Vítr

• Česko Vítr. Dokumentární thriller (festivalový název) (více)
Dokumentární
Polsko / Slovensko, 2019, 75 min

V podhalském regionu v Polsku fouká halný vítr několikrát ročně, většinou na jaře a na podzim. Je zcela nepředvídatelný, takže nikdy nevíte, zda a kdy přeroste v ničivý uragán, který promění malebné horské hřebeny v kulisy, jimž dominuje divoké představení přírody. Přichází z nejvyšších vrcholků Karpat a s jeho sílící intenzitou roste i strach mezi lidmi, výskyt srdečních infarktů, šílenství, násilí a dalších podivných účinků na ženy a muže, kteří jsou na něj nejcitlivější.Působivý snímek Vítr, který spíše připomíná thriller, zkoumá přírodu a obyvatele ve snaze zmapovat tajemný fenomén. (HBO Europe)

BuddyO

Zajímavý observační dokument z prostředí Polských Tater s ponurou atmosférou. Některé postavy mě bavily, některé už méně. Ale atmosféra filmu byla prostě úchvatná, hustá jako mlha v Tatrách. Určitě stojí za shlédnutí, pokud vám tento žánr něco říká. Jsou to spíš slabší 4*, ale je to věc názoru. ()

dragoliz

Nah, ten "thriller" by som z názvu asi vypustil. Pripadá mi tam skôr pre efekt. A miesto toho by som volil podtitul v štýle "dokument bardzo atmosfericzny". Je to výborný dokument, ktorý pre mňa ukazuje druhú stranu Tatier z iného pohľadu, ako toho, že to je "to miesto, kde chodíme lacno nakúpiť na trhy do Targu". Je to silno ľudské a na druhú stránku s presahom až do mystična, či duchovna, pokiaľ ide o vnímanie vetra, či celkovo prírody. Krásny a ponurý obraz zaujímavého kraja. ()

zdenur

Zajímavé pojetí, zajímavé osudy lidí a zajímavé téma. Z větru mám asi největší respekt proto na mě dokument působil místy až hororově. ()

mm13

Obsah je neopísateľný, forma najšťastnejšia možná, technická stránka veci bravúrna... a ja nechápem, AKO niečo také dokázali vlastne natočiť. (pozn.: ten "thriller" je tu na mieste) ()