Maminka mrtvá a nejdražší

• USA Mommy Dead and Dearest

Věci nejsou vždy takové, jaké se zdají být. A o případu Dee Dee a Gypsy Rose Blanchardových to platí dvojnásob. Zneužívání dětí, duševní nemoc a zakázaná láska se snoubí v této záhadě obestírající matku s dcerou, o nichž si všichni mysleli, že vedou pohádkový život. Z toho se však posléze vyklubala živoucí noční můra. Původně strašlivý příběh matkovraždy se postupně promění v bizarní případ plný klamu a neúprosného zneužívání, který poodhaluje pravdu o tom, co se té noci skutečně stalo. Tento dokument z originální produkce HBO, který obsahuje exkluzivní rozhovory s Gypsy Rose z vězení a záznamy policejních výslechů, lékařské zprávy a tajné rozhovory, nabízí pohled naživot v zajetí a následky snahy udržet člověka navždy mladého. (HBO Europe)

HolkaVBotech

Na konci už si člověk není jistý, co všechno tedy je pravda a hlavně jak je na tom s fabulací a intelektem samotná Gypsy Rose. Ale to čím si prošla, to je tedy brutální. Šíře psychických poruch je opravdu nekonečná, Dee Dee byla očividně velmi zdatná manipulátorka, přesto mě překvapilo, že v dokumentu nebylo více konfrontací lékařů. ()

Dejf4

Je tohle vůbec možné? Jak se ukazuje sociální psychologie je občas k neuvěření. Plno věcí mi moc nesedí (lekáři), ale ono už to u podobně šílených příběhů bývá. Velmi dobře natočené a reálné záběry pomáhají na autentičnosti. 8/10 ()

vandamator

Musím říct, že nepamatuji kdy by mě něco dostalo tak, jako tenhle příběh. Jak špatný život člověk musí mít, aby pro něho vězení bylo vysvobozením. ()

Tethys

to je snad uvěřitelné jen proto, že se to stalo v USA.... Gypsy hodně vytrpěla, ale má evidentně po mamince geny k manipulaci. ()

hotanka

Dokument ostrý jako břitva. HBO umí. Navíc příjemná stopáž. Jde o nesmírně intimní svědectví o jednom případu drsného zneužívání v rodině, kdy matka dítěti ničí život.... láskou. O Munchhauzenově syndromu (MS - navozování příznaků různých nemocí, obíhání doktorů, léčení zdravého těla) jsem do té chvíle nevěděl vůbec nic. Do shlédnutí filmu jsem měl za to, že jde o obyčejné simulování, ale tak to není. Od simulace se MS liší tím, že předstírání příznaků nemocí nemá žádný konkrétní účel. Napadlo mě, že vlastně asi má: vyvolat pozornost, nechat o sebe pečovat, cítit něčí účast, lásku, starost. O level dál je ale ve filmu zobrazený tzv. "MS v zastoupení", kdy matka předstírá desítky nemocí u vlastního dítěte. Do jak obludných rozměrů tahle úchylka může zajít, se podívejte sami. Absolutní závislost na matce, dítě ustrnuvší ve vývoji, podvody, sbírky na fiktivní rakovinu, a nakonec - vražda. A já si přitom nemohl nevzpomenout na jiného - možná podobně týraného - diblíka z českých luhů a hájů: Barboru Škrlovou z Kuřimské kauzy. Pamatujete? Neméně bizarní, podobně psychicky poničená dospělá dcera předstírající dítě, která nakonec putuje do vězení. ()

yoryk

ako dobré, ale troška ma sklamalo, že sa seriál troška viac nevenoval súdnym okolnostiam, výpovediam, dokazovaniu atd...tak nejako sucho to skončilo....ale malo to šťavu tak dávam 4 ()

TinaTiber.

Maminka mrtvá a nejdražší (2017)8/10 Takmer hodina a pol vysvetľovania, že mladé dievča mohlo žiť úplne iný život bez matky, ktorá sa rozhodla využiť zdravie a život svojej dcéry pre ľútosť a pozornosť okolia. Matka Dee Dee Blanchardová totiž mala Munchausenov syndróm v zastúpení. Vidíme tu vypočúvanie dvoch ľudí, ktorí celkom určite spáchali vraždu - Gypsy Rose Blanchardovej a Nicholasa Godejohna. Pozeráme na priebehy súdov s Gypsy Blandchardovou a počúvame podrobné opísanie vraždy Dee Dee Blanchardovej. V priebehu dokumentu si však uvedomujeme jednu vec, dokument samotný nám chce ukázať dievča, ktoré je zdravé a pripravené začať žiť svoj život a zabudnúť na všetky zlé veci, ktoré nám boli v tomto dokumente prezentované. ()