Reklama

Reklama

Pravda a spravedlnost

Trailer

Obsahy(1)

Estonsko, 1870. Mladý energický muž Andres přijíždí se svou ženou Krõõt na novou farmu, kterou si koupili na půjčku, aby mohli začít nový život. Robber’s Rise se musí stát místem vhodným pro rodinu s dětmi. Nový domov ale vyžaduje hodně práce a důslednosti - začíná souboj s přírodou, osudem a zlomyslným sousedem jménem Pearu. Když život nadělí muži více utrpení než vytoužených úspěchů, začne zoufale hledat pravdu a spravedlnost - u soudu, v hospodě i v Bibli, obětuje při tom svou rodinu, přátele a nakonec i sama sebe. Sen o prosperujícím a láskyplném místě se noří čím dál hlouběji do stínu reality. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

misterz 

všechny recenze uživatele

Fantázia, Estónsko zaváľalo. Veľmi vydarená rustikálna dráma, plná odriekania, sklamania, sporov a padnutých nádejí.... Výprava je tak vynikajúca, že schová do vačku hocijaký holyvúd. Bez problémov vás prenesie do prostredia, kde sa čas a príroda s ľuďmi príliš nemaznali. Všetko vydreté, miestami mi až srdce stislo. A k tomu sused, ktorý sa stal hotovou nočnou morou pre chudáka hlavnú postavu. Tiež zaujímavé bolo sledovať, ako sa s postupom času menia charaktery postáv, zvlášť si všímajte Andresa - je nad čím popremýšľať. Je tu síce aj trošku vaty, ale ozaj len máličko. Skrátka, obrovské prekvapenie, silný nadpriemer. 85/100 ()

sochoking 

všechny recenze uživatele

Výborná kamera a príbeh, ktorý zachytáva životy dvoch chlapov, ktorí sa pohádali (a hádali) kvoli chujovine. A následky, samozrejme, si odnášali nevinní. Príbeh je hlavne teda o Andreasovi, ktorý mal vôľu, cieľ, húževnatosť a odhodlanie zmeniť svoj život a pôdu, ktorú si prenajal, a nakoniec sa ale stal pravým opakom toho, v koho a v čo veril. Depresívne, ťažké, ale ani na chvíľu vás to neodtrhne od deja. 80% ()

Reklama

AppleCore 

všechny recenze uživatele

"Život je jen stéblo trávy před kosou." Zdánlivá venkovská pohoda se naivnímu statkáři pomalu přetváří před očima a ukazuje svoji skutečnou náturu. Pravda a spravedlnost prostě asi neměla v Estonsku devatenáctýho století svoje místo, stejně jako nemá místo ani v současnym světě. Byť se ve filmu v podstatě nic moc neděje a vážně sledujeme jen jednu hlavní postavu napříč dekádami zmaru, je to svym způsobem nejhezčí film posledních let, kterej ve finálním aktu vyjeví skutečnou hloubku celýho dlouhýho příběhu. Prostě ten vzácnej případ, kterej je režijně, herecky, hudebně, ale především vizuálně tak dokonale dotáhnutej, že to baví navzdory absenci nějakých intenzivnějších dramatických momentů. Film o tom, že spolehnout se můžete jen sami na sebe... a o dalších věcech. Doporučení: Pokud si film pustíte na HBO, dejte si to v původním znění. Dabing je hroznej! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tady jsem byl na pomezí rozporuplnosti a ještě jsem film ani neviděl. Estonsko je pro mě v rámci Pobaltí nicméně stejně zajímavé jako Skandinávie a tak jsem do toho šel, a to i přesto, že délka filmu je úctyhodných 149 minut. Pořád si ale říkám, že to chce hodně velké sebevědomí natočit něco tak dlouhého a přitom se nebát, že to diváka unudí k smrti. Víc, než jakýkoliv jiný film, ten s takovou délkou má jistotu, že buď to bude velký průser a nebo velký filmový zážitek. Estonci se ale překonali. Pravda a spravedlnost je nádherný dobový velkofilm z vesnického estonského prostředí v druhé polovině 19. století. Herecké výkony úctyhodné, navíc se v průběhu filmu proměňující se, kamera a prostředí naprosto úchvatné, mnohdy ty bažiny působily až hypnoticky skvostným dojmem. A ten příběh? Nemám slov. Zíral jsem od začátku do konce. Výborný kousek! ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Jednu * ubírám pro rozvleklost a zbytečnou délku. Jinak zajímavě uchopené téma problému nástupnictví. Se stále rychleji se měnícím světem je stále častější a přitrozenější, že rodiče obětují život pro budoucí dobro svých dětí, avšak v kritické chvíli děti zjistí, že o ně nestojí, ba že je dobro jejich rodičů pro ně nepoužitelné. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Na motivy jednoho ze zásádních děl estonské literatury pentalogoie „Pravda a spravedlnost“ („Tõde ja õigus“) estonského spisovatele Antona Hansena Tammsaareho. (jojo-Jozin)

Reklama

Reklama