poster

Motýli

 • Turecko

  Kelebekler

 • anglický

  Butterflies

 • Slovensko

  Motýle

  (festivalový název)

Drama / Komedie

Turecko, 2018, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Arsenal83
  ***

  V Osmanskej ríši netočia len primitívne telenovely. Dokážu natočiť aj celkom slušnú rodinnú drámu, ako je táto, v ktorej ale nechýba ten typický ohnivý nožíkový temperament, ktorý u nás môžete zažiť len v cigánskych osadách. A keď vám k tomu nevadia občasné musulmanské koledy, tak sa to dá celkom vydržať.(22.5.2019)

 • honajz
  ***

  Popravdě nevím, jak hodnotit film, který se mi současně líbil, ale stejně tak nelíbil. Možná bych ocenil skutečný konec, a ne anekdotu ve stylu vybuchujících slepic, a šel bych s hodnocením výš. Protože se ve filmu nakonec nic nevyřeší, jde jen o slušně poskládaný sled scén s volným motivem (tři sourozenci, kteří se léta neviděli a trpí vykořeněností, jedou za otcem, který se neozval třicet let, aby na místě zjistili, že přijeli pozdě a budou muset zařizovat pohřeb - neoznačuju to jako spoiler, protože to není pro film důležité podobně, jako pro něj není důležité, jak dopadla stávka německých kosmonautů). Sled scén nám odhaluje dosavadní vztahy a problémy nefunkční rodiny, přičemž nejde nijak moc do hloubky (proč se matka oběsila? Také trpěla občas depresemi? A řeší nejstarší syn podobné vlastní deprese vždy smíchem včetně absurdního konce? A Suzi jaká byla manželka? Chlastala často, třeba doma? To by pak člověk jejího manžela i pochopil - ostatně, ani tento motiv není dotažený do konce.). Navzdory určité uvěřitelnosti postav sourozenců (třeba fyzicky si moc podobní nebyli) se ale jinak setkají ve vesnici snad se samými blázny, a dokonce muslimským duchovním, který má pochybnosti a nevěří a nechce říkat modlitby. Motýli pak představují už zbytečnou symboliku za hranou. Celkově se film láme na dvě části - první je road movie, kde poznáváme hlavní hrdiny, druhá se odehrává v bláznivé vesnici a přijde mi, že tam upadne nejen tempo, ale schopnost výpovědi - zkrátka, začne se vyprávění točit v kruhu, nic nového nepřidává, vše již víme, a jen čekáme dlouhé desítky minut na zakončení. Které vlastně nepřijde. Přitom natočené je to citlivě i filmařsky dobře, jen prostě nakonec ta výpověď sama o sobě chybí (pokud za ni tedy nepočítáme přiznanou lásku k tureckým popovým zpěvákům určité doby).(7.7.2019)

 • ibeh
  ****

  Originální, vtipný, tragikomický příběh. Opravdu škoda té přepálené stopáže, druhá půlka se zbytečně táhla. Ale závěr je špičkový :) Podobná motýlí místa existují: https://www.hedvabnastezka.cz/cestovatele/6606-hora-kam-priletaji-umrit-motyli/?reply=50458(22.3.2019)

 • Malarkey
  ****

  Nemůžu si pomoct, ale Turci mě neustále přesvědčují o tom, jak zajímavou a západně orientovanou kinematografií vládnou. Příběh mladých, se kterými se chce náhle rozloučit otec, kterého půl života neviděli se nese v duchu pěkné roadmovie ukazující kus severního Turecka, včetně rodné dědiny, aby se příběh ve druhé půlce trošku zpomalil, přidal na dramatu a v závěru diváka učaroval krásně vymyšleným koncem. Vše je protkané nenápadným, ale o to zábavnějším černým humorem, který dokáže udeřit v momentě, kdy byste to nečekali a celé to má takový zvláštní duch jedinečného rodinného dramatu, který má v rámci filmařského umění vše, co je potřeba, aby diváka, pokud možno, co nejvíce poznamenal. V tom pozitivním smyslu slova.(9.5.2019)

 • Aljak
  **

  Turecká produkcia ma už viac krát milo prekvapila, a tajne som veril tomu, že tak bude aj pri tomto filme. Veď už samotný popis sľuboval vcelku zaujímavú porciu tragikomcikého čierneho humoru. Trojica súrodencov putujúca do rodnej dediny sa priam predbiehala v tom, že kto bude väčší tragéd. No bohužiaľ, požadovaný efekt čiernej komédie sa u mňa akosi nedostavil. Skôr som mal niekedy pocit, akoby to malo prvky absurdnej drámy. Kiežby to aspoň kvalitné dialógy dokázali zachrániť, no ani v tejto oblasti film nevynikol. Ale jedno treba uznať, film dokázal udržať napätie až do samého konca. Však koho by nezaujímalo, akú pointu nám prezradí slepý pastier pod stromom? Myslím, že také záverečné posolstvo by netipoval nikto :)(2.6.2019)