Pravda a spravedlnost

Estonsko, 1870. Mladý energický muž Andres přijíždí se svou ženou Krõõt na novou farmu, kterou si koupili na půjčku, aby mohli začít nový život. Robber’s Rise se musí stát místem vhodným pro rodinu s dětmi. Nový domov ale vyžaduje hodně práce a důslednosti - začíná souboj s přírodou, osudem a zlomyslným sousedem jménem Pearu. Když život nadělí muži více utrpení než vytoužených úspěchů, začne zoufale hledat pravdu a spravedlnost - u soudu, v hospodě i v Bibli, obětuje při tom svou rodinu, přátele a nakonec i sama sebe. Sen o prosperujícím a láskyplném místě se noří čím dál hlouběji do stínu reality. (Cinemax)

Mackoun

Trochu delší stopáž, ale pokud nezačnete koukat po lahvi vína, čtyřech pivech nebo složené fůře uhlí na další sezónu, tak je stopáž 2,5h celkem snesitelná a vzhledem k tempu a náladě celého filmu by případné znuděné odpadlíky asi nespasila ani o hodinu kratší verze. Kamera a celkový vizuál je sama pastva pro oči, herci rovněž na úrovni. Jen nedoporučuji jedincům s existenční krizí - i přes malebné venkovské prostředí se tam toho vesměs moc pozitivního vlastně neděje. Suma sumárum - jak je člověk příliš tvrdý sám na sebe, je pak zbytečně tvrdý i celý (nejen jeho) život. ()

AloeB

Jeden soused je hajzl a ten druhý se jím pomalu stává. Působivá venkovská sága z prostředí Estonska 19.tého století, kde chlapi nosí příšerné plnovousy a vodka teče proudem. Jeden by řekl, že Estonci umí ve svých filmech překrásně propagovat svoji krajinu, protože samotné záběry na ni jsou jednoduše dokonalé, naštěstí to však není to nejlepší na filmu, protože tím je zcela jistě dějová stránka. Jistě, Tõde ja õigus je náročnější na shlédnutí, skoro tříhodinová stopáž divákovi nepomáhá, ale v konečném důsledku stojí za to dokoukat ponurý film celý ani ne tak kvůli nějakému fantastickému závěru ale pro jeho celkové vyznění. ()

Akaja

Stopáž je teda extra dlouhá, ale příběhu by zkrácení asi uškodilo. Nádherná výprava, úžasná kamera. ()

ER

Estonsko? Díky silné zvědavosti jsem se na film podíval a nelitoval jsem. Story o nenaplněných ambicích muže (hospodáře) , který jde za svým snem a zaštiťuje se přitom rodinou, která na to nakonec nejvíce doplatí, se povedla. Výborná režie a kamera podporuje děj, který je po celou dobu spíše komorní s depresivní náladou. Jako bych se díval na temnějšího Lasse Hallströma. ()

samkko

7.7/10 a Estonci mě opět přesvědčili, že filmy prostě točit umí. Tahle dvou a půl hodinová artovka plná podlouhlých záběrů, fantastických hereckých výkonů, venkovské atmosféry a někdy i pořádným napětím, rozhodně není filmem pro každého. A to hlavně z důvodu delší stopáže. Ale ten kdo už můj filmový vkus trochu zná, tak ví, že jsem si to parádně vychutnal. Za zmínku rozhodně stojí zmínit, že vám film nabídne nejednu myšlenku na zamyšlení nad bytím samotným, ale i o tom, jaká má pravda a spravedlnost v dnešním i dávném světe opravdu moc. ()

pafka

Syrove vypraveny pribeh o drsnych podminkach, ve kterych zily rodiny na zacatku minuleho stoleti. A co znamena mit blbeho souseda a jak to umi zneprijemnit zivot na dlouha leta. Dobre vystaveny a odvypraveny pribeh. ()

PanJelen

Příběh o statkáři z 19. století, co chce postavit dům a zajistit blahobyt, pro svou rodinu. Největším jeho problémem je nesnesitelný opilecký soused, s kterým vede dlouhotrvající spory. Aby se dokázal ubránit jeho rozmarům, stává se postupem času tím, co nejvíc nenávidí. Příběh o nenaplněných ambicích obyčejného muže, který měl sny a pro ně udělá cokoliv. Nádherná kamera a skvělé herecké výkony, výborně vykreslují všední těžkosti obyčejných lidí a důsledky toho, když si lidé v těžkých časech moc nepomáhají. ()

filipm

Film mě dostal svou hloubkou. Po jeho skončení se doma rozvinula velmi zajímavá debata o smyslu života.K filmu samotnému: nádherná kamera, dlouhé dramatické záběry, které se dnes už nevidí, ale plně podtrhly vyznění příběhu.Skvělé herecké výkony.Syrovost, která k vykreslované době prostě patří. Zkrátka musím říci, že jsem dlouhou dobu neviděl lepší snímek. ()

Foltest

Strašně obdivuji Estonce, že zvládli natočit tak vynikající film, jakým Pravda a spravedlnost dozajista je. Svým sylem mi hodně přiopomínal další dobrý film, Až na krev. Celý snímek je vlastně zpracovaný život jednoho estonského farmáře, a musím říct, že si režisér s úkolem poradil vskutku náramně. Navíc příběh je to vskutku monumentální. Ano, celý příběh je nesmírně tragický, ale zároveň se jím vine hlubší poselství o smyslu tvrdé práce, životních priorit a snaze vše, co člověk má, obětovat rodině. Následně i konec, kde se farmář rozhoduje vyčistit řeku a s konečností tak zpečetit práci, jíž obětoval život, je dle mě uspokojivé a velmi silně mnou pohlo. Ještě dlouho po skončení snímku, jsem přemýšlel nad jeho významem, a co mohl farmář udělat ve svém životě jinak, případně v čem udělal chybu, protože pevně věřím, že základní premisa, tedy že cesta za šťastným životem vede jen skrz tvrdou práci, opravdu platí.Zároveň je ale nezpochybnitelné, že farmář se neskutečně zatvrdil, což vedlo prakticky ke všem tragickým důsledkům jeho nesmiřitelného života. No, na každý pád je Pravda a spravedlnost nesmírně zajímavý fil, který vřele doporučuji každému ke zhlédnutí a před Estonci smekám až k zemi. ()

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

17.12.2019

Přestože konečné nominace na Oscara ještě známy nejsou, vydala Americká filmová akademie prozatím alespoň krátké seznamy užších kandidátů pro jednotlivé kategorie, a český film může začít předběžně… (více)