Krajina v tísni

Dokumentární

Česko, 2017, 52 min

Petr Jančárek

Petr Jančárek

Vystudoval jsem sociální a kulturní ekologii a toto je pro mě zatím nejlepší ekologický dokument. Přímočaře pojmenovává základní problémy a nevyhnul se ani ekologickému tabu raketovému přibývání obyvatel na zemi, protože život je přece tajemství a je posvátný. Nebo čím více lidí bude na planetě, tím bude více chytrých mozků, kteří problémy technokraticky vyřeší. Ano, každý den je nás o 22 tisíc víc. Lidstvo se musí naučit kontrolovat porodnost a ne se bezuzdně rozmnožovat, jinak to špatně dopadne. Minulý týden jsem byl na Ministerstvu pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze na konferenci o udržitelném rozvoji. Americký vědec zde říkal, že Země se otepluje o 0,21 stupně každých deset let, ale zrychluje se to. Planeta je nyní nejteplejší co to sledujeme. Máme vědecky potvrzeno, že maximální zvýšení, které můžeme tolerovat je 1,5 stupně. Ale vše ukazuje o 3 stupně. Svět je velmi ohrožen.Čína představuje 28% světových emisí a právě teď se zde buduje 170 nových uhelných elektráren a budou v provozu minimálně do roku 2050.Na rýžovištích vzniká také metan, dusíkatá hnojiva...Před 150 tisíci lety byla hladina oceánu o 8 metrů výše. Klimatolog Hanson říká, že už nyní jsme na stejné úrovni jako před 100 tisíc lety a začnou prudce tát ledovce. Panelistovi, který bydlí v USA na pobřeží bude zaplaven dům. Jsou záplavy, požáry, hurikány. Američtí politici se tomu nevěnují, protože jsou neuvěřitelně zkorumpovaní.Povodně v Benátkách to je takový předkrm.Lidé to už vědí a nastane doba, kdy politici nebudou smět říkat takové blbosti.Bude trvat desetiletí se dostat zpět z oteplení o 1,5 stupně na 1,2. Robert Murdoch, majitel Wallstreet - když australský premiér řekne že změna klimatu je špatná, tak s ním Murdoch zatočí.Na konferenci jedna zahraniční odbornice říkala, že brzo budou vyvinuty dokonalejší 3D brýle, takže nepojedete na Machu Pichu, ale prohlédnete si ho ve 3D brýlích a odložíte tu cestu, která je environmentálně škodlivá. Viděl jsem dokument ve filmovém klubu v Praze.(4.12.2019)

Kořistime to je celé...Pro školy ideální jen dostat to do praxe návrhy moudrých... Půda patří jen 20% těch kteří na ní pracují 80% si pronajímá, jaký je asi vztah těchto lidí k půdě?(11.10.2019)

Vynikající zpracování a pěkné animace.(23.7.2019)

To, že jsme v posledních dekádách zplundrovali naši krajinu je bez debat. Krásně je tu vidět co způsobila násilná kolektivizace a její postupy a v čem i v dobách dávno demokratických bohužel zdárně pokračuje Bureš a další velkozemědělci. Pěkně vysvětlené je vše zejména s ohledem na vodu, hospodařením s ní a jejím zadržováním v krajině, což se ukazuje být stále větším problémem. Globálnímu oteplování je pak něco, čím by se lidi měli strašit mnohem míň, než takovýmihle mnohem hmatatelnějšími a krátkodobějšími změnami, které jsou evidentně zapříčiněny lidskou činností a jsou mnohem pochopitelnější a efektivnější pro získání podpory pro navrácení krajiny do jejího původního stavu. (projekce v rámci Dne architektury - 3. 10. 2019)(4.10.2019)