak, je vždy jednodušší ustoupit většině, aby měli všichni klid a mohli pokračovat v normálních životech. A kdo ví jací lidé v té porotě vlastně seděli. Ani bych se nedivil, kdyby tam byli někteří lidé nastrčení. Neskutečné jak jsou všichni spojeni jak kořeny stromu, jak něco řeknou good guys, musí to být pravda. A nedejbože něco řeknete o střetu zájmu, o možnosti nastrčeni důkazů. Všechny složky se sepnout dohromady, protože jeden druhému kryje záda ne? Colborn, Lenk, Kratz a nejenom tito smrdí neskutečným způsobem. Ale raději zavřeme oči, protože pachatele máme.Děkuji Netflixu za tento obohacující zážitek, a divím se, že nezmizel v propadlišti dějin. Tady jde nádherně vidět, že třeba takovým dobrým natočením dokumentu lze krásně věci znovu rozpohybovat a nikdo už to asi nezastaví. () (méně) (více)

Série 2 (2018) (S02)

Zase je to tady. A zase člověk nestačí kroutit očima. Tato sezóna se zaměřuje hlavně do hloubky na zkoumání důkazů a zase nadále ukazuje možná čistou definici tzv,, marné snahy". Od začátku do konce tohoto celého seriálu je zde tak moc momentů, které by naprosto měly zvrátit průběh tohoto příběhu, avšak nikdy se nic nestalo. Stát bojuje úplně stejnou taktikou jako předtím, odvolává se naprosto ke všemu co jde proti nim a umlčuje vše co by mohlo být nepříjemné. A pořád to zabírá, je to opravdu neuvěřitelné, že tolik lidí už tento příběh zná a pořád tahle taktika funguje a nikdo nic nedělá, protože když se něco takového neděje vám, zacpete si prostě uši. Člověk by si řekl, že by se to mohlo stát jedině někde v tichém koutě, kde by se to nikdy nedostalo na veřejnost. A tady je čistý důkaz, že to není pravda a přivádí nový pohled na naprostou prohnilost právního systému, ať už to je kdekoliv jinde. Tohle určitě není jediný případ. Ohledně minulé sezóny s Butingem a Strangem, je zde vidět, že hodně lidí je zde kritizuje, že nedělali svou práci dobře a že něco neobsáhli. Ale já s tím nesouhlasím, kdo mohl tehdy vědět jak celkově prohnilý tento případ je. Dělali svou práci natolik dobře, že tohle se nikdy nemělo stát avšak stalo se. Protože prostě Stát. Tzv marná snaha. Kathleen Zelner je kritizuje, ale sama už asi vidí jak moc těžké je jít proti někomu kdo má skoro veškerou moc. Jako ano, Zelnerová je opravdu výborná, určitě lepší než oni hlavně ohledně těch pojistek, furt sbírá nové a zásadní důkazy, které by to opravdu měly otočit. Ale k čemu vám to zase vlastně je, když vás nikdo nechce poslouchat a soudce vám zase vše zamítne, aniž by řekl proč. Zase se odvoláte. Je to furt dokola a dokola. Nakonci vás zamítne nejvyšší soud a jste zase na začátku. Jak řekla ,,Všichni od státu si přejí aby vše už proběhlo tiše a Steven umřel tiše ve vězení, neštourejte se nám v tom". Zase klasický Kratz, který už nemá nic společného s tím případem, ale nadále v něm tvrdě bojuje. Jak může člověk vyšachovaný ze hry bojovat za něco o čem už nemá žádné info? Sám to řekl, ale nadále bojuje. Halbachovi jsou doposud naprosté chudinky, kteří mají klapky na všem a pořád křičí smrt těm dvěma. U státu to samozřejmě vždy skončí u citů, jak si přejí aby její rodina dostala už pokoj. Výpověd koronera už tomu všemu naprosto dodala korunu a kdo byl snad doteď přesvědčen v naprosto čistý a správný soudní případ teď už asi musel aspoň trochu procitnout. Avšak pořád zde máme náš syndrom marné snahy. Nezáleží co vše se vlastně stane, protože to pořád bude ta samá písnička. Jako opravdu už teď si neumím představit co víc by s tímto případem mohlo hnout, když už tolik obrovských věcí bylo naprosto k ničemu. A kdyby už něco s tím hlo, celý tamní sbor by se asi sesypal jako domeček z karet. Proto si všichni chrání krky jako na život a na smrt a vypadá to jako obrovské prohnilé podhoubí. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Troufám si říct že tento seriál nějak částečně dává možnost cítit to co cítí on a jeho rodina, avšak oni s tímto žijí celý život, což si člověk ani nedovede představit. Neskutečně surový příběh kde nejsmutnější fakt je ten, že hlavní postava tohoto příběhu pořád sedí v té kleci a každý den se ptá proč. Neskutečná trpělivost, kterou opravdu obdivuju. Škoda ale že Branndan neměl nějakého zkušenějšího právníka u toho soudu. Podařila se jim opravdu velká věc a udělali velký kus práce. Ale u soudu šlo bohužel vidět velkou nevyrovnanost ve výřečnosti mezi státním žalobcem a obhájcem Branndana. Škoda, protože si myslím, že kdyby ho obhajoval někdo zkušenější, který by objasnil všechny body, a nenechal se zahltit tím chaotickým překřikováním, dopadlo by to opačně a opravdu už by se něco mohlo hnout. Státní žalobce jak šlo vidět toto zahlcení naprosto ustál a proto to dopadlo jak to dopadlo. A tak jsme zase na začátku. Jinak Zellnerová prudce dodává štavnatost dokumentu a je vidět že pro filmaře někdo jako ona je materiál nad zlato. Všechno je zde zdokumentované, všechno je nám vysvětlené. Buting a Strang s tím měli trochu problémy a tak se to spíše nahradilo něčím jiným. Osobně nová sezóna je určitě aspoň tak dobrá jako minulá, né-li lepší. () (méně) (více)

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku