Six Figures Getting Sick

(studentský film)
Krátkometrážní / Animovaný / Experimentální
USA, 1966, 4 min

Šesť postavičiek dostáva závrať... Prvý pokus Davida Lyncha o zpohybnenie jeho statických ponurých vízií a ich podfarbenie zvukom. Na philadelphskej Pennsylvania Academy of Fine Arts, kde Lynch zrovna študoval, s ním vyhral súťaž o najpôsobivejší výtvor roku. Náklady na jednominútový film robili 200 amerických dolárov. (POMO)

Grimaldi odpad!

Asi nemám umělecké cítění nebo jsem snad jen prostý filmový konzument, ale umění, nějakou uměleckou hodnotu zde přes veškerou snahu vůbec nespatřuji. Čtyři minuty se neustále opakující jedna scéna zvracejících postav, to má v sobě nějakou hloubku? Pro mě rozhodně špatný začátek s tvorbou Davida Lynche. Hodně moc teď doufám, že to příště bude lepší. ()

dubinak

Tohle je asi nejspíš jen o tom nechat se unést do Země nezemě a doufat, že se nepozvracíte. Poslouchat tu sirénu o minutu déle, tak nejspíš rozmlátím klávesnici. Jak už tu bylo zmíněno, je to asi o té telepatii, která na vás přenese tu porci hnusu, co se v našem životě vyskytuje každým dnem. To bych brala asi za takovou nejlepší spekulaci o důvodu vytvoření této zvrácenosti. Mě to ale nějak psychicky nepochroumalo, ale to záleží pouze na tvrdosti skořápky osobnosti. ()

oasismanik

Ľudská psychika je jeden neskutočná zázrak. Biela, čierna, biela, červená, čierna, čierno-biela bielo-červená... zvratky...hlava. Ľudská mysel je zázrak, ľudská labilita, psychická labilita, labilita psychicky narušeného ľudstva. Zrazu tma...farby: sivá, čierna, šedá, čierno-bledo-sivo-šedá. Zrazu ticho, definitívný koniec, koniec koncov. Bolesť je zárak. Hranica bolesti a únosnosť bolesti je neskutočný zázrak. Bolesť, tma ticho... Depresia, bolesť pri žalúdku, ľudská psychika to nevydrží, ľudská mysel to nevydrží, bolesť, tma, depresia... ide to von! ...svetlo, nádej a beznádej ako to isté. Psychika to vníma ako to isté, to nie je to isté a zároveň je to to isté. Pohyb, svetlo, východisko z benádeje, z depresie. Filmové plátno...čierna, tmavá, tmvo-čierna. Naplňa sa to, koniec, východ z tmavého tunela, konečne koniec a zároveň začiatok... Tma Svetlo To isté, beznádej ako tma a svetlo, nádej ako tma a svetlo. Siréna, zvratky, pohyb, stálosť. Mozog ako nepoužiteľná súčasť tela, mozog ako jeden neskutočný zázrak, mozog ako nepotrebná vec, mozog ako najpotrebnejšia vec, tma, depresia, beznádej, cvrkanie cvrčkov. Chlad, necitlivosť, depresia. Ľudský zrak ako neskutočný zázrak. Nie oči, ale zrak. Nie uši, ale hluk. Nie končeky prstov ale cit. Nie jazyk, ale chuť. Nie nos, ale čuch. Tma, nedokonalá dokonalosť, depresia, zvratky, čierna, definovať depresiu ako depresiovať definíciu. Tma, posledný krát nádych, ešte milion krát výdych. Lynch je psychopat Lynch je génius Vyložte si moju „recenziu“ ako chcete, hodnotiť túto narušenú, dokonalú snímku nejdem, nejdem ju ani recenzovať, utvorte si záver aký chcete, ale vždy bude ten záver správny. Je mi z toho zle...ale je mi výborne, lebo som o krok bližšie k nedokonalosti... ()

Helllboy

První Lynchův počin. Syrový a depresivní. Jak název vypovídá, v krátké animaci pozorujeme nepříjemné symptomy blíže nespecifikované nemoci šesti figurín. To vše za doprovodu sirény. Cítíte-li se zdraví, určitě si to pusťte, na chvíli vás zaplaví krajně nepříjemný pocit, který se za zvuku sirény rozestoupí do celého těla. Ve své podstatě je geniální. ()

Eddie003

Skvělé navození deprese za pomoci hluku a konání potřeby v názvu zmíňěných "hrdinů" - to zní vážně divně, ale ono to také divné je! Každopádně nevím, co to dělá tady na csfd, jelikož je to pouze takový flipper, pohyblivá skulptura, kterou David vytvořil za dob studií pro soutěž experimentálních obrazů na Philadelphiiské Akademii. Jedná se čistě o věc malířství. Sám k tomu řekl: "Chtěl jsem vidět, jak se pohybuje malba." (Pro pochybovače: jedná se o ověřenou informaci, pocházející z knihy David Lynch: Temné stránky duše.) ()

• David Lynch ako maliar pracoval na čiernej maľbe, kde bola záhrada. Tmavá zeleň vychádzajúca z čiernej farby. Keď sa pozeral na svoju maľbu, počul vietor. Zdalo sa mu, že sa obraz mierne hýbe a tým to všetko začalo. Viedlo to k animovanému projektu na plátne s plastikami s názvom "Six Figures Getting Sick". (ČSFD)
  • Plátno, na ktoré sa film premietal, malo rozmery 1,8m x 2,4m. (ČSFD)