Česko-německé století (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Česko, 2018, 5x52 min

Jiří Fiedor

Jiří Fiedor
  • topi80

Další díl do mozaiky omlouvání sviňskosti, kterou má německý národ v sobě zakódovanou jako DNA. není to tedy jen nacismus, do jehož omlouvání se tento dokument s ochotou a nadšením hrne. Česko - německé nepřátelství trvá tisíc let. V každém století se nás Němci pokusili jednou až dvakrát vyhladit. Je paradoxem, že je jejich fanatismus dovedl do situace, kdy zániku budou čelit oni. Smutné je, že noví sousedé budou ještě horší (jakkoli se to pohledem do historie zdá nepředstavitelné).(7.12.2018)

Historicky cenné vyprávění pamětníků. Shlédl jsem dva díly. Vysídlování Němců a bourání jejich domů lze brát i tak, že mohly vzniknout ekologicky chráněné lokality pro přírodu. Odsun Němců a tři fáze znovuosídlování bylo to nejrozumnější rozhodnutí.(30.11.2018)

Hodnocení tohoto dokumentu a hlavně komentáře lidí, které jsem u něho četl na stránkách České televize, opět potvrdilo, že Češi jsou národ post-komunistických, mstivých a netolerantních buranů (v přibližném poměru 60/40 pro burany). Ve finále je vidět, že většina nespravedlivě odsunutých Němců na tom rozhodně netratila a užívají si klidné stáří v tolerantní a morálně i ekonomicky vyspělé zemi.(10.12.2018)

Zajímavý a odvážný pokus o historické zrcadlo německým revanšistům, bolševickým diletantům a českým “vlastencům”. Moment, kdy paní Krečmerová po x letech vyhnání navštívila svůj rodný dům v Rýžovišti obsazený “rumunskou” rodinou. V obýváku seno a v pracovně slepice. Po hrdinné pomstě na dětech, ženách a starcích na stříbrném podnose servírované domy, statky, továrny. Oproti tomu totálně zničené Bavorsko. A za pár let i díky vyhnancům a osídlencům totální zvrat. Kde asi udělali soudruzi Beneš, Gottwald & spol.chybu? Seriál na to celkem vtipně odpovídá.(8.12.2018)

Děkuji, všem tvůrcům tohoto dokumentu, stejně tak všem pamětníkům z řad Čechů a Němců, kteří se s námi podělili o své vzpomínky na často tragické a nepochopitelné události spjaté s válečným obdobím a následným poválečným odsunem německého obyvatelstva. Každý podobný počin nám musí znovu a znovu připomínat, nad čím tak často a rádi přivíráme oči. Neexistuje nic jako spravedlivá odplata, pokud je tato odplata z velké části páchána na nevinných lidech, převážně ženách a dětech. Je mi smutno a považuji to za skrytou hrozbu, že i dnes existují lidé, kteří slepě obhajují a považují způsob odsunu německého obyvatelstva za spravedlivý. Pravda je ale prostá a děsivá. Nešlo o nic jiného, než o další prohloubení lidského utrpení apokalyptického rozměru, které přinesla druhá světová válka.(20.11.2018)