Zavrhnuté svedectvá

Film, ktorý zachycuje spomienky a skúsenosti pamätníkov na život v našom prvom samostatnom štáte v moderných dejinách. Tento dokument nie je pokus vytvoriť alternatívnu históriu, ale snaha uchovať svedectvá. Pre poznanie tejto časti našej minulosti autori odporúčajú štúdium odbornej literatúry. (david66)

pepo odpad!

Politiku moc neriešim a aj ideologicky pomýlené diela dokážem považovať za úžasné filmárske kúsky. Takže sa mi veľmi páčili napr. Triumf vôle, 10 dní, ktoré otriasli svetom alebo Fahrenheit 9/11. (opakujem: po filmárskej stránke, nie ideologickej). Skúsil som sa teda na tento amatérsky pokus pozrieť nezaujato a objektívne. Takže nezaujato a objektívne: Je to SRAČKA! (áno, použil som CAPS LOCK a výkričník). Absolútne filmárske diletantstvo od kamery cez strih až po dramaturgiu. Lepšie remeselné parametre zvyknú mať aj filmy zo základných škôl, ktoré vídavam ako člen poroty na amatérskych festivaloch. (To úplne bez srandy) Vážne som mal pocit, že pri exporte zabudol strihač zaznačiť vrchnú stopu, pretože náväznosť záberov tu pôsobí ako nadávka a prirodzené plynutie deja je snom autorov. Kamerové kompozície a práca s prostredím je niečo neskutočne odfláknuté. Až mám pocit, že aspoň niekto na pľaci mal aspoň trochu sebauvedomenia a chcel celý projekt sabotovať. Tu nie je o čom písať, všetko je totiž zle. Veľmi zle. V lepšom prípade. V horšom je to úplne trápne a nechcene smiešne. To recitovanie za podmazu dojímavej hudby vyzerá ako niečo od Monthy Pythonov. Akurát tu je to myslené vážne. Úplne tomu chýba druhá strana mince a ide iba o jednostrannú adoráciu Tisovho štátu. A to je už vážne na facku. Absencia pohľadu na zverstvá, ktoré sa tu páchali je neospravidlniteľná . Najstrašidelnejšie však je, čo má tento „film“ reprezentovať a niekto ho môže považovať za objektívny dokument. Tým totiž nie je. Je to iba príšerne a slaboducho urobená propaganda. Ale má to samozrejme aj klady. Archívne zábery vyzerajú kvalitne. Nie však zásluhou režisérov tohto filmárskeho odpadu. 0/10 ()

dr.horrible odpad!

Milan Mazurek, poslanec NR SR, ktorý sa preslávil útokom dlažobnou kockou na ženu s kočíkom. Vredavý, steroidový primitív s vadou reči, považujúci sa za čistú rasu. Tento človek sa nám rozhodol zvestovať utajovanú pravdu, aby nám konečne otvoril oči. Nie je v tom nič nacistické, keď ujo z hlinkovej mládeže hajloval, tak len pri úsmevnej spomienke, a že premiéra mala byť 8.8. je tiež iba náhoda. Celkovo sa všetci páni vo filme zhodli, že v druhej svetovej nikto neumrel, židov netreba spomínať - šak načo, že to bolo krásne obdobie keď svietilo slniečko, Vojtech Tuka kakal dúhu a pán doktor, pán prezident, pán Tiso, deťom rozdával cukríky. Neexistovala nezamestnanosť, stavali sa školy, všetkého bol dostatok. Dokonca aj tí milí nemeckí vojaci nám naše pravé slovenské cigarety závideli. A ani kvapka krvi nepretiekla, až pokým sa tá najväčšia lúza nezobrala a nešla zradiť vlasť Slovenským (heč!) Národným (heč!) Povstaním. Boli to s tými dôchodcami milé chvíľky, nejeden vlastenec si z toho určite strekol do vírivky, alebo do kebabu, alebo jak dnes vlastne zástupcovia white trash trávia čas medzi mlátením ženy a detí, krčmou a pracákom. Prajem im všetkým hromadné dekubity a rozhodne si na nich spomeniem, keď tej fašistickej prasnici najbližšie pôjdem močiť na hrob. No pasarán! ()

Flego odpad!

