The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální

USA, 1974, 5 min

• kaylin

Nejde říct, že by tenhle snímek byl naprosto o ničem. Opět vyvolává určité pocity, navíc je zde skvělé propojení drsné reality s hodně černým humorem, ale bohužel je to pro mě jen další dílko, kde Lynch zkoušel, co všechno je možné natočit. Ten kontrast s tím, co žena čte, a s tím, co jí lékařský asistent dělá, je skvělý, ale abych si z toho sednul na zadek...(27.2.2014)

• dobytek

Jestli se tohle někomu skutečně líbí, tak mu doporučuju navštívit třeba stránky typu Rozzlobení muži. Tam se daj najít lidi s amputovanejma nohama, rukama, těla bez hlavy, lidi rozjetý vlakem a podobný záležitosti. Teď jenom nevim, jestli se mi chce víc blejt z toho videa a nebo z faktu, že někdo je schopen tomuto hnusu udělit 5 hvězdiček a ještě napsat, že se mu to líbí.(3.11.2007)

• Karush

Najjednoduchšie je napísať a opakovať po "skúsenejších", aké je to neskutočne umelecké a pôsobivé, ale človek čo to tvrdí môže zamieriť rovno na psychiatriu, ak takýto typ kinematografie ho osloví a nesmierne naňho zapôsobí...asi málokto prekoná Davida v natočení čo najväčšej somariny, tak mu ostáva len pretekať sa sám so sebou.(27.5.2009)

• Helllboy

Těžko hodnotit tenhle film. Fanoušek Lynche subjektivně zvedá o dvě hvězdičky, nezainteresovaný čtenář nemůže jít nad dvě hvězdičky. Film je ničem. Asi nejhorší výplod Lynchovi rané tvorby. Kdyby se pod to nepodepsal, tak uvažuji o odpadu. Jenomže je to Lynch. Co když mi pointa filmu unikla a zpracování jsem nepochopil? Sadistická psychologická katarze, jejímž jediným cílem bylo ulevit režisérovi, pardon, doktorovi, ošetřující amputovanou nohu nechutně apatické ženě píšící dopis. A přiznám se, že ačkoliv existují dvě verze filmu, ani jedna z nich mě neoslovila (vlastně jsem mezi nimi nenašel ani moc rozdílů). Škoda. Možná jednou hodnocení změním.(11.1.2015)

• Stanislaus

Ženská píše dopis, přemýšlí nahlas a doktor se jí mezí tím rejpe v noze ... hmmm!!! Nevím jestli jsem minut Lynchovým stylem režie či jeho manýry, ale nějak jsem nedokázal pobrat tento "film". Už jen, když si to člověk v reálu představí, tak je to dost nechutný a morbidní ... tudíž vysoké hodnocení nepřipadá ani omylem v úvahu.(7.4.2010)

• - V roku 1973 David Lynch už asi rok točil film Eraserhead. V tej dobe mu došli peniaze. Pre neho to bolo veľmi depresívne obdobie. Lynch dostal nápad, ako z tejto situácie psychicky vyviaznuť a tak natočil snímok The Amputee. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Lynchův kamarád měl otestovat několik cívek surového filmového materiálu a Lynch ho přemluvil, aby to mohl režírovat. Když se potom činovníci AFI shromáždili v promítacím sále a viděli ženu s amputovanýma nohama, jak sedí na židli a píše dopis, jeden z nich zvolal: "V tom může mít prsty jedině Lynch!"
    (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

• - Krátkometrážní experiment byl natočen ve spolupráci s kameramanem Frederickem Elmesem, a to také za účelem otestování kvality tehdejší filmové techniky. (Abes)