Reklama

Reklama

Motýli

  • Turecko Kelebekler (více)
Trailer

Obsahy(1)

Cemal, Kenan a Suzi jsou sourozenci, kteří od chvíle, kdy opustili rodnou vísku Hasanlar, vyrůstali odděleně a každý šel v životě svou vlastní cestou. Jednoho dne jim však jejich odcizený otec zavolá, aby se neprodleně vrátili do vesnice. Nejstarší Cemal dostane za úkol znovu sjednotit rodinu a přesvědčit svého bratra i sestru, aby se vydali na vzpomínkovou cestu do míst, na něž se tak úpěnlivě snažili zapomenout. Když se pokusí dát svoji dysfunkční rodinu zase dohromady a postavit se společné minulosti čelem, budou se muset vypořádat se svými zvláštnostmi a znovu se navzájem poznat. S těmi největšími bizarnostmi se ovšem setkají až ve vesnici. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

V Osmanskej ríši netočia len primitívne telenovely. Dokážu natočiť aj celkom slušnú rodinnú drámu, ako je táto, v ktorej ale nechýba ten typický ohnivý nožíkový temperament, ktorý u nás môžete zažiť len v cigánskych osadách. A keď vám k tomu nevadia občasné musulmanské koledy, tak sa to dá celkom vydržať. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale Turci mě neustále přesvědčují o tom, jak zajímavou a západně orientovanou kinematografií vládnou. Příběh mladých, se kterými se chce náhle rozloučit otec, kterého půl života neviděli se nese v duchu pěkné roadmovie ukazující kus severního Turecka, včetně rodné dědiny, aby se příběh ve druhé půlce trošku zpomalil, přidal na dramatu a v závěru diváka učaroval krásně vymyšleným koncem. Vše je protkané nenápadným, ale o to zábavnějším černým humorem, který dokáže udeřit v momentě, kdy byste to nečekali a celé to má takový zvláštní duch jedinečného rodinného dramatu, který má v rámci filmařského umění vše, co je potřeba, aby diváka, pokud možno, co nejvíce poznamenal. V tom pozitivním smyslu slova. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Popravdě nevím, jak hodnotit film, který se mi současně líbil, ale stejně tak nelíbil. Možná bych ocenil skutečný konec, a ne anekdotu ve stylu vybuchujících slepic, a šel bych s hodnocením výš. Protože se ve filmu nakonec nic nevyřeší, jde jen o slušně poskládaný sled scén s volným motivem (tři sourozenci, kteří se léta neviděli a trpí vykořeněností, jedou za otcem, který se neozval třicet let, aby na místě zjistili, že přijeli pozdě a budou muset zařizovat pohřeb - neoznačuju to jako spoiler, protože to není pro film důležité podobně, jako pro něj není důležité, jak dopadla stávka německých kosmonautů). Sled scén nám odhaluje dosavadní vztahy a problémy nefunkční rodiny, přičemž nejde nijak moc do hloubky (proč se matka oběsila? Také trpěla občas depresemi? A řeší nejstarší syn podobné vlastní deprese vždy smíchem včetně absurdního konce? A Suzi jaká byla manželka? Chlastala často, třeba doma? To by pak člověk jejího manžela i pochopil - ostatně, ani tento motiv není dotažený do konce.). Navzdory určité uvěřitelnosti postav sourozenců (třeba fyzicky si moc podobní nebyli) se ale jinak setkají ve vesnici snad se samými blázny, a dokonce muslimským duchovním, který má pochybnosti a nevěří a nechce říkat modlitby. Motýli pak představují už zbytečnou symboliku za hranou. Celkově se film láme na dvě části - první je road movie, kde poznáváme hlavní hrdiny, druhá se odehrává v bláznivé vesnici a přijde mi, že tam upadne nejen tempo, ale schopnost výpovědi - zkrátka, začne se vyprávění točit v kruhu, nic nového nepřidává, vše již víme, a jen čekáme dlouhé desítky minut na zakončení. Které vlastně nepřijde. Přitom natočené je to citlivě i filmařsky dobře, jen prostě nakonec ta výpověď sama o sobě chybí (pokud za ni tedy nepočítáme přiznanou lásku k tureckým popovým zpěvákům určité doby). ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Film, který začíná stávkou tureckých kosmonautů, rozhodně nebude běžná podívaná. Za chvíli máme pohromadě nesourodou trojici tří sourozenců, která sedá do auta a vydává se na road-movie za svým otcem, o kterém už 30 let ani neslyšeli. A v cíli je kromě vybuchujících slepic čeká ještě nejedno překvapení. Možná to autor trochu přepískl s délkou, která se blíží dvěma hodinám, ale díky triu ústředních postav a jejich představitelům klady převládají (70%). ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama