Reklama

Reklama

Krajina v tísni

  • angličtina Landscape in Need

Obsahy(1)

Vzpomínky na povodně před několika lety odešly s velkou vodou a dnes spíš Česko řeší problém sucha. Nový film z produkce Člověka v tísni ukazuje, jak spolu obojí souvisí. Bleskové záplavy i vysychání krajiny jsou projevem proměn globálního klimatu i důsledkem našeho zacházení s přírodou. Film zdůrazňuje dlouhodobý a dalekosáhlý důsledek špatného nakládání s českou krajinou. Jedná se o mezigenerační dialog akcentující dopad našeho jednání na životy našich dětí. Kombinuje výpovědi odborníků, záběry aktuálních problémů i animované sekvence.
Dokumentární film Krajina v tísni vyrobila společnost Člověk v tísni v souvislosti s masivní pomocí, kterou opakovaně poskytuje při povodních v ČR. Hodinový televizní dokument poukazuje na nezdravý stav české krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, zabývá se problematikou vodního režimu a hospodaření s vodou v Čechách, akcentuje podceňované nebezpečí sucha. Jako zjevný a viditelný symptom je ve filmu použit fenomén českých a moravských povodní posledních desetiletí, které jsou stále v živé paměti obyvatel naší země. Celou problematiku pak předkládá v globálních, celosvětových souvislostech. Jednou ze záměrně vybíraných cílových skupin diváků jsou vlastníci zemědělské půdy, tedy přibližně 2,5 milionu lidí. Jen malá část z nich na vlastních pozemcích sama hospodaří, většina svou půdu pronajímá za nevýhodných podmínek velkým zemědělským holdingům. Narace dokumentu je volena tak, aby zároveň oslovoval mladé lidi, proto jsou ve filmu použity nejen rozhovory s odborníky, dokumentární i historické záběry, ukazující probíraná témata, řada exkluzivních leteckých záběrů české krajiny, ale také animovaný příběh, který diváka provází celým dokumentem. (Clovekvtisni.cz)

(více)

Recenze (4)

Marze 

všechny recenze uživatele

Vystudoval jsem sociální a kulturní ekologii a toto je pro mě zatím nejlepší ekologický dokument. Přímočaře pojmenovává základní problémy a nevyhnul se ani ekologickému tabu raketovému přibývání obyvatel na zemi, protože život je přece tajemství a je posvátný. Nebo čím více lidí bude na planetě, tím bude více chytrých mozků, kteří problémy technokraticky vyřeší. Ano, každý den je nás o 22 tisíc víc. Lidstvo se musí naučit kontrolovat porodnost a ne se bezuzdně rozmnožovat, jinak to špatně dopadne. Minulý týden jsem byl na Ministerstvu pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze na konferenci o udržitelném rozvoji. Americký vědec zde říkal, že Země se otepluje o 0,21 stupně každých deset let, ale zrychluje se to. Planeta je nyní nejteplejší co to sledujeme. Máme vědecky potvrzeno, že maximální zvýšení, které můžeme tolerovat je 1,5 stupně. Ale vše ukazuje o 3 stupně. Svět je velmi ohrožen.Čína představuje 28% světových emisí a právě teď se zde buduje 170 nových uhelných elektráren a budou v provozu minimálně do roku 2050.Na rýžovištích vzniká také metan, dusíkatá hnojiva...Před 150 tisíci lety byla hladina oceánu o 8 metrů výše. Klimatolog Hanson říká, že už nyní jsme na stejné úrovni jako před 100 tisíc lety a začnou prudce tát ledovce. Panelistovi, který bydlí v USA na pobřeží bude zaplaven dům. Jsou záplavy, požáry, hurikány. Američtí politici se tomu nevěnují, protože jsou neuvěřitelně zkorumpovaní.Povodně v Benátkách to je takový předkrm.Lidé to už vědí a nastane doba, kdy politici nebudou smět říkat takové blbosti.Bude trvat desetiletí se dostat zpět z oteplení o 1,5 stupně na 1,2. Robert Murdoch, majitel Wallstreet - když australský premiér řekne že změna klimatu je špatná, tak s ním Murdoch zatočí.Na konferenci jedna zahraniční odbornice říkala, že brzo budou vyvinuty dokonalejší 3D brýle, takže nepojedete na Machu Pichu, ale prohlédnete si ho ve 3D brýlích a odložíte tu cestu, která je environmentálně škodlivá. Viděl jsem dokument ve filmovém klubu v Praze. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Kořistime to je celé...Pro školy ideální jen dostat to do praxe návrhy moudrých... Půda patří jen 20% těch kteří na ní pracují 80% si pronajímá, jaký je asi vztah těchto lidí k půdě? ()

Stíba 

všechny recenze uživatele

To, že jsme v posledních dekádách zplundrovali naši krajinu je bez debat. Krásně je tu vidět co způsobila násilná kolektivizace a její postupy a v čem i v dobách dávno demokratických bohužel zdárně pokračuje Bureš a další velkozemědělci. Pěkně vysvětlené je vše zejména s ohledem na vodu, hospodařením s ní a jejím zadržováním v krajině, což se ukazuje být stále větším problémem. Globálnímu oteplování je pak něco, čím by se lidi měli strašit mnohem míň, než takovýmihle mnohem hmatatelnějšími a krátkodobějšími změnami, které jsou evidentně zapříčiněny lidskou činností a jsou mnohem pochopitelnější a efektivnější pro získání podpory pro navrácení krajiny do jejího původního stavu. (projekce v rámci Dne architektury - 3. 10. 2019) ()

Související novinky

Člověk v tísni na platformě Jeden svět online

Člověk v tísni na platformě Jeden svět online

04.02.2022

Díky minulému ročníku festivalu, který částečně uskutečnil online, vznikla platforma Jeden svět online. Na této VOD platformě si můžete pouštět dokumentární filmy z festivalu po celý rok. Zároveň… (více)

Reklama

Reklama