Ďábel od vedle

• USA The Devil Next Door
USA, 2019, 3 h 52 min (Minutáž: 44–52 min)

John Demjanjuk (a.z.), Pat Buchanan (a.z.), Dean Reynolds (a.z.), Wernher von Braun (a.z.)

Epizody(5)

Clevelandského dědečka postaví v Izraeli před soud s obviněním, že býval dozorcem v nacistickém vyhlazovacím táboře a říkalo se mu Ivan Hrozný. (Netflix)

Arkagas1989

Přiznejte se, kdo z Vás někdy slyšel jméno John Demjanjuk? Nejspíš nás nebudu mnoho, já o něm věděla, ale vůbec ne do detailů. A tady se otevírá příběh, ve kterém v roce 1985 je Demjanjuk deportován do Izraele a souzen za to, že se jedná údajně o Johna Demjanjuka, alias Ivana Hrozného.. veškeré pátrání nasvědčuje tomu, že žaloba má pravdu a Demjanjuk je odsouzen k trestu smrti, aby byl záhy u nejvyššího soudu osvobozen a poslán zpět do Ameriky. Neskutečný koloběh událostí, který odhalil nacistického vraha. V Izraeli byl sice osvobozen, ale v roce 2009 byl souzen v Německu. Tentokrát už sice ne jako Ivan hrozný, ale jako dozorce ve vyhlazovacím táboře za smrt nejméně 28 tisíc Židů. Dokonalý dokumentární seriál, který Vám nevnucuje myšlenku toho, co je pravda, ale nechává úsudek čistě na Vás. 4 hodiny neskutečného boje za usvědčení i svobodu, rodinných i válečných příběhů. Dokonalé. ()

soviczka

Dokument o tom, že někdy se boží mlýny úplně zadřou... Pro normálního člověka je jeho sledování extrémní nápor na psychiku. ()

Vito_LePour

Perfektní dokumentární série, která je sestavena z velké části z reálných záběrů a dobře nastříhaných rozhovorů. Dokument je výborně vyvážený a nechává diváka, aby si svůj názor utvořil sám. Podkládá pouze informace obou stran, nikoliv svůj názor. ()

hasacisko

fascinujuci dokument plny zvratov, ktory vas ani na chvilu nenecha vydychnut. Absolutne nezavidim sudcom, ze museli rozhodovat v tomto procese. Dokument vas ani nachvilu nenecha priklonit sa 100percentne na jednu stranu, uz ked si myslite, ze ste o niecom presvedceny, tak pride zvrat a zase pochybujete a takto sa to strieda stale dokola...doteraz vlastne neviem, co si mam mysliet... ()

Insomniac

Výborný seriál. Plus navyše pohľad z oboch strán nenútiaci divákovi jednostranný pohľad na vec ako napr. "Making a murderer". Super. Takto to má vyzerať. ()

Saxos

Napínavé, zajímavé, perfektně dokumentaristicky sestříhané, přesně pro hltače historie 2. světové války a následnou studenou válkou mezi spojenci. ()

hony23

Dokument o soudních procesech s bývalým dozorcem koncentračního tábora, které se táhly přes celé čtvrtstoletí, je bezesporu zajímavý. Škoda je 4 hodinové stopáže, která ubírá na dramatičnosti a větším tempu. ()

Mkoren

Skvělý dokument o monstrprocesu vedenému proti americkému automechanikovi, který se podobal jedné fotce Ivana Hrozného - nacistického dozorce v koncentračním táboře Treblinka. ()

kotrlak

Židovským nazi lovcům rychle vysychá rybník, o tom není pochyb, tak se snaží lovit alespoň zbývající menší čudly jako je Demjanjuk. Když se to nepovede v Izraeli, tak se toho rád chopí žid v USA, kde ovšem není možné dotyčného soudit, takže bez problému přesune záležitost do Německa. Sice není jasné jak moc se Demjanjuk podílel na "řešení židovské otázky", ale to už v závěru není až tak důležité. Idea holokaustu musí být živena, nakonec - jde přece o prachy.... ()

