Hlavními hrdiny filmu jsou dva mladí lidé - Michal a Ruby, jejichž setkání nás zasvětí do pravidel a tajemství alchymie. Právě oni jsou totiž vybráni, aby našli Kámen mudrců. Během svého putování najdou i něco navíc. Možná je to láska, ale možná je to jenom pocit, který se s ranním rozbřeskem vytratí. Kdo ví? "Láska v tomto případě zvítězí nade vším," říká Jan Němec, "přitom není ani definovaná, ani naplněná." Příběh se odehrává nejen v současném Česku, ale i v sídle skutečné moci - Washingtonu, D.C. Součástí filmu jsou i dokumentární záběry z nedávné minulosti, ve kterých tvůrce odkrývá jejich skutečnou historickou souvislost. Film je moderní pohádkou i mystifikací zároveň. (oficiální text distributora)

PaPiLiO odpad!

V první řadě bych chtěla podotknout, že jsem na tento film šla z donucení. No a díky tomu (tati, fakt moc dík!:) znám odpověď na otázku "Nejhorší film, co jsi v životě viděla?". Takže aspoň nějaký smysl to mělo, no ale kdybych se mohla vrátit v čase, tak bych asi radši zašla do vedlejšího sálu na Twister, nebo co to tehdy dávali!:-)) ()

raininface

Já tenhle film beru jako takovou parodii na konspirační teorie, které jsou většinou stejně pošahané. Kromě toho mě ve filmu ještě zaujala jedna věta, která je pro dnešní dobu a zvlášť pro českou kotlinku výstižná: Kdo pravdu nevidí, hovořit o ní může. ()

Fumak

Film jsem viděl s odstupem času podruhé. Jan Němec natočil to co chtěl. Bez jakéhokoliv podlézání divákovi, kritikovi, komukoliv… Komu se to dnes podaří a pokud ano kdo to uvidí? V tuhle chvíli čtu knihu 5 a půl scénáře Ester Krumbachové. Takže to shlédnutí filmu bylo jedním z povinných doplňků k četbě. Osoba Ester K. je myslím jedním z klíčů k pochopení snímku. Jedním z dalších klíčků je třeba fotografie Rubiných rodičů, ve skutečnosti fotografie rodičů Jana Němce… A takto bychom mohli pokračovat… Jde ovšem o to co je nutné pochopit. A jestli je to nutné. Nářky některých zdejších recenzentů člověku pak v dalších kontextech začnou připadat přinejmenším směšné. Anebo je opravdu chytré dávat najevo, že něčemu nerozumím a ustanovit to jako normu? Ale ku cti těmto jest, že se nebojí. I to je obraz doby: “Jsem chytrý jak rádio a co neznám to si najdu na webu. Co si nenajdu je blbost.” Ach jo…  Možná by bylo zajímavé kdyby byl film černobílý, nebo jednotlivé sekvence nějak barevně tónované. Myslím, že všechno by se ještě více propojilo a ...krásně znepřehlednilo. Ale to je jen jedna z představ. Kdoví.  Druhé shlédnutí jsem si rozhodně užil ještě víc než první. Tak třeba za pár let… ()