Rammstein: Paris

Dokumentární / Hudební

Německo, 2016, 98 min

Jonas Åkerlund

Eric Broms

Inu, koncerty Rammsteinů už jsou pro mne asi zvykem, měl jsem možnost je vidět na živo, letos je znovu uvidím v Praze a nesmírně se těším, protože to, co dokáží vytvořit, a rozjet na tom pódiu, je nevídané, v jejich věku rozhodně respektu hodné. Show v Paříži byla famózní, ostatně jako téměř na každém jejich koncertě, 'luk' při Du Riechst So Gut, výstřel z pušky u Du Hast; kotlík s Flakem v Mein Teil, Pussy a "sněžný penis", netuším, kdy, jak je to napadlo, ale to je naprosto genitální(!), do toho ty klávesy, no lahodí to mým uším. Ovšem první třetina koncertu je těžký boj, aby divák nedostal epileptický záchvat a nestal se z něj Vozembouch. Těžko říct, na čem Jonáš frčel, ale chvilkami, hlavně u první písničky Sonne, jsem si připadal jak na Rychle a Zběsile, doslova, a čekal jsem, kdy tam vyskočí Vašek Nafta se Skálou. Opravdu brutální řezničina střihu, stroboskop hadr, jak tam všechno bliká, takže to mě docela mrzelo, kdyby to nebylo po vzoru 300: Koncert v Paříži (kdy 300 není počet Sparťanů, kteří šli do boje, ale počet střihů za písničku), tak by bylo znatelně lepší. Co však považuji za obrovskou chybu, že z koncertu byly záhadně vystřiženy písničky Amerika a Ich Will. No, co už, asi pro to měl Jonáš důvod. Jelikož jsme na ČSFD, hudebně 120%, kapelníci 80% (viděl jsem je už i "živější"), ale záznam koncertu ... max 25%, tak bych neměl hodnotit hudbu jako takovou samotnou, ale nechce se mi tomu dát 3*, slabší 4*, abych tomu nezprznil tolik hodnocení, protože Štajni jsou srdeční záležitostí, ale být tam osobně, tak je to větší show, než ze záznamu. Za závěr stojí zmínit zakončení koncertu s Frühling in Paris, protože to bylo opravdu impozantní. Viděno v kině, Cinestar České Budějovice(24.3.2017)

Snaha udělat z dokonalýho koncertu ještě lepší záležitost přivedla celej vizuál do pekel. Problém je v tom, že celej živák je nasnímanej "klipovým způsobem", což znamená, že je tam sto tisíc naprosto zbytečných střihů, prolínačky a navíc digitální (obrazový) i zvukový efekty. Rammstein toto vůbec nepotřebujou, samotná show je tak komplexní, že nic nechybí a není potřeba nic přidávat. Tenhle způsob natáčení tak energii z live hraní naprosto kazí. Dalo by se tam koukat na spoustu krásných záběrů (však taky použili 25 kamer), ale divák to nemá šanci stihnout, protože už je obraz dávno prostříhanej někam jinam. Je to škoda a taky důvod, proč tomu dávám 4*, a to ještě s odřenýma ušima. P.S.: Naživo to stejně bylo, je a bude nejlepší!(24.5.2017)

Na koncert k turné Made in Germany jsem bohužel nebyl, takže zhodnotím pouze záznam, který nebude ovlivněn zážitkem z koncertu. Je to dobré, ale některé vizuální efekty, které v reálu nebyly, jaksi zkreslují realitu, bez nich by to mělo to samou sílu, neboť za hudebníky vždycky má mluvit hudba! In Amerika se mi líbila více, i když zde je setlist kompletní Best of Rammstein včetně Frühling in Paris, kterou mám hodně rád a hrála se jen ve Francii, jinak na setlistu k tomuto turné nebyla. Takže hodnocení 4 a půl hvězdy, něco za ty vizuální triky srazit musím.(27.5.2017)

Jednou naživo, musí být! Škoda, že v setlistu chyběla Amerika.. ale Fruhling in Paris v potitulkové scéně to asi zachránilo. Je to velice pozoruhodné, že kapela zpívající takovou prasárnu, jakou je Pussy, dokáže vytvořit něco tak po duši hladícího. Střihy tomu dodávaly energii, která přenesla nabitou atmosféru koncertu do kinosáluˇˇ(25.3.2017)

Projekce v Olomouckém cinestaru - jedním slovem děs. Zvukař by zasloužil zavřít na pár minut to malé temné místnosti s Tillem. Samotný koncert měl v první polovině dost chaotický střih. Až po přesunu na pódium upřostřed se na to dalo koukat. Ale shoe to byla parádní a už se těším na květen 2017 kdy přijedou do Prahy.(26.3.2017)