Pan deng zhe

Man-To Tang, Lin Li

Scénografie:

Daniel Lee, Eddy Wong
  • LukeSharp

Číňani se v těchhle melodramatických a patriotických CGI sračkách celkem hodně vyžívají. Bohužel to má většinou za následek jen to, že jsou všechny postavy ultra dementní a sledování jejich počínání někdy opravdu až fyzicky bolí. Konkrétně zde pak budete dvě hodiny sledovat bandu těch nejhloupějších horolezců na světě, kde všichni mají sebevražedné sklony a vyvolávají ve vás pocit, že pokud si i v té největší bouři skupinově zabrečíte, dokážete pak Mt. Everest zdolat třeba i na boso (tady nekecám, to tam fakt je!!). Čína je vlastně celkově asi nejubrečenější národ na světě a koukat už v několikátém filmu, jak postava se slzami v očích něco řve do prostoru, mě přestává bavit.(8.3.2020)

• Marze

Dobrodružství čínských horolezců, kteří se pokoušení zdolat Mount Everest je jen sporadicky vzrušující. Líbily se mi uspokojivé charaktery postav, ale jejich vztahy nic moc. Jen smrt , zuřivost a usmiřování nestačí. Působivým zvukem, kdy je slyšet každé kliknutí karabiny si zaslouží snímek velké plátno. Je možno porovnat s podobným snímkem Everest. Tento národní spektákl, který způsobí čínských divákům mnoho sentimentu a hrdosti se asi po světě v kopiích tolik nerozšíří jako Koronavirus Covid19.(29.3.2020)

• JASON_X

Dokážu si báječně (a s nadsázkou) užít esteticky vytříbené féerie typu Tygr a drak, ale tohle už bylo i na mě moc. Ne, neřeším teď tu olbřímí porci CGI, kvůli které jsou horolezecké scény spíš animované než hrané. Ale nevstřebám, že ačkoliv jsem byl připravený na všelijaký ten čínský vlastenecký a hrdinský megapathos a různá mainstreamová megaklišé, tak palebná síla i kadence tendenčně výchovného, infantilně polopatického, uvědoměle budovatelského, politicky angažovaného scénáristického hnoje předčila i ta moje nejdivočejší očekávání. Od chvíle (pár minut po začátku), kdy se trio hekajících čínských klaunů hrabe na vrchol Čomolungmy pomocí bizarní spartakiádní figury a jeden cvičenec leze dokonce bez bot(!), jsem film částečně vypustil a sledoval ho pouze jako absurdní (a nechtěnou) komedii. Myslím, že i sám beznohý Meresjev, svého času metající ve filmu kozáčka, by se u desítek "akčních" scén musel smíchy mnohokrát připochcat. Ve zrůdné filmové kýčovitosti Kitájci spolehlivě trumfnou i pomyslné spojené síly Rusů a Američanů. Strašně rád jsem po čase zase viděl Čang Ci ve velké roli, ale tu roli má bohužel v čistokrevné filmové idiocii primárně určené mentálně zaostalému pologramotnému diváctvu, v idiocii zhruba na úrovni Komisaře Rexe nebo melodramatických latinskoamerických telenovel. Pokud jste však ještě mnohem perverznější než já, třeba si film zvráceně vychutnáte. V tom případě vydržte až za závěrečné titulky, možná přijde i Jackie Chan.(2.3.2020)

• Lacike

Tento žáner príliš nemusím. Horolezectvo považujem za jednu z najzbytočnejších činností. Ale občas sa nájde nejaký film, ktorý mi to dokáže dostatočne pútavo podať. Napríklad K2 a Michaelom Biehnom. Climbers je ale nepodarok rovnako ako ostatné filmy tohto packala. Dramatická línia na mňa vôbec nefungovala. Film je preplnený pátosom a červeným patriotizmom. Z historických sračiek strana presedlala na ďalšie žánre. Postavy sú nefunkčné figúrky, ktoré mi boli ukradnuté a tak film mohli zachrániť scény z hôr. Ale už z traileru bolo jasné, že sa žiadnych nedočkáme. Len kopa očividného CGI. Že sa to odohráva v horách, kde postavám mrznú gule neuveríte ani na sekundu. Celý čas si ich parili pekne krásne v štúdiu pred zeleným plátnom. A akokeby nestačilo hnusné CGI, tak Daniel Lee vymýšľa jednu extrémne šialenú a nereálnu scénu za druhou, že vám Vertical Limit začne pripadať ako vrchol realizmu. Výsledok je totálny nepodarok s ktorým nemá cenu strácať čas. Jackie sa tam mihne na konci v totálne zbytočnej scéne. Pomaly ale isto začína byť zárukou mizerných filmov. 1/10.(4.3.2020)

Ja to nevidím až tak kriticky ako niektorí tu prítomní. Tak ako treba od každého čínskeho filmu očakávať patriotizmus vo väčšej miere ako pri amerických filmoch, to je už fakt, ktorý vychádza priamo z ich politického režimu a vecí, ktoré so sebou prináša. Že od nich netreba očakávať príliš realistickú akciu, to je tiež fakt, veď potom by aj filmy o Yip Manovi vyzerali inak a to som im všetkým dal plnú palbu. Jednoducho treba vedieť, čo očakávať. Jasné, toho zlého je tam dosť. Na druhú stranu, keďže horolezeckých filmov jednak nie je dosť a jednak už nie priamo o najvyššej hore sveta, tak som vďačný za čokoľvek. Toto bol taký horský Wandering Earth. Keď si odmyslím tie fantasy scény ako nohy naboso, lietanie vo vetre, lietanie na rebríku a najviac superhrdinský zásah ako zachytenie obrovského ľadovca vlastným chrbátom pri páde, čo by v skutočnosti nemalo za následok len natiahnuté väzivo v ramene ale čistú placku v podobe zmesi zachráňovaného aj zachraňujúceho. tak mi zostáva na Čínu slušný dobrodružný zásah aj s presahom do časti súkromného života, pekný tréning, ktorý síce s horolezectvom moc nemal spoločné, resp. by bol vo výcviku len okrajový, ale predsa tam len bol, čo v takýchto filmoch nie je bežné. Navyše to nemalo klasický happyend, ako to Američania vedia s výnimkou Everestu samozrejme. Ja som rád, že som to zhliadol. Je to veľký oddych od klasických historicko-fantasy snímkov.(19.4.2020)

• - Jako akční choreograf na filmu pracoval Alan Ng. (Rominator)

• - V závěrečných titulcích je k vidění mezititulková filmová scéna a dokumentární záběry skutečných horolezců. (Rominator)