Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dobrodružný
  • Krimi

Recenze (2 719)

Cid (1961)

Náležitě velkoryse pojatý a umně zdramatizovaný příběh, volně inspirovaný životem kastilského rytíře a vojevůdce Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, který je ve Španělsku považován za národního hrdinu. Je založený na respektu k muži, kterému nebylo souzeno, aby prožil své dny prostě a v ústraní. Neboť nade všechno mu byla kromě lásky k jediné ženě i láska k vlasti - a čest. Krom toho znal i cenu života - a cenu svobody, což v jeho době nebylo úplně obvyklé. Nicméně ... právě proto měl všechny předpoklady, aby vstoupil do dějin a stal se nesmrtelným.

Mimi šéf (2017)

Mohla to být velice vyvedená animovaná komedie - jen kdyby byla méně ambiciózní ... kdyby zůstala u správně ujetých a neobyčejně zábavných představ zhrzeného staršího brášky, kterému vpadlo do života zbrusu nové, leč nečekané a nezvané MIMINKO. Kdyby nevsadila na jakousi bojovně naladěnou mimi korporaci ... a kdyby proti sobě nepostavila DĚTI a ŠTĚŇÁTKA. Nenadšené 2,5*

Miss Potter (2006)

Zasněný příběh, který se nevyhýbá radosti ani žalu. Podobá se oživlému staromilskému obrazu nezemsky půvabné krajiny s nejasnými konturami - a se stejně nejasným osudem ... obrazu ve starodávném rámu, který potají osídlili všichni malí přátelé Miss Potter, aby jí mohli být nápomocni při všech životních zkouškách, které ji čekaly ... kterým musela čelit. P.S.: Základ jejího příběhu je pravdivý.

Něžné kuře (1978)

Ryze francouzský šarm + ryze francouzský smysl pro humor ... v rozverné komedii, která s přibývajícími léty neztrácí na půvabu ani na přitažlivosti.

Šťastnou cestu (1943)

Drama, které má jasně daný rámec i priority, takže každá z jeho postav zná už dopředu svou úlohu - a víceméně je předurčena k jejímu naplnění. Pokud snad v průběhu stopáže nabydete dojmu, že se pokouší zbytečně moralizovat, zkuste se zamyslet nad důvody, které ho k tomu mohly vést. Neboť ve výsledku nabízí globálnější a hlubší obraz předválečné společnosti - nebo alespoň její střední třídy, než by se mohlo na první pohled zdát.

Tři kroky od sebe (2019)

----- "Uvolni se ... je to jenom život. Skončí, než se naděješ." ----- O mládí, které touží roztáhnout křídla, vzlétnout až někam ke hvězdám ... a přitom si uvědomuje, že nemá budoucnost. A taky o lásce ... pro kterou platí víceméně totéž. Dojemné a otevřené a emotivní ... byť s určitými výhradami. Ta paličatá vzpoura proti osudu je uvěřitelná, účelově použitý patos v závěru už méně. I když ... kdoví, jaká je praxe na amerických klinikách, které vyhlížejí jako špičková V.I.P. pracoviště. Zdali tam teenageři s cystickou fibrózou mají téměř neomezenou volnost pohybu, takže si chodí kam chtějí, kdy chtějí - a s kým chtějí, své pokoje půjčují komu chtějí - a za jakýmkoli účelem, bez problémů se dostanou k uskladněným luxusním potravinám ... a dokonce i k chirurgickým oblekům. Zdali zaměstnanci kliniky opravu spoléhají na jejich zodpovědnost, takže bez problémů uvěří i problematickému, neboť svobodomyslnému a vzdorovitému týpkovi, že najednou - z ničeho nic - vezme svou léčbu do vlastních svobodomyslných a vzdorovitých rukou. A zdali je reálné oficiálně uspořádat pro jednu z pacientek neobyčejně efektní a srdcervoucí představení. Kdoví ... jednou je to V.I.P. klinika - a jako taková si chce udržet klientelu ... obzvláště za situace, kdy zdravotní pojišťovna od osmnácti let léčbu cystické fibrózy neproplácí (jak se jen tak mimochodem dozvíte). Nicméně to všechno není až tak důležité, neboť příběh má v sobě - především zásluhou ústřední dvojice - cosi uhrančivého ... do 4* mu tudíž mnoho neschází.

Lovec (1980)

Koho by napadlo, že námět vychází z reality ? Neboť se jedná o chlapsky poctivý příběh z chlapsky poctivých časů ... byť s lehounce parodickými prvky. Tehdy ještě ústřední hrdinové nebývali Supermany - a k přežití a k úspěchu svých misí občas potřebovali i kapku toho pověstného štěstíčka, které zpravidla chodívá okolo ... a přitom rozvažuje, na koho usednout. V každém případě - co se Steve McQueena týká, jedná se o důstojné rozloučení ... bohužel nejenom se světem stříbrného plátna. P.S.: Systém, který namísto řádného policejního sboru využívá služeb námezdních lovců lidí ? Víte ... asi už vážně stárnu, poněvadž mi začíná být trochu proti mysli ta lehkost, s níž jsou do problému (který se jich absolutně netýká) vtahováni civilisté ... jenom proto, že se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Strašidelné léto (1988)

----- "Z té obludy čišela touha a smutek - a já jsem věděl, že jsem to já." ----- Něco málo o volnosti bez zábran - a taky o podlosti bez výčitek ... o bezbřehém egoismu a absolutním sobectví - a taky o otevřeném srdci ... a snad i opatrném přátelství - ale to jen tak na okraj, aby se neřeklo ... v příběhu, který se inspiroval realitou.

Okouzlená (1942)

Drama, které je v první řadě poctivé - a svým způsobem i velice pokrokové a nekompromisní ... až se nechce věřit, že se zrodilo už v roce 1942. Nepodbízí se, vypráví svůj příběh se zaujetím a empatií - a nebojí se netradičních dějových zvratů. Jasné a zářivé 4*

Yesterday (2019)

Plagiátorský výlet do vykastrovaného alternativního vesmíru. Protože těch 12 veledůležitých vteřin, zdá se, nebyl obyčejný blackout, že ? Hlavní postavou je přitom poměrně nesympatický týpek, byť prezentuje veskrze sympatické písně ... JEJICH písně. Nicméně - ruku na srdce: The Beatles přišli se správnými hity ve správnou dobu ... jenomže 21. století nastavilo úplně jiné mantinely - a já prostě nevěřím, že by dnešní odezva byla TAK bezprostřední, TAK rychlá a TAK masová. Svět se proměnil - stal se dravější a do určité míry i povrchnější, ovlivňovaný nejrůznějšími hudebními směry, zahlcený konzumem a sebeprezentací (pokud zrovna nedostane opravdu silnou a nečekanou ránu mezi oči ... jakou je právě teď neobyčejně brutálně vedená válka Ruska proti Ukrajině - válka o to bezohlednější a odpornější, oč je ruská armáda neschopnější). Krom toho - i ONI si museli svůj úspěch zasloužit ... museli si ho ODPRACOVAT. Takže ve výsledku: Kýč na jedno podívání, který vykrádá cizí písně a přináší neurčitý, leč poměrně intenzivní smutek - a deziluzi ... nad prezentovaným světem, ochuzeným o část své historie ... nakolik významnou, to už je na vás. Popravdě - já bych ho komedií nenazvala, to ani náhodou ... 2,5* ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- P.S.: Neříkejte mi, že to dneska jde ... na vrcholu slávy jen tak beze všeho něco oznámit masám a vrátit se zase v klídku mezi bezvýznamné.