Reklama

Reklama

Putování se sobíkem

  • Francie Aïlo : Une odyssée en Laponie (více)
Trailer 4
Dobrodružný / Rodinný
Francie / Finsko / Norsko, 2018, 86 min

Obsahy(1)

Náš hrdina je malý sob a jmenuje se Ailo. Právě se narodil v Laponsku, což je krajina na severu Evropy, jejíž největší část leží až za polárním kruhem. Nezní to moc povzbudivě. Takový sobík si ale na drsné podmínky snadno navykne. Hned po narození se dokáže rychle postavit na nohy, stačí mu na to pouhých pět minut. Za dalších pět minut se naučí chodit a do čtvrt hodiny umí plavat i pelášit sněhem. Díky svým širokým kopýtkům se může v závějích pohybovat rychle a na pastvu také není příliš náročný. Spokojí se s trochou trávy i mechu, ale jeho nejoblíbenější pochoutkou je lišejník. A jestli je mu zima? Kdepak. Mohutná srst mu umožňuje přežít teplotu i okolo -40°C. Při svém putování Laponskem Ailo potkává další obyvatele této nádherné krajiny. Ať již hbitého hranostaje, nebezpečné vlky, chytrého rosomáka, polární lišku, chundelatou veverku, tichou sovu nebo vysoko létajícího orla. (CinemArt)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (18)

maoc 

všechny recenze uživatele

Se snímkem mám problém ve 2 rovinách. 1) Antropomorfizuje přírodu nepřijatelným způsobem. Nemám s tím problém u karikatury, bajky či jinak posunutého vyprávění (Mrňouskové, animáky, ...), ale u filmu tvářícího se jako dokument, který ale dělá ze zvířat herce, s tím nemohu souhlasit. Už to jméno "sobík", pseudokomunikace s veverkou či králíkem, naprosto nepřirozené vztahy mezi zvířaty, ... Korunu tomu dává komentář, který je silně Gaia friendly eco emo (chovaná zvířata ztratila přirozené instinkty a jsou snadnou kořistí rosomáka, scéna s harvestorem, ekoplky o narušení migračních tras, které přirozeně každou zimu narušují laviny a sesuvy, klimaplky, ....) a ke kterému mi Ebenův hlas vůbec nesedí. A cítím z něho, že ani Eben si čtení moc neužíval. Slova mu nelezla z papuly. 2) Cílová skupina - děti - se v kině moc nebavily. Ona to, ruku na srdce, není žádná řachanda, ve které se stále něco děje. Také vesměs zimní krajina v parném létě působila poněkud nepatřičně, prostě nezabrnkala na stejnou strunu, jako kdybych film viděl třeba v březnu 2019, kdy pořád ne a ne přijít jaro. Co na filmu ale musím pochválit, je přece jen jakási snaha o vykreslení syrovosti přírody (zamrzlé jezero s ozdobou, vlčí úlovek), i když bylo od začátku jasné, že hlavních aktérů se nedotkne. Musím také ocenit pečlivost a náročnost natáčení, které asi nebyla žádná legrace. O to víc zamrzí, že výsledný produkt není nic moc. PS: Teď ke mně přiskotačila 7letá dcera a řekla mi, ať sem napíšu, že čekala, že to bude lepší, že to nebude tak doopravdický. Takže to píšu. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Během sledování prvního roku života zvídavého a nebojácného sobíka Aila, zachyceného v tomto zdařilém rodinném filmu, jsem se ráda nechala unášet fascinující krásou laponské přírody. Ze zdejší fauny mě asi nejvíc uchvátily záběry polárních lišek a rosomáků. Hodně se mi líbila i doprovodná hudba Juliena Jaouena. A také vemlouvavý komentář v podání Marka Ebena je dle mého názoru ku prospěchu věci. (85%) ()

Reklama

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Kvalitný prírodopisný dokument snažiaci sa vtiahnuť diváka do témy pomocou príbehu a dramatizácie. Popri sledovaní životnej cesty malého soba, môžeme spoznávať aj ostatných obyvateľov severskej tundry a ich zvyky. Perfektná produkcia a skvelá kamera približuje zvieratá dynamicky a v detailoch, ktoré strieda s fascinujúcimi panorámami. 75% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Čas od času je dobré se podívat na obdobný počin. Zapomenout na všechna ta dramata, horory, komedie, akční thrillery, apod. ze světa lidí a pustit si snímek, jenž se věnuje přírodě a životu zvířat v ní žijících. Očistit nánosy toxického světa z divákovy duše a vypravit se prostřednictvím filmu do hloubi různorodých krajin a příběhů, které se tam odehrávají. Putování se sobíkem výše uvedené splňuje, dokáže okouzlit i pobavit a doslova nadchnout svým zpracováním. Komentář Marka Ebena mi nějakou chvíli nešel do uší, ale nakonec jsem si na něj zvykl a nemohu říct, že by se své role zhostil zle. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Nádherný snímok. Nie je to síce klasicky vizuálne nadupaný dokumentárny snímok z dielne BBC, ale treba uznať, že tento dokumentárny príbeh bol veľmi milý a aj komentáre k tomu boli primerané. Mám veľmi rád tieto novodobé prírodné snímky, ktoré ma jednoducho vždy uchvátia a mal by to vidieť každý milovník prírody a možno aj nemilovník. Sobík Ailo má o ďalšieho fanúšika navyše. 80 % ()

Galerie (39)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Norsku a Finsku. (ČSFD)
  • Točilo se v přirozených podmínkách, což znamenalo třeba i za čtyřicetistupňového mrazu. (ČSFD)

Reklama

Reklama