MrEddie

Fantastický dokument, který jsem zkouknul na jeden zátah. Zvěrstva proti lidskosti se musí trestat za všech okolností a v každém věku. A monstra mají právo na obhajobu. V tomto případě byl obhájce Sheftel terčem útoků židovské komunity, ale zhostil se svého úkolu s židovským humorem. Patří k velice zajímavým postavám dokumentu. Další zajímavostí je nespočet fašistických zločinců, v pohodě žijících v USA jen proto, že byli anti-komunisté a podíleli se na vývoji zbraní hromadného ničení. Netflix opět odvedl vynikající práci. ()

stret

Je s podivom, že taká sviňa zomrela nakoniec na starobu vo vysokom veku. Love tieto dokumenty, aj tento bol skvelý. ()

FisakCZ

Musím říct, že kdy žjsem se poprvé dozvěděl o tomto dokumentu, bylo to jen takové polechtání v uchu. Co si myslíš o tom pánovi z dokumentu na Netflixu? Je vinen nebo ne? To mne tak zaujalo, že jsem celý seriál vzal útokem jen abych si sám vytvořil nějaké stanovisko. Samotný seriál je ovšem velmi dobře, vede vás krůček po krůčku, od události k události. Samotné dobové záběry jsou velmi silné jak na mozek tak žaludek někdy. Je to skvělé nahlédnutí do samotného jádra případu. Střídání záběrů, zrnění, slyšení, komentáře, vše do sebe tak ladně sedí a navazuje na sebe, že to vtáhne tak hluboko do děje, že chce aby se na to podívali i jiní lidí a pak vám řekli, zda to byl on a nebyl. A to byl asi záměr celého seriálu. ()

Beliel

Demjanjuk, byl to on nebo nebyl? Umřel při vzpouře roku 1943 nebo nikoliv? Jedno je jasné. Bestie jeho jména tu byla a dělala odporné věci. Stála nad životy sta tisíců lidí...nejprve rudoarmějec, posléze sluha nacistických mocipánů a ve finále příkladný tatínek, co by ani mouše neublížil. Ne, nevěřím! Byl to on a měl viset! Pro děti to byl vzorný tatínek, ale pro tisíce dalších jen psychopat, který dělal věci s potěšením, aniž by musel. Stačilo jen osvést a pustit motor...i ty je šílené, o to více pak fakt, že lidem před smrtí ještě musel naložit od cesty a ukojit tak své bestiální choutky. A to už nemusel! To je rozhodnutí jedince. A přesně takhle se chová psychopat! Proč použít práva tam a na toho, kde dříve žádné nebylo...Bez slitování ho měli oběsit... ()

Vaelor

Já jsem typ člověka, který má vždy prdel z toho, když ho neprávem z něčeho obviní. Ať jsem byl mladej nebo starší (ale pořád mladej!), tak jsem měl při těch situacích vždy nutkání vysmívat se lidem do ksichtu, protože jsem věděl, že jsem nevinnej a nic se mi nemůže stát. A přesně to jsem od první chvíle cítil z Ivana Demjanjuka. Jak kdyby se jim vysmíval do ksichtu. Ale tím rozhodně neříkám, že byl svatý, jak se říká, na každém šprochu... Každopádně, líbí se mi i zpracovaný kontext tohoto případu, kdy se řeší postoj USA k této problematice. A jakožto ne zrovna obdivovatel Ameriky, musím říct, že tento jejich pragmatický přístup se mi líbí. Je těžké posoudit, jak moc velkou roli má člověk samotný a jakou roli má samotný systém, ve kterém tento jedinec musí přežít. On je dnes každej chytrej jak rádio a dokonalá morální autorita, ale dnes se to kecá. ()