Light Up the Sky!

všechny plakáty

Častěji než messerschmitty útočí na ně splín a ponorková nemoc.
Druhá světová válka na britských ostrovech. Služba u protiletadlové pátrací baterie nemá konce. Muži v jednotce poručíka Oglebyho vedou zahálčivý život, při kterém je nejtěžší udržet stálou pozornost a bojeschopnost. V každodenní rutině vítají i malé rozptýlení, třeba večeří z nakradených vajec nebo koupelí v plechové vaně, kterou proti zákazu přitáhnou na ubikaci. Ale i jindy přísný Ogleby ví, že jeho „světlušky“ jsou nejprve lidi, a až potom vojáci. (dopitak)

dopitak

Laskavá a smutná komedie, která asi nejvíc ze všeho připomene Nebeské jezdce, přestože se nebojuje ve vzduchu, ale když, tak jen na zemi. Začátek vypadá na kdovíjakou taškařici, ale od divadelního výstupu koutky úst postupně klesají až si divák na konci uvědomí, že ne všechno označené jako komedie musí být nutně psina. Angličtina je v tom tedy příšerná, tohle má do Oxfordu pořádně daleko, přízvuk u některých herců je tak silný, že jsem chvílemi přemýšlel, jakým jazykem že ti to pánové vlastně hovoří. Úvodní titulky představují Iana Carmichaela jako hrdého velitele skvadry a mužstvo jako jeho "gunnery". Jasný tip pro Filmový klub ČT. ()