Reklama

Reklama

Čističi

  • Německo Im Schatten der Netzwelt - The Cleaners (více)
Trailer

Obsahy(1)

Prostřednictvím sociálních médií lze nahrát na web jakékoliv video nebo obraz. Neznamená to ale, že tam každý takový materiál také zůstane. Na tom, aby uživatelé viděli jen schválený obsah, ve skrytu pracují desetitisíce „čističů“. Úlohou čističů, najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, je vyhledávat a mazat závadný obsah. Působí v utajení, přesto se filmařům podařilo kontaktovat některé z „moderátorů obsahu“, kteří pracují ve filipínské Manile. Jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění. Postupná devastace psychiky moderátorů ale není jediným problémem existence této profese. Jako závadný je totiž často vyhodnocen i obsah, který nevyhovuje vládám jednotlivých zemí nebo znepokojivým způsobem vypovídá o realitě válečných konfliktů. Kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru? (Jeden svět)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (43)

kombajn 

všechny recenze uživatele

Tento film by měl být povinně promítán na školách. A taky novinářům v médiích a lidem, co dělají na sociálních sítích. Klade spoustu otázek o tom, jak moc zasahují sociální sítě do světa kolem nás, do našeho myšlení nejen tím co ukazují, ale i co neukazují. "Dřív měli lidé nárok na svůj názor. Dnes mají nárok na vlastní realitu..." ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Docela by mě zajímalo, odkud ke tvorbě tohoto dokumentu přitekly peníze. Byl až neobvykle nestranný, čímž splnil nejdůležitější aspekt kvalitně odvedené práce při tvorbě dokumentu. Text v obsahu je lehce zavádějící, neboť se dokument soustředí výhradně na práci moderátorů při čištění Facebooku, nikoli Googlu, u kterého by mě to zajímalo podstatně více, protože obsahuje podstatně zajímavější data, než to, co někteří šulínci zveřejní na sociálních sítích. Nicméně i tato výprava na Filipíny, kde si Facebook vycvičil několik pologramotných opiček, naplnil jim mysli svojí filozofií a nechal je roboticky konat. Dobrá volba. Za mizivou mzdu spousta dobře odvedené práce. V některých pasážích vybádá dokument diváky k silnému zamyšlení. Škoda slabších pasážích, kde divák zbytečně dlouho musí sledovat filipínské pracovníky a pracovnice, kterak svádí boje při pohledu na něco, co jim není moc sympatické. Co by jiní za takový pohled dali. Je ovšem zcela logické, že právě takoví lidé byli pro tuto práci vybráni. Rozhodně zajímavý počin. Člověk se ve finále nedozví příliš mnoho informací, které by předtím netušil, rozhodně ovšem této výpravy mezi čističe nelituji. Kdo se o podobnou problematiku alespoň malinko zajímá, tomu má dokument co nabídnout. ()

Reklama

DaweForeman 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý dokument o lidech pracujících jako moderátoři obsahu na sociálních stránkách. Lidé, kteří tuhle práci dělají a nezmagoří mají u mě veliký respekt, protože každý den sledovat určitou nechutnou tématiku a dokázat žít běžným životem, tak to chce mít žaludek ze železa a pevné nervy. Člověk se zároveň něco dozví z pozadí moderování obsahu a také trochu podtextově i o sociálních sítích a jejich nádorovému vlivu na masy lidí. Na stránku druhou, jak už tu bylo zmíněno, autoři tohoto počinu se zaměřili hodně na manipulaci diváka, kdy vám taktně nutí různé myšlenky - chudoba v méně rozvojových zemích, náboženská tématika, humanismus, menší nenávist vůči sociálním sítím a problematiky jedinců v běžném životě. Obecně jsou to závažná témata, ale řekl bych, že většina z nich do tohoto dokumentu nepatří, ale trochu do jiného/-ých dokumentu/-ů. Dalším celkem zajímavým prvkem porovnání postoje cenzorů, vlády, novinářů a korporací, kdy u každého se liší jejich motivace a je velice vidět, že každý z nich má své dobré argumenty, ale zároveň stinné stránky - aneb ne vše dobře myšlené má jen dobré stránky. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý pohľad do komunity ľudí, ktorí schvaľujú a zamietajú obsah na internete. Hlavne fotky a videá, ktoré si tak musia pozrieť a posúdiť. Všetci sú Filipínčania a na prvý pohľad pôsobia ako dosť nešťastní ľudia, pretože robia prácu, ktorú nechcú. Nie je určite príjemné celý deň sledovať mŕtvoly a násilie a rozlíšiť, čo ešte áno a čo už nie. Na druhej strane sú umelci a fotografi, ktorí obsah tvoria a niekedy vytvoria dielo alebo dokument, ktorý jednoducho nevyhovuje "pravidlám". Je to asi večná dilema a nakoniec to nebude divák a čitateľ, ktorý rozhoduje, čo uvidí a kriticky zhodnoti, ale dostane už predžuvanú realitu, ktorú niekto posúdil a prefiltroval. V menej demokratických krajinách, ako napríklad Turecko, dostávajú tieto nástroje k dispozícii vlády a diktátori, a technologické firmy sa v ramci dobrých vzťahoch a dobrých ziskov len ticho prispôsobia. Miestami je dokument dosť rozťahaný, niektoré témy potrebujú asi viac času na vstrebanie. –––– Během doby, co tady pracuji, jsem viděla stovky seknutých hlav. –––– Jsem ochránkyně. Je třeba vás chránit před hříchem číhajícím na sociálních médiích. ()

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Těžko se tento dokument hodnotí podle toho, jak je natočený či typickým místním hodnocením. Tento dokument je hlavně o tom, o čem vypovídá. Je velice důležité vědět, že takovíto "moderátoři" existují a s čím se musejí každý den potýkat. Jedná se o velice užitečný dokument natočený nestranně s výpověďmi vše zúčastněných stran. Dává fakta a nedělá závěry. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama