Automata

• Velká Británie The Devil's Machine (více)

ricci.s

Mám z toho trochu rozpačité dojmy. Asi najšialenejší film, aký nám režisér doteraz predstavil. Čakal som skôr duchársku báchorku o prekliatej bábike, a napokon som sa dočkal surreálneho psycha. Niektoré aspekty filmu boli bravúrne (hudba, filtre, zaujímavý príbeh), avšak samotná dejová línia každú chvíľu skákala kamsi do neznáma, takže atmosféra funguje tak pol na pol. Navyše to bolo až príliš urozprávané. Po hororovej stránke to na mňa nemalo takmer žiadny dopad, vydesiť sa to ani veľmi nesnaží. Je to škoda, lebo bábika bola celkom strašidelná, takže som čakal, kedy niečo poriadne predvedie... ale nepredviedla. Vlastne šlo skôr o to divákom ukázať, ako sa jej tragická minulosť prenesie do správania hlavných postáv, a to sa mi zdá trochu málo. Cením si aspoň to, že chceli byť tvorcovia originálni a ukázať v hororovom žánri aj niečo nové. ()

George Stobbart

Automata resp. The Devil's Machine je už štvrtý kvalitný horor od nezávisláckeho štúdia Hex, ktoré pokračuje v sérii originálnych príbehov, tentokrát o tzv. pekelnej princeznej. Tvorcovia ostali verní tomu, čo im dobre ide a tak tu máme tradičný polo-umelecký film, s unikátnym príbehom, zasadený do pôsobivého prostredia Škótskej vysočiny. Žánrovo sa pohybuje(me) medzi starosvetským atmosférickým hororom, znepokojivou drámou a historickou inscenáciou – práve tam trochu vidieť ten nízky rozpočet. Ináč je to technicky a audiovizuálne ich najvyspelejší film, s precízne skomponovanou hudbou a krásnou farebnou kalibráciou, ktorá pripomenie diela Argenta či Bavu. Nie je to mainstream, nie je to moderný horor dnešnej doby a táto "bábika" by nemohla byť súčasťou Wanovho univerza. Je to oveľa lepšie, než som očakával a úprimne sa teším, keď si to zopakujem. ()