Vítr

• Česko Vítr. Dokumentární thriller (festivalový název) (více)
Dokumentární
Polsko / Slovensko, 2019, 75 min

V podhalském regionu v Polsku fouká halný vítr několikrát ročně, většinou na jaře a na podzim. Je zcela nepředvídatelný, takže nikdy nevíte, zda a kdy přeroste v ničivý uragán, který promění malebné horské hřebeny v kulisy, jimž dominuje divoké představení přírody. Přichází z nejvyšších vrcholků Karpat a s jeho sílící intenzitou roste i strach mezi lidmi, výskyt srdečních infarktů, šílenství, násilí a dalších podivných účinků na ženy a muže, kteří jsou na něj nejcitlivější.Působivý snímek Vítr, který spíše připomíná thriller, zkoumá přírodu a obyvatele ve snaze zmapovat tajemný fenomén. (HBO Europe)

mm13

Obsah je neopísateľný, forma najšťastnejšia možná, technická stránka veci bravúrna... a ja nechápem, AKO niečo také dokázali vlastne natočiť. (pozn.: ten "thriller" je tu na mieste) ()

BuddyO

Zajímavý observační dokument z prostředí Polských Tater s ponurou atmosférou. Některé postavy mě bavily, některé už méně. Ale atmosféra filmu byla prostě úchvatná, hustá jako mlha v Tatrách. Určitě stojí za shlédnutí, pokud vám tento žánr něco říká. Jsou to spíš slabší 4*, ale je to věc názoru. ()

zdenur

Zajímavé pojetí, zajímavé osudy lidí a zajímavé téma. Z větru mám asi největší respekt proto na mě dokument působil místy až hororově. ()

dragoliz

Nah, ten "thriller" by som z názvu asi vypustil. Pripadá mi tam skôr pre efekt. A miesto toho by som volil podtitul v štýle "dokument bardzo atmosfericzny". Je to výborný dokument, ktorý pre mňa ukazuje druhú stranu Tatier z iného pohľadu, ako toho, že to je "to miesto, kde chodíme lacno nakúpiť na trhy do Targu". Je to silno ľudské a na druhú stránku s presahom až do mystična, či duchovna, pokiaľ ide o vnímanie vetra, či celkovo prírody. Krásny a ponurý obraz zaujímavého kraja. ()

blondboss

Musím uznať, že tento dokumentárno hraný film ma veľmi bavil svojou pochmúrnou a tajomnou atmosférou a doslova dychtivým vyobrazením halného vetra ako poľského fenoména. Na druhej strane dosť veľa zbytočných záberov hlavne tých trošku divnejších ľudí, ktorí berú tento vietor ako nadprirodzenú mantru. Každopádne ale ja som bol milo prekvapený námetom a hlavne jeho prevedením. 75 % ()