Příběh Evropy

(TV seriál)
  • Česko Evropský příběh (více)
Dokumentární / Historický
Německo, 2017, 4 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Epizody(6)

Jedinečný šestidílný seriál vypráví příběh o Evropě a zaměřuje se na různé kapitoly z její rušné historie. Vydáte se na výpravu časem i prostorem, od samotného vzniku a prvních lidských usedlíků přes vývoj evropské kultury a náboženství po historické úspěchy v oblasti zkoumání, technologie a politiky. Pořad rovněž nabízí smělý pohled na současnost a budoucnost tohoto kontinentu. Už několik tisíciletí stojí Evropa v samém srdci světových událostí a po celém světě položila základ moderní společnosti. Její vlastní příběh pak ovlivnily neustále se měnící krajina, podnebí, fauna a flóra. Seriál se soustředí na různé aspekty neuvěřitelné historie tohoto kontinentu, které jsou vždy představeny na pozadí většího celku. Nádherné záběry, relevantní otázky a překvapivé proniknutí do podstaty představují fascinující portrét Evropy. (Viasat)

Autogram

Skutočná záplava informácií o histórii Európy. Začína sa pekne od podlahy, teda až od formovania kontinentov. Nasleduje osídľovanie predchodcami dnešného človeka a podrobne sa začne seriál venovať starovekému Grécku. Prvý diel končí okolo roku 500 n.l. a postupným rozpadom Rímskej ríše. Sprievodca je príjemný, len rozpráva trochu rýchlo, ale seriál spĺňa všetko, čo som očakával. ()

berg.12

Můžete o ní polemizovat. Můžete o ní mlčet. Můžete ji překrucovat. Ale to je asi tak všechno, co s historií můžete dělat. Jak se odehrála, nijak nezměníme. Navíc ve svých genech neseme její snadno rozluštitelný odkaz. Dokument, který hledá odpovědi na současné otázky právě v evropské historii, přičemž filmová esa tahá z dlouholetého archivu ZDF. Tradičně spíš z pohledu vinařů než pivařů a s dávkou patriotizmu, ze kterého se separatistům budou ježit chlupy na těle. Čili není moc pro ty, co se rozhodli historii ignorovat. ()

Mallinali

Už jenom kvůli tý příšerný hudbě, kterou nejspíš doporučil Horst Fuchs a jenž zkazí každou lepší chvilku, je legitimní tomuhle dát odpad. Navíc ty vyzdvihované vztahy historie k současnosti, samy o sobě velmi přínosné, jsou nahlíženy jen z pohledu dnešního pokrokového mainstreamu, bez nějakého většího kritického myšlení. Důvody dramatických oblouků a proměn v tom velkém evropském příběhu jsou předkládány jen velmi spoře, důvody revolucí a velkých trendů vlastně moc vysvětlené nejsou. Ale viděl jsem jen dva díly s rozdílnou kvalitou, tak to ještě úplně neodpálím. ()

bohemia_regent

Jan Hus dostává podstatně větší prostor než Martin Luther. To mě - obzvlášť v případě německého seriálu - hodně překvapilo. A potěšilo. -------- Díly: 1) Kolébky Evropy, 2) Mezi nebem a peklem, 3) Světlo a temnota, 4) Poevropšťování světa, 5) Věk revolucí, 6) Válka a mír. -------- V titulcích (všech šesti dílů) seriálu uvedeno: režie Martin Carazo Mendez, Christel Fomm, Christian Twente. ()

Aleix

Je zajímavé sledovat vnímání historie ,především té vzdálené a historie nedávné. V šestém díle je vypravěčem popisován děj integrace Evropy ,vzniku EU a politický proces zemí. To co bylo před 2000 tisíci lety bereme jako již fakt a nahlížíme na historii danou ,přitom na událostech před 50 ti lety se dva lidé často neshodnou (vnímání Brexitu, migrační krize ,ekonomická krize, společná měna EURO). Pro mě pěkně naučně zpracované ,lehce prozápadní ve smyslu ti dobří a ti horší ,přesto docela objektivní. Z mého úhlu pohledu. ()