Mosley

• Čína

直立象传说

Animovaný

Nový Zéland / Čína, 2019, 97 min

Nie je to výnimočná rozprávka, ale poteší farbou, postavami aj dejom. Nenudí a deťom sa dá rozhodne odporučiť. Slúži aj ako malá agitácia, že treba bojovať za svoje práva a slobodu, čo je len dobré, samozrejme v istých medziach.(7.12.2020)

Spíš pohádka pro dospělé, animace je tu jen mostem k dětskému publiku. Chybí mi nějaké katarznější vyznění ve prospěch celého druhu kozloňů na úkor lidských otrokářů, i když závěrečný záběr vlastně hodně plní (konec devoluce vzpřímených kozloňů). Čekal jsem i nějakou komplexnější satisfakci od lidských postav, ale jejich pozice v příběhu plnila roli pouhého zobrazení hnusu naší povahy. Originalitou i vyzněním však příběh sahá vysoko, může se právěm řadit svou kvalitou ke kouskům jako Coco nebo Vzhůru do oblak, jen není zdaleka tak hravý a nenajde se v něm tolik zapamatovatelného. I tak animované překvapení roku.(5.12.2020)

Mosley je na první pohled nenápadný animák z čínsko-novozélandské koprodukce, který pravděpodobně neudělá díru do světa kvůli nedostatku diváků, což je celkem škoda, protože po zhlédnutí musím říct, že jsem byl mile překvapen. I když jde primárně o dětský snímek, tak i přesto se zabývá "dospělými věcmi" a místy má až hororový nádech (viz linie s lovcem). Při sledování si nejde nevšimnout jasných paralel k tématům jako jsou otroctví nebo (aktuálnější) vymírání druhů. Z hlediska animace je Mosley sice komorněji pojatý kousek, nicméně neurazí a myslím, že si kozloni rozhodně zaslouží diváckou pozornost.(1.3.2020)

Ačkoliv nejsem zastáncem zbytečné pc animace, tak tato zotročená stvoření si mě získala. Nejde jen o zbytečnou taškařici pro děti, své si najdou i rodiče. Pro mě byla pohádka milým překvapením. Jak na něj asi budou reagovat děti?(22.5.2020)

Nadčasové dobrodružství pro děti i pro dospělé, neboť vypráví o otroctví - a o svobodě. Námět je originální, animace zdařilá, zápletka dobrodružná - a ponaučení přínosné Jen jedna docela zásadní myšlenka mi vrtá hlavou: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Přece nešlo ... nebo jinak - přece by NEMĚLO jít jen o jednu rodinu. Čekala jsem jakýsi globálnější dopad Mosleyho výpravy ... na otroky - i na otrokáře. Krom toho - když se na věc podíváte z ryze praktického hlediska ... mohly snad dvě děti - nadto sourozenci (!) spasit vymírající druh ? Slabší 4* ... za ne zcela uspokojivě vyřešený - vlastně spíš za zcela neuspokojivě vyřešený závěr.(21.1.2021)

• - Je to prvá oficiálna koprodukcia medzi Novým Zélandom a Čínou. (Grezocrusk)