The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální

USA, 1974, 5 min

• M.I.K.E.

Nechápu jak všichni můžou být z toho hnusu tak unešeni. Fakt, že všechny začátky jsou těžké, nijak neospravedlňuje toto odporné a bezesmyslné video. A jak se tu dočítám, prý snad i působivé ? cha... Pohled na amputovanou končetinu, ve které se hrabe mladý Lynch je možná nechutný, ale nazvat jej uměním opravdu nelze.(30.9.2007)

Fíha...řekl bych, že Lynchova krátkometrážní tvorba má značně rozlišné kvality... Six Men Getting Sick mi třeba nedalo vůbec žádný zvláštní pocit....na rozdíl od The Amputee - úžasný, syrový filmeček, jehož atmosféra je velmi velmi podobná Eraserhead (jde poznat, že oba snímky vznikly ve stejnou dobu). Jednoduchá záležitost, umocněná naturalistickým "příběhem" (kontrast mezi téměř intimními myšlenkami ženy a doktorovou prací na amputované noze) a statickou kamerou, která nikdy nezklame .-) btw Uživatel Fanucci: Velmi zajímavý komentář, to mě nenapadlo...(25.9.2008)

• Mahalik

Klub slepců by možná tenhle Lynchův kraťas odměnil cenou Ekumenické poroty, ale lidé kteří nemají větší citovou vadu, budou totálně znechuceni. Spisovatelka, píšící i přes svůj tělený handicep dopis (nebo román?) je zde zobrazena jako kuřačka, která ráda posedí ve svém přiblblém křesílku. Přemýšlí, zapisuje a přitom se jí David Lynch nimrá v amputované noze ze které následně začne stříkat krev. Kontroverzní? Možná. Naivní? Super!(9.5.2009)

• Karush

Najjednoduchšie je napísať a opakovať po "skúsenejších", aké je to neskutočne umelecké a pôsobivé, ale človek čo to tvrdí môže zamieriť rovno na psychiatriu, ak takýto typ kinematografie ho osloví a nesmierne naňho zapôsobí...asi málokto prekoná Davida v natočení čo najväčšej somariny, tak mu ostáva len pretekať sa sám so sebou.(27.5.2009)

• Dan9K

Panebože, tenhle celkem dobrý nápad by se dal udělat o tolik lépe i v takovýchto střídmých podmínkách! Je to snad neschopností mladého pana Lynche? Nebo dělal tyto sračky schválně? Kde je alespoň ta pochybná atmosféra, která byla devízou předchozích Lynchových pavýtvorů? Beru, že má autor právo udělat si svůj pokus, ale přijde mi skoro až směšné, jak mu většina uživatelů zobe z ruky. Ne, opravdu to není pomsta za to, že by mě Lynch dovedl dostat do jakýchsi nepříjemných pocitů, nechutenství, či dokonce strachu, ale jeho první krátkometrážní snímky, do jednoho, nenabízejí vůbec nic, po čem by měl rozumný a nikým neovlivněný divák toužit. No dobře, Babička možná...(26.3.2006)

• - Krátkometrážní experiment byl natočen ve spolupráci s kameramanem Frederickem Elmesem, a to také za účelem otestování kvality tehdejší filmové techniky. (Abes)

• - Lynchův kamarád měl otestovat několik cívek surového filmového materiálu a Lynch ho přemluvil, aby to mohl režírovat. Když se potom činovníci AFI shromáždili v promítacím sále a viděli ženu s amputovanýma nohama, jak sedí na židli a píše dopis, jeden z nich zvolal: "V tom může mít prsty jedině Lynch!"
    (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

• - V roku 1973 David Lynch už asi rok točil film Eraserhead. V tej dobe mu došli peniaze. Pre neho to bolo veľmi depresívne obdobie. Lynch dostal nápad, ako z tejto situácie psychicky vyviaznuť a tak natočil snímok The Amputee.