Nomádi – Bitva o pastvu (festivalový název)

Grass: A Nation's Battle for Life

Dokumentární

USA, 1925, 71 min

Richard Carver
  • Houdini

NFR 1997(5.4.2004)

• Stegman

Historický význam filmu je jedna věc, divácké hledisko je věc druhá. Mě cizí kultury a životní styly zajímají, historie rovněž, ale kvůli tomu nebudu předstírat, že jsem z tady toho celý paf. Celý film jsou nomádi pojímáni jako stádo bez tváře a beze jména, takže vše stojí na záběrech krajiny, ale těch se člověk brzo nasytí - přece jen to není žádné snímání á la BBC. Skvělé jsou scény zobrazující překročení ledové řeky, ale zbytek? Pán v řadě za mnou v jedné chvíli začal chrápat a já se mu ani nedivím. Polohraný film Čang od týchž autorů mě oslovil víc.(2.5.2013)

Divoký americký západ je dobit a je třeba dobývat jiné trhy v jiných zemích. Takové bylo společenské klima v USA v době natáčení tohoto snímku. Schoedsackovi s Cooperem nešlo ani tak o umění, ale oba sdíleli nadšení pro cestování, film a nové vynálezy (zejména letadla). Proto natáčejí v Etiopii tento dokumentární film se slavnou scénou překračování ledovce. Mezititulky mají biblickou rétoriku ("zaslíbená země"...). Do filmu vkládají hrané scény. Film produkuje Paramount. Film musíme oceňovat pro jeho historickou hodnotu a ukazování nových možností dokumentárního filmu. Divácky to je nudný popis cesty z které vyplývá jen odvaha filmařů, vydat se tak daleko. Sledovat to je až úmorné. e zde jen jedna akční scéna s honěním kozy. Vidíme jak pastevci se stádem překonávají skalnatou bariéru hor a dramatizaci této scény. Pastevci to přitom dělají každý rok. Nevidíme nikdy jejich obličeje, proto byl Cooper po natočení snímku nespokojen, že se mu do filmu nepodařilo dostat lidské rozměry.(4.1.2018)

"Film z roku 1925? Bez zvuku? Tak to jsem teda zvědavá..." A právě z této zvědavosti jsem si ten lístek zaplatila, ačkoli jsem byla velmi pochybovačná. Nicméně, nikdy bych nevěřila, jak se mi téměř 100 let starý film může líbit! Naprosto úžasná krajina a příroda kolem, Nomádi, kteří tuto velkou pouť dělají dvakrát do roka - to všechno v dokonalé atmosféře dobrodruhů, kteří vyráželi v klobouku se síťkou ve stylu Lawrence z Arábie. I bez zvuku má ten film úžasnou atmosféru a pokud si ho člověk spojí do dobových souvislostí (Persie v roce 1924 - Pahlaví, persekuce těchto kočovných kmenů, vztah s GB a USA...), musí být fascinován. Je jen škoda, že dokument neukazuje úplný život Bechtjárů, jejich dovednosti, kmenovou strukturu atd., ale dokumenty z roku 1924 se od těch dnešních prostě musí lišit - jinak by to přece nebyla tak exotická podívaná :-). Pozn. - celý film je doprovázen hudbou, kterou složili nynější íránští skladatelé.(13.1.2013)