Makala (festivalový název)

Dokumentární

Francie, 2017, 96 min

Gaspar Claus

Nicolas Anthomé

Tíživá cesta konžského uhlíře na trh. Ještě jsem čekal nějakého úředníka s dotazem, zda má berně odvedené i na příští rok. Při tom putování, zvláště pak po té prašné silnici, si zas jednou člověk uvědomil, jak se tu máme dobře. A jsme vlastně šíleně rozmazlení. ( 52. KVIFF )(11.7.2017)

Neskutečně realistické vykreslení lidské práce a lopotění se za svým snem. Film se neskutečně táhne - než Kabwita najde strom, než ho poseká, sestaví milíř, udělá dřevěné uhlí, než ho někam doveze - ale zde platí zlaté pravidlo, že účel světí prostředky. Společně s hlavním hrdinou prožíváme nesmírně těžkou cestu, kterou musí projít, jen aby ve městě prodal pár pytlů s uhlím - a pak s ním i naprosté zklamání nad výsledkem své těžké práce. Opravdu hezky natočený film, který ve mně zůstane!(11.7.2017)

Kabwita je mladý bojeschopný muž(TM) z Konga, který výjimečně nenastoupil na loď do Itálie, ale je doma a pracuje. První třetinu filmu kácí stromy a vyrábí dřevěné uhlí, zatímco jeho rodina opéká krysy. Druhou třetinu tlačí kolo s masivním nákladem dřevěného uhlí do 50km vzdáleného města. V poslední třetině filmu prodává uhlí a modlí se v kostele. IMDB 8.8(24.7.2017)

Tíživé svědectví života, který žijí lidé v Kongu. Je to zdlouhavé , ale právě dlouhé záběry sledující hlavního hrdinu na jeho cestě, kdy se neustále bojíte, co se stane a kdo ho okrade, nejlépe budují pocit, který má film divakovi vzbudit.(6.7.2017)

Vítěz Hlavní ceny (Nespresso Grand Prize) La Semaine de la Critique Cannes 2017.(2.6.2017)