Reklama

Reklama

Živý plášť planety Země - GEODERMA

  • Česko Geoderma – živý plášť planety Země (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2016, 26 min

Obsahy(1)

Půda provází život na Zemi a člověk by na této planetě bez ní nemohl existovat. Vzácná nebo obyčejná, živá či neživá, ztrácená a nenahraditelná. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? Na tyto otázky odpovídá průvodce dokumentem, půdní biolog Ladislav Miko... Zásadním činitelem, který půdu spoluvytváří, je život. Blízko nás v půdě žijí statisíce druhů organismů nejrůznějších tvarů a velikostí. Přesto je pořádně téměř nikdo neviděl. A právě do pozoruhodného mikrosvěta půdy a půdních organismů nás zavede náš průvodce. Setkáme se v něm s bizarním prostorem obývaném bakteriemi, houbami, žížalami, mravenci, mnohonožkami, stonožkami a dalšími živočichy i s organismy, viditelnými pouze pod zvětšovacím sklem nebo mikroskopem, jako jsou chvostoskokové, pancířníci, hmyzenky, vidličnatky, drobnušky, roupice či miniaturní plži. Ti všichni se podílejí na tvorbě půdy rozkladem organické hmoty. Bez půdních organismů a bez neustálé konfrontace zrodu a zániku by nebylo půdy, bez půdy a mrtvé organické hmoty by odumřely půdní organismy, zajišťující, že svět kolem nás není jen mořem odumřelé biomasy. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Dost obsáhle, ale jasně a srozumitelně podaný dokument o vzniku a "životu" půdy. Sice končící dosti pesimisticky, ale s ohledem na celý obsah pochopitelně. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Ze začátku takové základy pro ekologicky nevzdělané lidi a děti. Pak exkurze hororových půdních příšerek. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

O pôde, aká je dôležitá a čo všetko v nej žije. Nezabudne sa ani na úlohu kravských placiek na lúke a ako sa v nich pošpárať, aby sme detailne videli všetko, čomu prinášajú prospech. Ale najzaujímavejšia je pôda v lese, jej vrstvy a huby žijúce úplne všade. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama