Reklama

Reklama

Nadia Comaneciová - diktátor a gymnastka

(TV film)
  • Francie Nadia Comaneci: la gymnaste et le dictateur (více)

Obsahy(1)

Byla slavná rumunská gymnastka před svým útěkem na Západ v roce 1989 opravdu napojená na totalitně vládnoucí rodinu Ceausescových? Čtrnáctiletá rumunská gymnastka Nadia Comaneciová se na olympiádě v Montrealu v roce 1976 stala ikonou svého sportovního odvětví. Obdržela jako první na světě známku 10 a získala tři zlaté medaile. V Rumunsku tehdy vládl železnou pěstí Nicolae Ceausescu. Tak jako všichni komunističtí pohlaváři tehdejšího východního bloku využíval úspěchy sportovců k politické propagandě, ale na druhou stranu je nechával sledovat svou tajnou policií. Gymnastka uprchla v listopadu 1989 do Spojených států a o mnoho let později se rozhodla francouzským dokumentaristům prozradit některá dosud skrývaná tajemství svého příběhu. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

arbitr 

všechny recenze uživatele

Na otázku v Obsahu bohužel dokument neodpověděl. Ale kdo tu dobu pamatuje, ví o tom své a že byla Nadia vytouženým snem mnoha puberťáků, nejen v rodné zemi, je naprostý fakt. Škoda, že dokument ukázal pouze fotky z pozdější doby, přeci jen to byla a je pěkná ženská a tak živý obrázek ze současnosti a její vyjádření k tématu je to, co mě v takovém dokumentu chybělo nejvíc. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Podle názvu jsem čekal nějaké kontroverzní téma - ale ono je to natočené jako oslava Rumunska, oslava Cesucesca (třeba hned v úvodu, jak pozvedl zemi) a v největší míře samotné Comaneciové, která sice nějaké drobné chyby přiznává, ale vždy hned vstala a šla dál a bojovala a s Ceasescem se viděla vlastně jen díky výhře v Montrealu, jinak nic. Ale jo, je zde hodně archivních záběrů i ze soukromí gymnastky, a tím je dokument vzácný. ()

Reklama

klukluka 

všechny recenze uživatele

Výborně udělanej dokument- vyprávění samotné Nadii konfrontované vzpomínkami jiných pamětníků. My lidi se holt děláme lepšíma, než ve skutečnosti jsme. A pro prominentku dvou znepřátelených zemí a režimů to může mít dobré důvody. Tvůrcům se navíc podařilo dokonale vystihnout tu neskutečně tísnivou atmosféru Ceausescova Rumunska. Jejich socialismus a náš socialismus, to se patrně nedalo srovnat. Takovou hrůzu jsme tu neměli snad ani v padesátých letech. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

"Naše jiskřička, co vnášela aspoň trochu světla do temného Ceausescova režimu". Jako dítě jsem jí zbožňovala, vlastně jí uctívám dodnes, talentovanou plachou Nadiu s nejsmutnějšíma očima. Dnes už si o sobě rozhoduje sama, už se směje. Přeju jí to. ()

waxtrax 

všechny recenze uživatele

Propagandistický dokument s cílem idealizovat postavu této sportovkyně. Comaneciová sama v dokumentu vůbec nehovoří , mluví a to pouze v dobrém jiní, kteří ji idealizují a následně staví do pozice oběti. Pouze náznakem , je ve filmu zmíněn obecně známý fakt, že Comaneciová v roce 1989 utekla do USA ne před Ceauceskovým režimem, ale protože buďto vycítila nebo dostala informace o konci komunistického režimu, jehož byla výstavní skříní. Pravděpodobně by sní revoluční dny velmi zle naložili i z důvodu , že byla milenkou Ceauceskova syna. Záhadné bylo i její ilegální překročení rumunsko-maďarské hranice , které byla v té době hermeticky neprodyšná rumunskými pohraničními strážemi. Zdroje říkají , že stráže o jejím přechodu věděli a díky podplacení nepotkala celá její skupina ani jednu hlídku. Film i přes tuto nevyváženost informací stojí zato shlédnout. ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama