poster

Nadia Comaneciová - diktátor a gymnastka (TV film)

 • Francie

  Nadia Comaneci: la gymnaste et le dictateur

 • anglický

  Nadia Comaneci: The Gymnast and the Dictator

 • Slovensko

  Nadia Comaneciová, gymnastka a diktátor

Dokumentární

Francie, 2016, 56 min

Režie:

Pola Rapaport

Kamera:

Wolfgang Held
 • kleopatra
  ****

  "Naše jiskřička, co vnášela aspoň trochu světla do temného Ceausescova režimu". Jako dítě jsem jí zbožňovala, vlastně jí uctívám dodnes, talentovanou plachou Nadiu s nejsmutnějšíma očima. Dnes už si o sobě rozhoduje sama, už se směje. Přeju jí to.(14.1.2017)

 • klukluka
  *****

  Výborně udělanej dokument- vyprávění samotné Nadii konfrontované vzpomínkami jiných pamětníků. My lidi se holt děláme lepšíma, než ve skutečnosti jsme. A pro prominentku dvou znepřátelených zemí a režimů to může mít dobré důvody. Tvůrcům se navíc podařilo dokonale vystihnout tu neskutečně tísnivou atmosféru Ceausescova Rumunska. Jejich socialismus a náš socialismus, to se patrně nedalo srovnat. Takovou hrůzu jsme tu neměli snad ani v padesátých letech.(20.6.2018)

 • waxtrax
  ***

  Propagandistický dokument s cílem idealizovat postavu této sportovkyně. Comaneciová sama v dokumentu vůbec nehovoří , mluví a to pouze v dobrém jiní, kteří ji idealizují a následně staví do pozice oběti. Pouze náznakem , je ve filmu zmíněn obecně známý fakt, že Comaneciová v roce 1989 utekla do USA ne před Ceauceskovým režimem, ale protože buďto vycítila nebo dostala informace o konci komunistického režimu, jehož byla výstavní skříní. Pravděpodobně by sní revoluční dny velmi zle naložili i z důvodu , že byla milenkou Ceauceskova syna. Záhadné bylo i její ilegální překročení rumunsko-maďarské hranice , které byla v té době hermeticky neprodyšná rumunskými pohraničními strážemi. Zdroje říkají , že stráže o jejím přechodu věděli a díky podplacení nepotkala celá její skupina ani jednu hlídku. Film i přes tuto nevyváženost informací stojí zato shlédnout.(24.6.2018)

 • honajz
  **

  Podle názvu jsem čekal nějaké kontroverzní téma - ale ono je to natočené jako oslava Rumunska, oslava Cesucesca (třeba hned v úvodu, jak pozvedl zemi) a v největší míře samotné Comaneciové, která sice nějaké drobné chyby přiznává, ale vždy hned vstala a šla dál a bojovala a s Ceasescem se viděla vlastně jen díky výhře v Montrealu, jinak nic. Ale jo, je zde hodně archivních záběrů i ze soukromí gymnastky, a tím je dokument vzácný.(9.1.2017)

 • arbitr
  ***

  Na otázku v Obsahu bohužel dokument neodpověděl. Ale kdo tu dobu pamatuje, ví o tom své a že byla Nadia vytouženým snem mnoha puberťáků, nejen v rodné zemi, je naprostý fakt. Škoda, že dokument ukázal pouze fotky z pozdější doby, přeci jen to byla a je pěkná ženská a tak živý obrázek ze současnosti a její vyjádření k tématu je to, co mě v takovém dokumentu chybělo nejvíc.(9.1.2017)