Na ulici v typické čtvrti Buenos je zaparkováno luxusní SUV. Dovnitř se vloupá muž, který hodlá ukrást vše, co mu přijde pod ruku, ale když se pokusí dostat ven, dveře i okna auta se zamknou jako v opevněném bunkru. Ocitá se v naprosto zoufalé situaci – je v pasti. Kdosi pak přijde vůz zvenku zkontrolovat a vypadá to, že má plán. (Cinemax)

Foltest

Tak tohle mě opravdu nezaujalo. Děj, odehrávající se v autě, je kvůli svým kulisám příliš plytký na to, aby se mohl nějak výrazněji rozvinout. I přes několik nechutných scén byl celý děj v autě nudný a nezaujal mě. Na konci mi to celé přišlo nějaké divné. Doktor ani neměl pořádný plán, co se zlodějem bude dělat. Konec snímku je plný nelogičností. Celý zlodějův útěk z auta je prapodivný. Stejně tak policie měla několik jasných příležitostí doktora zastřelit ve chvíli, kdy ohrožoval rukojmího. Konec je bohužel neuspokojivý. Doktor neměl žádný pořádný důvod zloděje pustit, stejně tak jako se zabít. Jediný klad proto vidím pouze v tom, že mě ze začátku, když jsem ještě nevěděl, že ke zloději doktor jen tak přijde a položí si na palubní desku pistoli, upřímně zajímalo, jak to celé dopadne. ()

