Vzestup a pád kněze Jana

(TV film)
Dokumentární / Historický
Česko, 2019, 52 min

Násilí a touha po moci provázely život Jana Želivského. Po stopách husitského radikála se v dokumentu k šestistému výročí první pražské defenestrace vydají herec Jiří Dvořák spolu s historikem Petrem Čornejem... Už současníci ho přezdívali „krvavý kněz“. Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. (Česká televize)

Arsenal83

Ako majestátne znie slovo defenestrácia. A pritom ide o obyčajné vyšmarenie ľudí z okna. Hlavne v prvej polovici sa tu jedná o skvelý dokument, ktorý sype informácie z rukáva. Aj také, ktoré sa len tak v škole nenaučíte. Najmä ak ide o osobnosť, o ktorej mimo tých osudových husitských rokov mnoho toho nevieme. Ján Želivský bol ale skutočný bojovník za slobodu, ktorý jasne poukazoval na diskrimináciu v pití omšového vína. ()

lubospoti

Jako kdyby název charakterizoval úroveň dokumentu. První polovina výborná, druhá už mi přišla taková uspěchaná a malinko odbytá. ()