Návrat do pekla (E02) (epizoda)

• Francie

Retour vers l'Enfer

Návrat do pekla

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie / Kanada, 2018, 45 min

Mathieu Kassovitz (vyp.), François Arnaud (vyp.), Woodrow Wilson (a.z.), Benito Mussolini (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Francisco Franco (a.z.), Josephine Baker (a.z.)

Isabelle Clarke

táto časť bola omnoho zaujímavejšia ako prvá(11.12.2019)

Barvitý popis tehdejší doby. To jsem nevěděl že poválečné osiřelé děti byly z Británie poslány jako levná pracovní síla na farmy západní Kanady a každý desátý Kanaďan má tyto předky. Ani že posílali přes oceán mladé ženy, které si po válce nemohli najít manžela do Austrálie. Vykopávání statisíců padlých ze země a převážení na vojenské hřbitovy to už je tragikomedie této bizarní kruté generace.. Dosti šíleně působí " ruští obyvatelé přežívali na stravě tvořené plevelem smíchaným s rozemletými kostmi, kůrou stromů a jílem" To vypadá jako recept nějaké Michelinské restaurace za čtyři stovky talířek. Paříž opravdu i dnes dovede veselím rozehnat cizincovi chmurné myšlenky. Pěkně je popsána atmosféra v poválečném Německu - směs neklidu a fanatismu. Podle Zweiga s klesající hodnotou peněz se začaly rozpadat i další hodnoty a byla to doba velké rozkoše.(1.3.2021)