Company

• USA The Company (více)

Při práci na filmu Company se režisér Robert Altman spojil se členy chicagského Joffrey Ballet a s herci Neve Campbellovou a Malcolmem McDowellem, aby natočil fascinující vhled do zákulisí špičkového baletního tělesa. Je to film o tvůrčím procesu, o sváru mezi profesními a osobními požadavky, o vzletech a pádech uměleckého řemesla. Altman líčí osudy mladých tanečníků a tanečnic s ironickým nadhledem a s vědomím rozporuplnosti a nevděčnosti jejich profese. Ačkoliv to jsou špičkoví tanečníci a světově proslulí umělci, většina z nich tře bídu s nouzí, mají nízké platy a žijí doslova ze dne na den ve zcela nehvězdných podmínkách. S přehnanou péči se starají o svá těla a zároveň zapalují jednu cigaretu od druhé, obracejí do sebe litry kávy a dřou hodiny a hodiny navíc. Do jejich světa patří i zkrvavené nohy, zmařené naděje, ale i účast na něčem tak nesmrtelném a pomíjivém zároveň, jako je umělecká krása. McDowell v odvážné a překvapivé kreaci představuje diktátorského uměleckého ředitele splečnosti. Neve Campbellová, která tančila v Kanadském národním baletu, než se začala věnovat herectví, představuje talentovanou, ale konfliktní členku souboru, která je jen krůček od toho, aby se stala první tanečnicí. Spolupodílela se také na scénáři se scenáristkou Barbarou Turnerovou a také film spoluprodukovala.

Robert Altman o filmu řekl: V každodenní realitě a hlavně v těch nejnemožnějších a nejneuvěřitelnějších podmínkách čelí tanečníci a tanečnice stejným problémům jako my všichni ostatní - biologickým hodinám a gravitační síle, která nám říká - tohle prostě nejde. Ale existují okamžiky v jejich životě, kdy, obrazně řečeno, jsou schopni tyto síly pokořit. (oficiální text distributora)

Akana

Polodokumentární, polohraný pohled do zákulisí moderního baletu. Zkoušky, představení, vztahy, soukromí, všechno rozlámané do typicky altmanovského puzzle, ale tentokrát s maximálně potlačenou dějovostí. Prostředí navádí ke srovnávání s Černou labutí, ale to není na místě, protože tady vůbec nešlo o nějaké expresivní vyjádření myšlenky, spíš o poctu všem těm baleťákům, jejichž umění má ve filmu největší prostor. Mezi Altmanovými pracemi je to spíš okrajová záležitost, nevzrušivá, ale docela příjemná. Nejzábavnější pro mě byla vánoční besídka. 70% ()

ljukyljuk

pre tých, ktorí sa dokážu vo filme zaobísť aj bez nejakej silnej dejovej linky a iba si vychutnajú tú krásu tanca. poznámka: niekedy MUSÍM ísť na balet, jednoducho musím! 80% ()

LukH

Tento filmeček mne kvalitou nezaujal (nejsem fanda baletu, byť naprosto obdivuji umění těchto tanečníků!) a ani zábava se nekonala - spíše naopak, dost jsem se nudil. ()

Unka

Šla jsem na Company jako na film Roberta Altmana. I když bych mohla být v tomto ohledu zklamána - nečekejte ani styl Hráče ani (mých oblíbených) Prostřihů, natož Gosford Parku -, nebyla jsem. Zdaleka. Už dlouho mě totiž film v kině tak nepohltil. Vizuální a hudební stránka je naprosto úžasná! Jestli nesnášíte balet (jako já), možná (jako já) zjistíte, že neexistuje jen Labutí jezero a podobná klasika, ale také balet veskrze moderní, strhující a velmi poutavý. Jestli do Prahy někdy přijede chicagský Jeoffrey Ballet, kupuji si lístky do první řady!!! ()

JohnnyBoy

Když si Neve Cambell zvrtne kotník prožíval jsem takovou fyzickou bolest, že jsem málem uškrtil nějakou dámu sedící v sedadle přede mnou. Omlouvám se té paní z kina Pupp.... ()

lehkoživka

70 %. Krásné taneční scény, navíc tam tancovali hodně, což se mi u tanečních filmů líbí. Mimochodem většina filmů tohoto typu je blbý doják s hepyendem prokládaný skvělými tanečními kousky, díky kterým tu hrůzu, kdy protagonisti mluví, vydržím. Tenhle nebyl. De facto to bylo ze 70 % o tréninku a z 20 % o vystoupení. Což je na jednu stranu fajn - pro diváka, co má rád tanec jako já, ale přece jen to měl být hraný fim, ne dokument. Takže mi tam chyběl nějaký ucelený příběh. Celé mi to připadalo takové rozdrobené, bylo tam pár hlavních postav, ale člověk neměl šanci blíž je poznat. Zklamalo mě poslední představení, kterému je věnován velký prostor. Po těch všech krásných tanečních scénách s nápaditou choreografií jsem prostě neskousla tuhle prvoplánovou, barevnou, překostýmovanou blbost (s obvyklými masivními kulisami a kouřovými efekty). Nebýt téhle šaškárny, dala bych o hvězdu víc. ()

BEZHLAVY

Tento snímek je oslavou pohybu těla, který znázorňuje pocity, myšlenky, postoje, je oslavou lidské jedinečnosti v možnosti pohybem těla vyjádřit cokoli. Děj není pro film až tak podstatný, spíše dokumentaristicky popisuje vztahy a dění okolo členů baletního souboru. Pro mne parádní podívaná do zákulisí a to mne vždy moc baví.. ()

majlaan odpad!

Balet, balet, balet ... pokud máte rádi balet, budiž ... pokud ne, raději ruce pryč, nic jiného než balet se tady totiž opravdu neděje. Zvolte raději Černou labuť, ta má co nabídnout i nebaleťákům. ()