Vlak svobody

Dokumentární

Německo, 2014, 89 min

Kostýmy:

Nadine Kremeier

I v socialismu byly svobodné volby. Lidé volili nohama. 1) Metodicky přehledný dokument připomíná napínavou detektivku. A vůbec nevadí, že víme, jak to všechno dopadlo. 2) Vytkl bych snad jen až příliš obsáhlé informace o opakované cestě vlaků. 3) Celkem západní Němci vypravili čtrnáct Züge in die Freiheit.(27.12.2017)

• nascendi

Zaujímavý a originálny dokument o jednej epizóde rozkladu svetovej socialistickej sústavy. Prínosný najmä preto, že o tejto udalosti väčšina pamätníkov vie nanajvýš to, že sa odohrala, ale pôsobivé detaily dávajú spomienkam plastickejší charakter.(6.9.2017)

Zapadonemecka ambasada v Praze.(26.7.2019)

Byl celkem teplý říjen 1989, přes poledne se dalo chodit v tričku, ale ráno bývala ojíněná tráva. Tou dobou spalo na západoněmeckém velvyslanectví v Praze stovky východoněmeckých uprchlíků ve stanech. Naše zpravodajství se snažilo celou věc ututlat a bagatelizovat. V mlžení jsme měli značnou praxi, čtení mezi řádky a odhadování z náznaků jsme si osvojili stejně jako poslech cizích stanic a tisku četně ústního předávání informací. Všichni jsem věděli, že se něco děje a možná to brzo praskne. Osobní svědectví lidí, kteří v těch stanech (nebo i pod širákem) spali a nastoupili do vlaku, aniž tušili, co s nimi bude.(5.10.2016)

Cesta z NDR do Západného Nemecka viedla cez Prahu a cez veľvyslanectvo, kde sa za pár dní sústredili tisíce východných Nemcov. Zábery, ako to bolo, a vysvetlenia situácie som zatiaľ nikde takto ucelene nevidel, takže som sa aj poučil o histórii. Nepochybujem o tom, že to všetko prispelo aj k pádu berlínskeho múru a našej novembrovej revolúcii.(5.10.2016)