Na začiatku sa snaží tvorca Dávid Pavlík oznámiť, že jeho snaha natočiť tento amatérsky dokument je motivovaný snahou o vyváženie tendenčného obrazu, ktorý nám vštepovali komunisti dlhé desaťročia. Neuvedomoval si, že svojim dielom vytvoril presne taký istý tendenčný paskvil, keď nás kŕmili komunisti, že partizáni počas povstania boli to najlepšie a najstatočnejšie. čo nás mohlo stretnúť ? Uvedomoval. Tento dokument je totiž silnou účelovou politickou propagandou v snahe posilniť fašistické nálady v krajine, pochopiteľne, všetko v prospech volebných teórií jednej zo slovenských politických strán. Tvorcu nezaujíma pluralita, vyváženie názorov, ponúka spomienky starých ľudí, ktorí žili v Slovenskom štáte a velebia ho cez prizmu vtedajšieho dostatku a plného brucha. Takisto ho nezaujíma kontroverznosť Hlinkovej gardy, arizácie a ostatné neduhy v štáte. A to najdôležitejšie, film sa nepozastavuje ani nad myšlienkou, že Slovenský štát bol vlastne dielom Hitlera a jej vznikom sme sa stali politickými a hospodárskymi vazalmi fašistického Nemecka, navzdory silnejúcemu národnému povedomiu a mnohým politickýchsíl, ktorí sa pred vojnou usilovali o osamostatnenie Slovenska demokratickou cestou. Po obsahovej stránke ide jednoznačne o myšlienkový nepodarok. Na druhej strane musím uznať filmársku kvalitu, dokument je slušne natočený, dobre zostrihaný s mnohými dobovými scénami použitých z YouTube. Siedme hodnotenie, tretí komentár. ()

Volodimir2 odpad!

V minulosti som napísal komentár k českému filmu Narušiteľ z roku 2019 a rozhodne som sa vyjadril, že už žiaden film od režiséra a scenáristu Davida Baldu nechcem nikdy vidieť, o niečo neskôr sa objavil film Krehká identita od Zuzany Piusi a ten bol ešte horší a tak som si myslel, že ich už nemôže nič prekonať. Omyl je pravdou, tu zrazu príde film Zavrhnuté svedectva od Dávida Pavlíka a ten dokázal prekonať všetko. Nebudem tu vyvracať nezmysly podávané pamätníkmi, ani renomovaného historika, ale uvedené myšlienky mi otvárali nôž vo vrecku. Pri posudzovaní Slovenského štátu si treba uvedomiť, že samostatné Slovensko nevyhovovalo len Slovákom, ale hlavne Nemcom. Kontrolovať krajinu za pomoci niekoľkých úradníkov je tajný sen každého diktátora. A to sa na Slovensku Hitlerovi úplne podarilo. Za plnej okupácie by síce mohol „vytrieskať“ zo Slovákov viac, ale za cenu neúmerne sa zvyšujúcich nákladov – vojsko, represálie, sabotáže, atentáty. Model Slovenského štátu plne zodpovedal nemeckým predstavám – samozrejme len do času „konečného riešenia“. Slovenský štát od 15.3.1939 do 21.7.1939 potom Slovenská republika až do Tisového podpisu kapitulácie v Rakúskom kláštore Kremsmünster veliteľovi XX. zboru americkej 3. armády brigádnemu generálovi W. A. Collierovi. Už samotné vyhlásenie Slovenského štátu bolo protiústavné. No a niečo k sporným problematikám, ktoré odzneli v tomto dokumente. – Ak by Tiso nevyhlásil Slovenský štát, obsadili by nás Maďari (oni aj tak vtrhli na Slovensko 23.3.1939 – Malá vojna)??? – Vojna išla len okolo nás Slovenského štátu sa vôbec netýkala ( Pri obsadzovaní Moravy 15. marca nemecká armáda prenikla na Slovensko až po rieku Váh a toto územie obsadila, všetok využiteľný materiál sa z obsadených území odvážal (všetka vojenská výstroj, výzbroj a všetky lietadla)??? – Slovensko nemalo nezamestnanosť (bodaj by malo, 52 689 bolo na východnom fronte, 46 867 chlapov robilo na nútených prácach v Nemecku a Rakúsku, 71 000 židov odvlečených zo Slovenska, 37008 cigánov nerobilo, Slovensko malo 332000 maloroľníckych hospodárstiev na ktorých pracovalo 57% národa a vysídlením 20000 obyvateľov českej národnosti už nemal kto poriadne robiť)??? - Gardisti nikdy nikomu neubližovali, robili si iba svoju robotu (protižidovské akcie, aktívna kolaborácia s nacistami, vyhľadávanie partizánov, vraždenie civilného obyvateľstva, viď súdne procesy 1948 a 1958)??? - K Sovietskej armáde dezertovalo len 60 slovenských vojakov (len zo Zaisťovacej divízie v roku 1941 dezertovalo 59 v rokoch 1942 a 1943 až 388 slovenských dôstojníkov a vojakov)??? – Povstanie nám nebolo treba, to nebolo národné ani slovenské, pre nás to bolo najväčšie nešťastie (priamo povstanie bol aj útok na klérofašistické vedenie štátu, snaha byť na strane víťazných mocnosti , zabezpečilo nezávislú politiku Slovenska a svoju svojbytnosť v rámci ČSSR, pomoc pri oslobodzovaní Československa)??? – Chudáci Nemci museli prísť a nás oslobodiť ( a čo nacistické represálie, 111 vypálených obcí, 5304 zabitých ľudí, 80000 odvlečených do koncentračných táborov z nich sa 70000 nevrátilo domov, aktívna účasť pri týchto akciách slovenských gardistov)??? – partizáni (to je samostatná zložka povstania aj pre mňa otázka veľmi sporná)??? Ťažko je už dnes zistiť, čo čakali predstavitelia Slovenského štátu od takej slepej spolupráce s Nemeckom. Hitler sa vôbec netajil osudom slovanských národov a bezpochyby by po víťaznej vojne pracoval na likvidácii Slovanov ako takých a myslím si, že smetisku dejín by ostali aj títo mudrci a ich komentáre z tohto dokumentu. A na záver perličku. Tento film sa mal mať premiéru v popradskom kine Tatran 8.8.2018 (dátum iste náhodný dve osmičky predstavujú písmena HH Heil Hitler?), ale kompetentný nakoniec stiahli svoj súhlas z odôvodnením, že film je silne politický a názorovo nevyvážený. A tak sa dá povedať, že film je úplnou sprostosťou. () (méně) (více)

