Averno

Marcos Loayza

Scénář:

Marcos Loayza

Raúl Beltrán

Mladý čistič bot Tupah se vydá na zběsilou výpravu s cílem najít svého strýce ztraceného v Avernu, místě, kde jak andští obyvatelé věří, žijí mrtví společně s živými, a kde má všechno svou opačnou tvář. Na nebezpečné cestě napříč podsvětím musí čelit svým největším obavám, zatímco se mýty nekonečně prolínají s realitou a smrtí prodchnutá noc ve městě La Paz odhalí surreálnou tvář andské představivosti. (Cinemax)

MikO_NR_1909

Príliš rozpoltený labyrint hľadania (niekoho, niečoho) v exotických štvrtiach La Pazu. Tie surreálne patálie a bizardné postavičky by mohli fungovať ako efektívny kultúrny terč mýtov a legiend tamojších no-go-zón, avšak sú popretkávané extrémnou prekombinovanosťou a úmornosťou. Viac to vyčerpá diváka než veľmi jednoduchého avšak veľmi odvážneho Tupaha. ()

slunicko2

Jihoamerický magický realismus ve filmové praxi. 1) Cesta devíti kruhy lapazského dantovského pekla nepostrádá nápaditost, vynalézavost a výrazný lokální kolorit. Vzpomněl jsem si na obřad obětování živého kohouta, kterého jsem se zúčastnil v Mexiku._____ 2) Svou atmosférou mi snímek připomíná Passsoliniho Satyricon. ()

honajz2

Ten film toho má hodně co nabídnout, ale strašně mu ubližuje uspávající atmosféra a (ne)herectví hlavního hrdiny, který se víceméně tváří pořád stejně a tak s ním i scény, kde si zrovna povídá s nějakou mýtickou postavou, působí často docela mdle a nevýrazně. Přitom kreativity je tu dost, zajímavých scén ať už nápadem či vizuálním zpracováním taky, ale prostě to nevyniká tak jak by mohlo. Nicméně oceňuji aspoň ten námět a ty nápadité scény, byť se je nepovedlo úplně nejlíp podat. Ten příběh o fantazijní cestě za dospíváním a smířením se se smrtí blízkého člověka má své světlé momenty, sám o sobě je dost zajímavý a se zručnějším podání věřím, že by se mi mohlo hodně líbit. Některé jeho metafory jsem nepochopil a režisér tu k divákům neznalým mýtické bolívijské postavy není moc vstřícný, ale s tím problém ani moc nemám, když to umí zapůsobit a mám aspoň rámcovou představu o tom, co symbolizuje a to jsem tady naštěstí měl. Vlastně mě i bavilo sledovat ty hrátky se symboly - ale opět, povedly se jen některé, jiné jsem nepochopil a jiné jsou podle mě nedotažené. Potenciál to má velký, exotika to pro mě byla víc než velká, ale mínusů je zde víc než dost a je tak trochu zázrak, že tomu nakonec ty tři hvězdy dám. Slabé 3* ()

Dale

Ďalší z tých filmov, ktoré boli natočené sfetovaným scenáristom a režisérom. Príbeh je až príliš jednoduchý. Mladý chalan má nájsť svojho strýka, takže chodí po meste, stretáva divné postavy, ktoré hovoria väčšinou dosť z cesty... Celé je to nudné, divné, aspoň že to je krátke. A ani hlavný predstaviteľ nie je žiadna výhra, nevýrazný týpek, ktorý hrať príliš nevie. ()

Anderton

Bolívijský film som popravde ešte nikdy v živote nevidel, takže Averno dostáva jednu hviezdičku čisto za fakt, že prvýkrát sledujem na filmovom plátne bolívijských hercov a mesto La Paz. Dej bude zrejme založený na nejakej miestnej legende alebo folklóre, pretože ak ide o čisto originálny scenár, tak vyznieva dosť zmätočne a samotná réžia nie príliš sebavedomo. Všetko ale zachraňujú občasné panorámy veľkomesta, zopár vizuálnych nápadov a neopozerané tváre. Averno je však v konečnom dôsledku ako fantasy veľmi rozpačité. ()