poster

Cooked (TV seriál)

Dokumentární

USA, 2016, 3 h 34 min (Minutáž: 50–59 min)

Tvůrci:

Alex Gibney

Předloha:

Michael Pollan (kniha)

Hudba:

Will Bates

Hrají:

Michael Pollan
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • SamanthaM.M
  *****

  Úžasný dokument o jedle, varení a ľuďoch, ktorý by si mal pozrieť každý, pretože toto nie je dokument iba o varení, ale o jeho význame pre vývoj ľudstva a ako zmenilo našu spoločnosť. Trocha som si poplakala a šla som variť, pretože Michael Pollan ma inšpiroval.(26.4.2016)

 • JohnyD
  ****

  Milujem dokumenty, ktoré prebudia moju zvedavosť. Som rád, že Netflix dáva zelenú a zainvestuje aj do nonmainstreamových projektov, o to viac keď ide o moje obľúbené jedlo. Krásny dokument, ktorý prebudí vaše zmysly. Ukáže, kam sme to s tým technologickým pokrokom dopracovali a že nie všetko staré musí byť nutne zlé. Dokument, s ktorým precestujete svet a spoznáte históriu niektorých zabudnutých kuchýň a dozviete sa kopec nových informácii a po dopozeraní nebudete mať dosť. Štyri hodinové časti venované zemským živlom. Najviac ma oslovila tretia časť venovaná vzduchu Knižky od Michaela Pollana objednané..(16.3.2016)

 • (mOnkey)
  ****

  Chutná hostina o čtyřech chodech. Nejedná se vyloženě o kulinářský zážitek, jako je tomu třeba u Chef‘s Table (taky od Netflixu), ale sliny se vám u Cooked budou místy sbíhat tak či tak. Rozdělení epizod podle živlů dává rámcovou představu, čeho by se měla ta která část týkat, spíš samotným tvůrcům pořadu než jeho divákům, neboť pokud byste název epizody neznali, dost možná byste její zastřešující téma (či živel, který má reprezentovat) ani nepoznali – průvodce pořadem a autor knižní předlohy Michael Pollan se někdy nechá snad až příliš unést nějakou myšlenkou a zcela opomene druhou stranu mince. Tvůrci samozřejmě umí záběry na jídlo patřičně podat a prodat, ale Cooked nepředstavuje ani v nejmenším snahu o nahlédnutí na snobské pokrmy pro horních deset tisíc ve stylu delfíních pralinek, pečených slůňat či tuleních srdíček nadívaných holubí paštikou, jak by mohla škatulka „dokument o jídle“ evokovat. Právě naopak – ve své snaze zachytit společenský, historický a kulturní význam jídla jako takového se nebojí zobrazit tradice stravování obyčejné indické rodiny nebo australských Aboridžinců či se věnovat tomu, jaký má pro lidstvo význam tak na pohled obyčejné jídlo jako chleba.(29.6.2016)