Hamaradža odpad!

Ak sa o pár rokov podarí utlmiť extrémistické nálady v SR a z tejto profašisticky-tendenčne postrihanej propagandy sa stane iba dobová kuriozita, veľmi rád zvýšim hodnotenie a budem si ju užívať rovnako ako som si užil Triumf vôle. "Ak si odmyslíme prístup k židovskej menšine..." :) "Ďakujeme: Milan Mazurek" :) ()

mcvpn odpad!

Chcete vidieť film zachycujúci obdobie obdobie Slovenského Štátu(1939-1945), v ktorom sa ani raz nespomenú slová Žid, vlak, holokaust, pracovný/koncentračný tábor, nacizmus, klérofašizmus, Cyklón B a iné slová, ktoré sa zle počúvajú v súvislosti s hnedou eminenciou Tiszom? {edit: Raz tam matne odznie slovné spojenie "židovská otázka"... Všetci vieme, aká bola odpoveď...} ... Veríte tomu, že gardisti nikdy a nikomu neubližovali? Ste skrytý fašista alebo kolaborant? Máte IQ 88? Ste ľahko ovplyvniteľní propagandou? Máte selektívnu pamäť alebo trpíte stareckou demenciou? Je xenofóbia vaše hobby? Slovenské Národné Povstanie vám spôsobuje husiu kožu? Ste zadubení? Tento film vznikol práve pre vás. My ostatní sa zaobídeme bez tohto odpadu. ¡No Pasarán! ()

Danny88

Nezatracujem ani nevelebím. Lebo aj keď dokument postráda odbornú nestrannosť, tak svedectvá pamätníkov majú stále svoju historickú hodnotu! Alebo povedané nesmrteľnými slovami Marka Aurelia: "Všetko, čo počujeme, je len názor, nie fakt. Všetko, čo vidíme, je len perspektíva, nie pravda." ()

Brucey odpad!

Vtipné, ako bol dokument na začiatku proti jednému tendenčnému pohľadu na Slovenský štát, no nakoniec bol to jediné, čo prezentoval:) Jednoducho, je to propagandistická sračka, ktorá veselo s radosťou ignoruje najtragickejšie udalosti danej doby na území Slovenska a prezentuje iba tie, ktoré jej vyhovujú:) ()

ttX

Film vyvažuje komunistickú a súčasnú propagandu pohľadom osôb, ktoré zažili život v prvom Slovensku na vlastnej koži. Vzhľadom na to, že film je v ostrom rozpore s predstavou o prvom štáte Slovákov, ktorá sa jednostranne podsúva celé desaťročia slovenskému národu, tak môžu mať niektorí diváci z toho zlý dojem. ()

bboris

Autorom tohto diela nešlo o objektívne zhodnotenie všetkých aspektov existencie Slovenskej republiky v rokoch 1939 - 1945. K tomu sa priznali hneď na úvod. Ťažiskom sú spomienky ľudí, ktorí toto obdobie zažili a štátne zriadenie i jeho predstaviteľov hodnotia pozitívne. Dobové filmové materiály (vo veľmi zlej kvalite, čo dosť znižuje celkový dojem; rozpočet zrejme nedovolil viac) a komentáre M. Lacka (tie boli pre mňa sklamaním) ich len dokresľujú. Mnohých divákov, najmä militantných priaznivcov marxizmu, stalinizmu, boľševizmu a im podobných ultraľavicových ideológií (stačí si prečítať niektoré komentáre), určite ešte dlho po jeho zhliadnutí (ktovie, koľkí z nich ho videli a počuli celý) trápili nočné mory, či dokonca únik moču. Pozitívne hodnotím, že priestor dostali ľudia, ktorých spomienky by sa v zdrvujúcej väčšine súčasných filmových dokumentov na tému Slovenská republika 1939 - 1945 nemohli objaviť. Žiaľ, je to tak. ()