Jirkacek

Není mnoho filmů z argentinské tvorby, které bych měl tu čest ve svém životě vidět, dokonce je možné, že snímek z roku 2019 s prozaickým názvem 4x4 byl dokonce tím prvním. Shlédl jsem jej na doporučení uživatele CommanderCZ a tak se jednoho večera film objevil na obrazovce naší korejské televize. Hned na začátku se objevil hlavní a smutný hrdina příběhu, který se jmenoval Ciro (Peter Lanzani) a procházel se Buenos Aires. Najednou uviděl SUV od Mazdy a rozhodl se do něj vloupat. Bez problémů se dostal do auta, vymontoval autorádio, prohledal zásuvky a naschvál se vymočil na zadní sedačky. Pak chtěl s lupem auto opustit, jenže to nešlo – dveře byly zamčené vpředu i vzadu, takže se sice zběsile snažit dostat ven, jenže si jen pořezal ruku o vnitřní mechanismus dveří a když se pokusil prostřelit okno pistolí, kulka se od skla odrazila a zasáhla ho do stehna. Ránu si provizorně ošetřil a chtěl si zavolat mobilem pomoc, jenže se mu telefon vybil. Navíc v autě bylo horko a jelikož vypil láhev Pepsi, měl žízeň. Nepomohla mu ani žena, která si u auta spravovala make-up, protože auta bylo zvukotěsné. Pak přišla noc a Ciro sužovaný žízní olizoval orosené okna dveří. Ráno poslouchal hudbu, když v tom někdo začal volat na telefon zabudovaný v autě. Byl to majitel vozu Enrique (Dady Brieva), lékař specializující se na porodnictví, který Cirovi řekl, že bezpečnostní systém, který zabudoval do auta a jemuž říká 4x4, přerušil elektřinu v autě v okamžiku, kdy se Ciro vloupal dovnitř. Dále mu řekl, že auto je kompletně neprůstřelné, odhlučněné a polarizované, takže ho nikdo neuslyší ani neuvidí volat o pomoc a navíc vše může ovládat na dálku. Jediná věc, která není zajištěna, je prý plyn v nádrži, takže pokud Ciro neuposlechne, vyhodí zloděje do vzduchu. Potom začal rozhovor o osobním životě lékaře, z něhož se stal vdovec, měl dceru a vnouče a trpěl rakovinou, takže mu zbývalo několik měsíců života. Ciro tupě poslouchal a požadoval, aby byl propuštěn, také vyhrožoval, že zabije Enriqueho a jeho rodinu, pokud tak neučiní. Enrique zavěsil a zapnul klimatizaci na nejsilnější úroveň, takže zloděj trpěl několik hodin podchlazením, navíc se musel vypořádat se střelným zraněním a neměl vodu ani jídlo. Ciro se později nadále snažil uniknout, ale zesílené dveře byly příliš silné na to, aby pronikl železem. Zloději nepomohl ani jiný zloděj, který se pokusil vloupat do 4x4, protože byl okolojdoucími zadržen a pak odvezen policií. Enrique znovu zavolal a vypnul klimatizaci, poté následoval další rozhovor o tom, jak svět řídí bohatí a chudí jimi šlapou. Ciro pak začal blouznit a po dalším telefonátu mu Enrique řekl, že vzadu je schovaná hadice ostřikovače s pitnou vodou a tak se zloděj napil. Dny plynuly a Ciro začal ztrácet zdravý rozum. Snaží se odvést svou pozornost kreslením na interiér auta, pojídáním papíru z příručky k autu a močením do láhve, aby se napil. Po dalším hovoru od Enriquea, který požádal o Cirovy informace, řekl zloději, že v brzdovém panelu v autě je ukrytá čokoládová tyčinka. Enrique zavolal další den řekl mu, že navštívil Cirův dům a viděl jeho ženu Irinu a syna Lionela. Enrique lhal o Cirově pobytu a tvrdil, že pracuje pro loterijní společnost a že Ciro vyhrál 100 000 dolarů, které Enrique dal jeho manželce, aby se mohla vystěhovat z jejich bytu a koupit si dům. Ciro byl zoufalý, že Enrique šel za svou rodinou a zeptal se, co mu udělal. Enrique začal Cira škádlit, že našel jeho záznam v trestním rejstříku, ve kterém byla zpráva o jeho zločinech - zastřelení bratrů, které Ciro okradl, pak ubil řidiče autobusu k smrti za to, že zabránil Cirovi okrádat své pasažéry, nakonec že ukradl ženě auto a kabelku spolu s přítelem a měl náhodně srazit nevinného kolemjdoucího. Ciro popíral odpovědnost za své činy a tvrdil, že to byla jejich chyba, že na něj buď vytáhli nůž, nebo mu zabránili v krádeži. Enriquez říká, že Ciro si svou rodinu za své zločiny nezaslouží a zavěsil. Další den se podařilo Cirovi dobít mobil pomocí slunce a dovolal se manželce, ale zmohl se jen na omluvu. V noci pak měl divoké sny a pak se zničehonic před autem objevil Enrique, který si pak přisedl k němu do auta. Následně jej chtěl odvézt pryč, ale zloděj využil situace a vylezl ven z auta. Jenže byl tak zesláblý, že daleko neutekl a pak jej Enrique začal táhnout zpět do vozu. Vše viděla policistka, která zavolala posily a k mému překvapení, začal Enrique mířit pistolí na Cira a vzal jej tedy jako rukojmí. Na scénu v ulici se přijel podívat tisk a televize a také policejní vyjednavač ve výslužbě Julio Amadeo, aby si promluvil s Enriquem. Závěr filmu se nezadržitelně blížil a napětí na ulici by se dalo krájet. Samozřejmě jsem byl napjatý, jak to celé dopadne, což jsem se za 20 minut dozvěděl, ale výsledek zápasu si nechám pro sebe. No a co říci na tento argentinský film ,jehož námět vycházel ze skutečného příběhu ? Filmaři si vystačili s minimem, většinu času jsme viděli jen jednoho herce v autě, který navíc ani nebyl kladným hrdinou a tak bylo docela těžké mu držet palce. Až skoro na konci 90 minutového snímku se objevil druhý herec v osobě lékaře, druhého smutného hrdiny příběhu. V podstatě to byl tedy depresivní příběh se smutným koncem bez vítěze a tak to bohužel v životě bývá často. Žádný happyend, žádné sladké mazání medu okolo úst, žádné úsměvy na rtu. Smutek, zklamání, deprese, násilí. Před začátkem filmu jsem vůbec nevěděl, jak děj bude probíhat a tak jsem byl hodně překvapen, s jakým minimalismem si tvůrci vystačili. Ovšem na druhou stranu to nebylo zrovna zábavné a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, argentinský snímek 4x4 ode mne získal dvě hvězdičky s pohonem na všechny čtyři cípy **. () (méně) (více)

Fakof

Spočiatku to vyzeralo, že ide o originálny príbeh o sofistikovanom vrahovi, ktorý si naláka zlodejov do svojho luxusného SUV, no vykľulo sa to v 70 ročného pomäteného doktorka, ktorý má proste len “šťastie na zlodejov”. Asi v polovici začal film dosť strácať svoje počiatočne napätie, a zmenilo sa to na úplne niečo iné než na čo sa to spočiatku hralo. Keď sa film začal rúcať, vedel som, že aj záver dopadne zle, a tak sa aj stalo. Ide o dosť premárnený potenciál. ()

OtokPag

Za to, jak se v autě vychcal zasloužil ten zasranej čórkař upálit! Jinak parádní příběh. Zajímavé bylo i nahlédnutí na zabezpečení nemovitostí v místě příběhu ()

gauchingman

Dojemný film o přátelství člověka a cvrčka... ------------------------- P.S. Konec filmu je asi poněkud přepálený, ale chápu, že kdyby skončil normálně, okamžitým přivoláním policie, celý příběh by zřejmě tak nějak vyšuměl do ztracena. Tady se tvůrci chytili sami trošku do pasti. ()