Pivní putování

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Zdeněk Susa

Matěj Ruppert (moderátor), Zdeněk Susa (moderátor)

V úvodu prvního dílu seriálu představíme základní surovinu k výrobě piva – sladovnický ječmen. Nejkvalitnější se totiž pěstuje na Moravě na Hané a v Čechách v Polabí kolem Mělníka. Navštívíme pivovary v Litovli a v Hanušovicích, připomeneme pivovar v Přerově a minipivovar na Svatém Kopečku u Olomouce. Projdeme se krajinou Litovelského Pomoraví, překročíme Ramzovské sedlo, rozhlédneme se po Hrubém Jeseníku a zastavíme se v Lázních Jeseníku. Připomeneme si pověst o králi Ječmínkovi, ze skutečných osobností vzpomeneme siláka Gustava Frištenského, který bydlel v Litovli na dohled od pivovaru, a Josefa Müllschitzkého, zakladatele pivovaru v Hanušovicích. Budeme hledat vztah evropské kultury k pivu a nacházet zmínky o alkoholu v Bibli. Připomeneme si, co napsal o pivu Jan Amos Komenský. Zeptáme se, jaké pivo je košer. Pohovoříme o složení piva a o dávce alkoholu, jakou je možno ze zdravotních důvodů doporučit a jakou naopak odmítnout. (Česká televize)

honajz

Jako nápad to není špatný a někdy jsou zde i vtipné situace nebo připomínky. Plus nádherné záběry krajiny z dronu. Ale celkově mi to přijde jako zmatené skákání odněkud někam a zas jinam. Třeba hned úvodní oslí můstek - král Ječmínek a že se ječmen používá do piva. Jinak to žádnou souvislost nemá. Nebo si odskočíme na hrad Kost, pak k nějaké Čertově bráně, potom k nějaké kdoví kde postavené kapličce, a opět zcela bez souvislostí, proč to tam je. A podíváme se do Olomouce na Svatý kopeček - a tím to hasne, jedním záběrem z dronu. V Olomouci je přitom pět pivovarů a jeden i na tom Svatém kopečku, ale to už se nedozvíme. Navíc se jede jen po těch středně velkých pivovarech, tady osa Litovel - Holba - a jen v komentáři letmo zmíněný Zubr. Ostatních x pivovarů je zcela ignorováno. A moderátoři jsou sice příjemní pánové, ale na moderování nemají - neumí vyslovovat ř, různě huhňají a mluví často nespisovně, což jsem myslel, že ČT drží etalon spisovné mluvy a nemusí kopírovat podbízivé prvky komerčních televizí. ()

Cheeter

Je vidět, že tvůrci se snaží o vtipné ztvárnění, pokud jde ale o informace, mohlo by to být obsažnější. ()